MediaTVN Discovery PolskaZapowiedzi TV

19 kwietnia na antenie Discovery Historia

19 kwietnia 1943 roku, kiedy Niemcy rozpoczęli ostateczną likwidację getta warszawskiego, kilkaset bojowniczek i bojowników żydowskiego pochodzenia odpowiedziało zbrojnym oporem. Z okazji 79 rocznicy wybuchu powstania, Discovery Historia przygotowało dla swoich widzów specjalną ofertę programową.

 

Mało kto wie, że przy Muzeum Auschwitz-Birkenau działa jedna z najnowocześniejszych pracowni konserwatorskich na świecie. To właśnie tam doświadczeni konserwatorzy i archeolodzy na podstawie pojedynczych przedmiotów, a czasem nawet ich fragmentów odtwarzają tożsamość poszczególnych ofiar Holokaustu. Fabularyzowany serial dokumentalny “Strażnicy Pamięci” opowiadający o ich niesamowitej i emocjonującej pracy będzie można zobaczyć o godzinie 20.00.

Tuż po nim przyjdzie pora na “Listy z płonącej Warszawy” (godzina 22.00). Dokument bazując na listach i niemieckich meldunkach z okupowanej Warszawy pokazuje jak wyglądało powstanie z punktu widzenia żołnierzy Wehrmachtu. Głównymi bohaterami filmu są były oficer Wehrmachtu, radiotelegrafista artylerii oraz saper, który w ramach swoich służbowych obowiązków szedł przed komando SS i torował mu drogę wysadzając drzwi.

To nie wszystko! Na antenie Discovery Historia będzie można zobaczyć także debiut reżyserski wybitnego pisarza (“Rejwach”, “Poufne), reportera i fotografa Mikołaja Grynberga. Grynberg słynie z przenikliwych i niezwykle szczerych rozmów z dziećmi oraz wnukami ocalałych z Holokaustu polskich Żydów. To właśnie te świadectwa stały się punktem wyjścia do jego wspólnego projektu z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W poruszającym dokumencie “Dowód tożsamości” (godzina 23.00) bohaterowie nie tylko opowiadają indywidualne historie swoich rodzin, ale także mierzą się z często trudnymi pytaniami o antysemityzm, tożsamość czy współczesną Polskę. Na pytanie jak to jest być współczesnym Żydem? odpowiadają różne pokolenia, nawet te, które nie miały bezpośredniej styczności z Ocalałymi ze swoich rodzin. Ludzie z wielkich miast, jak i polskiej prowincji. Dzięki temu można przyjrzeć się jak w naszym społeczeństwie zmienia się nasza pamięć o Zagładzie i jaką rolę pełni w świadomości dzisiejszych młodych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *