DVB-TMediaTVP

TVP Nauka ma już rok

Rok temu rozpoczął nadawanie kanał tematyczny Telewizji Polskiej – TVP Nauka, który emituje programy poświęcone najważniejszym wydarzeniom naukowym. Kanał naukowy Telewizji Polskiej opiera się na czterech filarach: technologii, naukach ścisłych, medycynie i przyrodzie. TVP Nauka transmitował misje kosmiczne i zjawiska astronomiczne m.in. „Noc Perseidów” i „Mars najbliżej Ziemi”.

 

Na antenie TVP Nauka gościli naukowcy, eksperci i badacze. W czerwcu 2023 r. gościem specjalnym anteny był Administrator NASA (szef tej instytucji) Bill Nelson, z którym rozmawialiśmy o eksploracji kosmosu, programie Artemis i ponownym lądowaniu człowieka na Srebrnym Globie. Ekskluzywnego wywiadu o przygotowaniach do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną udzielił pierwszy polski astronauta projektowy Sławosz Uznański. W cyklu „Galeria Noblistów” prezentowani byli laureaci Nagrody Nobla z różnych dziedzin naukowych.

W ciągu roku TVP Nauka była obecna m.in. przy najbardziej skomplikowanych operacjach i towarzyszyła polskim naukowcom podczas pracy. Dużą popularnością cieszą się programy własne anteny m.in. teleturniej „Giganci nauki”, program informacyjny „Raport naukowy”, „Na wszelki wypadek”, „Tajemnice sal operacyjnych”, „Polskie Parki Narodowe”, „Krypton”, czy „Dorwać wirusa”. Widzowie doceniają też serie przyrodnicze np. Davida Attenborough, czy popularnonaukowe jak: „Tajemnice starożytnych inżynierów” i „W sidłach Frankensteina”.

W związku z tym, że rok 2023 został uznany przez Sejm RP Rokiem Mikołaja Kopernika TVP Nauka większość programów wiosną i latem dedykowała temu wybitnemu astronomowi. TVP Nauka przypominała o rocznicy misji Apollo 11 i pierwszym w historii lądowaniu człowieka na Księżycu. Na antenie wystartował cykl „Kosmiczne pikniki”, realizowany wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki. W trakcie transmisji tych wydarzeń naukowych widzowie zobaczyli Laboratoria Przyszłości i łaziki marsjańskie, a dzięki specjalistycznym teleskopom na żywo obserwowali zjawiska zachodzące na Słońcu. Na wszystkich piknikach w ramach warsztatów plenerowych przygotowano elementy do instalacji artystycznej „Niebo Kopernika”, która została zaprezentowana we Fromborku (Gdzie?) podsumowując Rok Kopernika. Gościem specjalnym anteny był amerykański astronauta Terry Virts, który dwukrotnie brał udział w misjach kosmicznych i poza Ziemią spędził łącznie 213 dni. Na antenie TVP Nauka odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Nowe okno na Wszechświat” w reż. Roberta Szaja i Bogumiła Radajewskiego.

Po udanym starcie w październiku 2022 r. antena utrzymuje mocną pozycję budując stabilną widownię w rodzinie anten TVP. Najliczniej oglądana jest przez osoby po 60 roku życia, rekordowe udziały dzienne osiąga też w grupie 16-49. W ciągu pierwszego roku nadawania anteny najwyższą widownię zgromadziły: serial dokumentalny „Saga prastarej puszczy”, cykl reportaży Wojciecha Cejrowskiego „Boso przez świat”, program naukowy „Czy wiesz, że” oraz serial „Wielkie rzeki świata”.

Kanał TVP Nauka dostępny jest w telewizji naziemnej i kablowej oraz bezpłatnie w serwisie internetowym i aplikacji TVP VOD oraz TVP GO.

foto. materiał prasowy TVP Nauka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *