MediaZapowiedzi TV

Premiera „Kopalni Historii” o bohaterach Powstań Śląskich w TVS

Lipcową nowością programową Telewizji TVS będzie „Kopalnia Historii. Nasza Droga do Niepodległej”, realizowana przy współpracy z Muzeum Śląskim. Przedstawione będą w niej losy bohaterów Powstań Śląskich.

 

 

– Chcemy za jej sprawą dotrzeć do tak zwanej żywej historii, do zachowanych pamiątek i przekazów rodzinnych o powstaniach, pokazać wydarzenia historyczne przez pryzmat relacji ludzi biorących w nich udział. Często są to bardzo emocjonalne wspomnienia, przekazywane z pokolenia na pokolenie – mówi Małgorzata Piechoczek, dyrektor Telewizji TVS.

Jesteśmy w trakcie obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. To wyjątkowa rocznica tak, jak szczególny charakter miały wydarzenia, które doprowadziły do tego, że Śląsk stał się częścią odradzającej się II Rzeczpospolitej. Telewizja TVS postanowiła przybliżyć tamte wydarzenia. Dlaczego?

Małgorzata Piechoczek: – Bardzo ważna jest dla nas historia Górnego Śląska. Upływ czasu sprawił, że obserwujemy dwie płaszczyzny postrzegania Powstań Śląskich: z punktu widzenia rodzin, które przechowują pamięć o powstańcach i z punktu widzenia osób, znających te historie tylko z podręczników. Dlatego właśnie przygotowaliśmy projekt edukacyjny, którego głównym elementem będzie program „Kopalnia Historii. Nasza Droga do Niepodległej”. Chcemy za jego sprawą dotrzeć do tak zwanej żywej historii, do zachowanych pamiątek i przekazów rodzinnych o powstaniach, pokazać wydarzenia historyczne przez pryzmat relacji ludzi biorących w nich udział. Często są to bardzo emocjonalne wspomnienia, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jesteśmy przekonani, że taki przekaz trafi do serc naszych widzów i stanie się iskrą, która zachęci ich do odkrywania kart historii.

Po 100 latach o powstaniach i powstańcach opowiadać mogą już tylko ich potomkowie.

– Program „Kopalnia Historii” ma charakter edukacyjny, realizujemy go wspólnie z Muzeum Śląskim w Katowicach. Oczywiście będziemy korzystać z zasobów muzeum oraz wiedzy pracujących tam historyków tak, by rzetelnie omawiać wydarzenia związane Powstaniami Śląskimi. Nie mniej zależy nam właśnie na tych rodzinnych relacjach. Wiemy, że czas robi swoje i te relacje mogą się zacierać, ale zostają zdjęcia i pamiątki, które w rękach historyków zajmujących się tym okresem mogą powiedzieć bardzo dużozaznacza Małgorzata Piechoczek, dyrektor Telewizji TVS.

Dlatego Telewizja TVS zwraca się do potomków powstańców z apelem?

– Tak, apelujemy do naszych widzów o pomoc w odtworzeniu wydarzeń gorącego okresu tworzenia się II RP. Każdy, kto może podzielić się historią swojej rodziny z tamtych czasów, jest dla nas bardzo cenny. Apelujemy o kontakt z naszą redakcją poprzez stronę internetową, telefonicznie czy e-mail. „Kopalnia Historii. Nasza Droga do Niepodległej” to jeden z ważniejszych programów edukacyjnych na antenie Telewizji TVS. Przewidujemy cykl przynajmniej 28 odcinków, emitowanych w odstępach tygodniowych w każdy piątek po godzinie 17:15. Aby ciekawie zaprezentować poruszane tematy i zaszczepić w widzach ciekawość tamtych wydarzeń, zaplanowaliśmy kilka dodatkowych wydarzeń. Na razie nie chcę ich zdradzać, ale widzowie i ci, którzy śledzić będą stronę internetową Telewizji TVS, już wkrótce dowiedzą się, co jeszcze planujemy w związku z setną rocznicą wybuchu Powstań Śląskich mówi Małgorzata Piechoczek.

Mimo ewolucji w ciągu ostatnich 12 lat oferty programowej Telewizji TVS jej śląski charakter jest ciągle bardzo widoczny, prawda?

– Nigdy nie ukrywaliśmy tego skąd pochodzimy, i jakie wartości są nam bliskie. Tematyka nie tylko dotycząca historii, tradycji i kultury Śląska jest nam bardzo bliska. Telewizja tworzona była jako stacja o charakterze regionalnym, ale bardzo szybko okazało się, że naszą dużą wartością jest ogólnopolski zasięg. Staramy się podążać za tym, co dzieje się na rynku medialnym. Wiadomo – nie dysponujemy takimi budżetami na produkcje telewizyjne, jak wielka czwórka. Nie możemy sobie pozwolić – jeszcze – na wysokobudżetowe produkcje telewizyjne, dlatego staramy się korzystać ze sprawdzonych formatów. Od lat stawiamy na rozrywkę, i tu pochwalić możemy się sukcesami, bo nasi widzowie są z nami nie tylko przed ekranem, ale także na przykład podczas koncertów, które organizujemymówi Małgorzata Piechoczek.

– W tym roku niestety musieliśmy zrezygnować z najważniejszego wydarzenia, czyli koncertu urodzinowego, który miał odbyć się w amfiteatrze opolskim. Mamy nadzieję, że kolejne urodziny będziemy świętować jeszcze huczniej i z jeszcze większą grupą naszych przyjaciół, bo każdy widz jest dla nas jak członek rodziny.

Widzowie lubią i cenią rozrywkowy charakter Telewizji TVS. Oprócz przebojów popularnych śląskich wykonawców, kabaretów w naszej ramówce znaleźć można także programy informacyjne czy poradnikowe: „Kierunek Zdrowie”, „Srebrne Katowice”, „Poranek Silesia”, „Nasze Strony”, „Czas To Przemyśleć”, „Fabryki w Polsce” czy „Loża Prezydentów”. Staramy się też trzymać rękę na pulsie województwa śląskiego; robią to dziennikarze „Silesia Flesz”.

Nie zwalniamy tempa i oprócz „Kopalni Historii” w wakacyjne soboty na naszej antenie oglądać będziemy premierowe „Perły Śląska” czyli wyjątkową opowieść o ludziach i ich pasji.

Mogę chyba powiedzieć, że po dwunastu latach działania Telewizji TVS głęboko zakorzeniliśmy się w naszym regionie. Ciągle pozostajemy jedyną w Polsce komercyjną stacją regionalną, która swoim zasięgiem obejmuje nie tylko województwo śląskie, ale cały kraj. Nasz sygnał dociera też do odbiorców w wielu innych państwach na świeciedodaje Małgorzata Piechoczek, dyrektor Telewizji TVS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *