Radio

2 lipca startuje letnia ramówka Trójki

Nowe autorskie audycje Leszka Długosza, Jana Młynarskiego i Jędrzeja Kodymowskiego, relacje z festiwali, zapowiedzi kulturalne oraz spektakle teatralne – oto najważniejsze pozycje w nowej, letniej ramówce radiowej Trójki, która startuje już w poniedziałek 2 lipca. Pojawią się w niej również akcenty związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości – posłużą temu m.in. cztery debaty, które odbędą się w miejsce sobotniego, politycznego “Śniadania w Trójce”.

 

 

 

– W trakcie wakacji rytm funkcjonowania naszej anteny w dużym stopniu wyznaczają festiwale, koncerty i inne, objęte patronatem imprezy. Dlatego zapowiedzi kulturalne, relacje, transmisje i retransmisje z nich odegrają bardzo ważną rolę w rozkładzie dnia. Mam nadzieję, że nowa, letnia ramówka połączy wysoką jakość audycji i ich misyjny charakter z nieco lżejszymi formami dostosowanymi do okresu wakacyjnego – mówi Wiktor Świetlik, dyrektor Trójki.

W porannym paśmie “Zapraszamy do Trójki” (od poniedziałku do czwartku ok. godz. 8.40) pojawi się nowy cykl pt. “Ja tam jadę”. Jego autorka – Ewa Lipowicz – zaprezentuje ulubione miejsca, do których podróżują i które polecają dziennikarze Programu 3. Na czas wakacji miejsce publicystycznego programu z telefonicznym udziałem słuchaczy “Za a nawet przeciw” zajmie audycja “Południk”, podobna w charakterze, także z udziałem słuchaczy, jednak z lżejszą wakacyjną tematyką. W piątki, zawieszoną na czas wakacji “Godzinę prawdy” zastąpi audycja “Ja tu gram”, w której znane osoby ze świata kultury będą prezentować ulubione utwory muzyczne. Program poprowadzi Tomasz Żąda.

Znacznemu wzmocnieniu ulegnie promocja polskiej muzyki. Oprócz obsługi najważniejszych wydarzeń muzycznych, w które zaangażowany jest Program 3 Polskiego Radia, pojawią się nowe audycje muzyczne i literackie poświęcone zupełnie różnym gatunkom w istotny sposób kształtującym kulturę narodową i świadomość Polaków w XX wieku, począwszy od wracającej dziś do łask piosenki przedwojennej, piosenki literackiej i poezji śpiewanej, aż po punka. Zaprezentują je w swoich audycjach znane głosy: Leszek Długosz, Jan Młynarski i Jędrzej “Kodym” Kodymowski.

I tak – po audycji “Gitarą i piórem” (emisja: czwartki, godz. 23.00-23.40) – nadawany będzie nowy program literacki pt. “Kwadrans Leszka Długosza” (początek ok. godz. 23.40). Nowością letniej ramówki będzie autorska audycja muzyczna “Apteka nocna” prowadzona przez Jędrzeja Kodymowskiego, lidera zespołu Apteka (emisja w środy od północy do 1.00; audycja “GH+” będzie rozpoczynać się o godz. 1.00 i potrwa do 2.00). A wreszcie Jan Młynarski będzie przedstawiał w niedziele (w godz. 13.00-14.00) polskie utwory m.in. z okresu 20-lecia międzywojennego, a także ich współczesne interpretacje.

W czasie letnich festiwali, nad którymi Trójka ma patronat (m.in. Tauron Nowa Muzyka Katowice, Jarocin Festiwal, Off Festival, Męskie Granie) w każdy piątek będzie emitowany “Fest Program” (godz. 12.00-13.00). W nowej ramówce znajdzie się również miejsce dla młodych dziennikarzy muzycznych. Pojawią się oni w radiowym prime time i powiększą grono prowadzących audycję “Magazynek”, w której prezentowane są nowości płytowe, informacje o festiwalach i wydarzeniach (wtorki i środy w godz. 15.00-16.00).

Ponadto Trójka – szczególnie w sierpniu – w większym stopniu położy nacisk na sprawy związane z kulturą narodową i Rokiem Niepodległości. Posłużą temu między innymi cztery debaty, które odbędą się w miejscu sobotniego, politycznego “Śniadania w Trójce”. W wakacje wróci również Scena Teatralna Trójki i kultowy Teatrzyk Zielone Oko, w programie którego znajdą się m.in. premierowe teksty Mateusza Pakuły, Tomasza Mana, Marka Kochana i Wojciecha Tomczyka. A w związku z Rokiem Zbigniewa Herberta zaprezentowana zostanie – pierwsza od półwiecza – realizacja sztuki “Maja” w reż. Jakuba Cumana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *