15 stycznia Wikipedia obchodziła urodziny

Wikipedia (https://www.wikipedia.org) – wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii o „otwartej treści”. Słowo Wikipedia to zbitka wyrazówwiki i encyklopedia. Od czasu powstania, to znaczy 15 stycznia 2001, Wikipedia rozrosła się do rozmiarów największej encyklopedii dostępnej w Internecie. W 2006 została nazwana przez tygodnik Timekosmicznym kompendium wiedzy (cosmic compendium of knowledge)[1].

Polskojęzyczna Wikipedia (http://pl.wikipedia.org) jest jedną z około 300 autonomicznych jej wersji językowych. Ich wspólnym celem jest stworzenie największej encyklopedii we wszelkich możliwych językach. Poszczególne wersje językowe Wikipedii są tworzone przez różne grupy użytkowników i nie są tłumaczeniem wersji anglojęzycznej. Wszystkie Wikipedie są pod nadzorem Wikimedia Foundationoraz są koordynowane przez projekt Meta-Wiki, mają także wspólny zestaw fundamentalnych i niepodlegających negocjacji reguł, zwanych „pięcioma filarami”.

Wikipedię tworzy spontanicznie rozwijająca się społeczność wolontariuszy, do której każdy może w dowolnej chwili dołączyć i śmiało modyfikować strony, pod warunkiem, że akceptuje zasady funkcjonowania Wikipedii. Społeczność ta w dużym stopniu sama ustala, w jakim kierunku podąża to przedsięwzięcie. Zawartość Wikipedii nie jest kontrolowana przez „radę redakcyjną” ani „zespół Wikipedii”. Możliwość samodzielnego edytowania Wikipedii, a także wycofywania błędnych zmian, zapewnia oprogramowanie MediaWiki.

Wokół społeczności wikipedystów wyrósł szeroki ruch społeczny – ruch Wikimedia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *