„15-lecie Neo-Nówki. Schody do nieba” w Telewizji Polsat

Wyjątkowy jubileusz kabaretu to prezent dla wiernych fanów i publiczności. Artyści znani ze skeczy „Niebo”, „Wandzia i trzej królowie”, „Euro 2012” czy „Pielgrzymka rodziny Paciaciaków” zafundują wieczór pełen najlepszych żartów.
 

Zdjęcie użytkownika Grzegorz Stapiński.

 
Wszystko zaczęło się 15 lat temu we Wrocławiu. Publiczności objawił się studencki kabaret To-Niemy, który szybko zmienił nazwę na Neo-Nówka. Z tamtego okresu w składzie szacownych jubilatów dziś możemy oglądać lidera i autora większości tekstów Romana Żurka. Przez cały okres działalności zdobyli niemal wszystko. Są laureatami najważniejszych festiwali kabaretowych w Polsce, występowali m.in. w USA i Kanadzie, Norwegii i Irlandii, na koncie mają piętnaście autorskich programów, a co najważniejsze zyskali ogromną sympatię widzów.
Przez pierwsze sześć lat Roman Żurek i Michał Gawliński łączyli występy w Neo-Nówce z pracą… nauczycieli. – Do dzisiaj wspominam te wypłaty. Wtedy to się żyło – zaznaczył z ironią najmłodszy w zespole Michał Gawliński, który do kabaretu dołączył rok po jego powstaniu. W 2008 roku miejsce Michała Paszczyka, zajął Radek Bielecki z wykształcenia dziennikarz, a z pasji artysta kabaretowy, wprost z Lidzbarka Warmińskiego, miejsca najstarszego kabaretowego festiwalu w Polsce – Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry.
Neo-Nówka szybko stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych kabaretów młodego pokolenia. Skecze takie jak „Niebo”, „Wandzia i trzej królowie”, „Euro 2012” czy „Pielgrzymka rodziny Paciaciaków” zna cała Polska, a najpopularniejsze teksty często trafiały do języka potocznego.
15-lecie Kabaretu Neo-Nówka „Schody do nieba” to podsumowanie ich dotychczasowej kabaretowej twórczości. Satyrycy zaprezentują najbardziej znane skecze, które w szczególny sposób zapadły w pamięci publiczności. Nie zabraknie najbardziej rozpoznawalnego, tytułowego „Nieba”. Na scenie pojawi się słynna Wandzia Nierusz z domu Zostaw o dość luźnym podejściu do świata oraz bezkompromisowa rodzina Paciaciaków. Nie będzie to jednak tylko powtórka z rozrywki. Wrocławianie przygotowali nowe wersje znanych numerów i zaskoczą widzów.
Jubileusze rządzą się swoimi prawami, ale obeszło się bez zbędnego patosu. Wszystko z dużym przymrużeniem oka. – Nie chcemy, aby ten występ był odbierany jako nasz benefis – podkreślał Roman Żurek. – To ma być przede wszystkim podziękowanie naszej wiernej publiczności za zaufanie i niemalejącą frekwencję podczas koncertów w kraju i zagranicą – wskazał.
O jakość muzyczną spektaklu zadba grający z kabaretem od siedmiu lat zespół Żarówki. Nie zabraknie więc autorskich piosenek, które stały się elementem wyróżniającym i niewątpliwym atutem występów Neo-Nówki.
Jubileuszowy koncert zbiegł się z premierą autobiografii Neo-Nówki pod tytułem „Schody do nieba”. Książka jest wywiadem rzeką, który przeprowadził z artystami Krzysztof Pyzia. – To swoiste kompendium wiedzy o naszym kabarecie – powiedział o wydawnictwie Roman Żurek. – Stwierdziliśmy, że to dobry moment, aby spisać historię naszej twórczości, bo czas leci, a z pamięcią coraz gorzej. Poza tym jest tam sporo archiwalnych zdjęć i historii, które nas mocno obciążają – skwitował żartem zawartość książki.
„15-lecie Neo-Nówki. Schody do nieba” 4 czerwca w niedzielę o godz. 20:00 w Telewizji Polsat


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *