Radio

“40 lat rapu w Czwórce”. Świętujemy wyjątkową rocznicę!

Radiowa Czwórka zapraszamy na akcję “40 lat rapu w Czwórce”. Przez cały dzień w naszym radiowym studiu pojawiać się będą goście – polscy raperzy, DJ-e, znawcy gatunku.

 

 

W tym roku obchodzimy czterdziestą rocznicę wydania pierwszej rapowej płyty – “Rapper’s Delight” formacji The Sugarhill Gang. Wydanie tego krążka zmieniło historię hip hopu – w ten sposób istniejąca od 1973 roku nowojorska subkultura trafiła do mainstreamu. Co ciekawe, do ukazania płyty żaden szanujący się raper czy MC nie chciał wejść do studia nagraniowego – wtedy nagranie i wydanie płyty traktowano zupełnie inaczej: uważano za “sprzedanie się”. Dlatego Sylvia Robinson, szefowa wytwórni Sugar Hill Records zaprosiła do studia nieznanych nikomu nowicjuszy. A oni nie mieli oporów jak ich uznani koledzy.

“Rapper’s Delight” okazało się wielkim przebojem – słuchacze pokochali tę płytę, a uznani raperzy… znienawidzili. Wydanie krążka zmieniło jednak reguły gry – każdy szanujący MC, żeby nie wypaść z obiegu, musiał coś nagrać. I tak hip hop i rap zmieniły swój charakter. Nabrały fizycznego charakteru w postaci wydawnictw płytowych. Do wydania “Rapper’s Delight” główną rolę odgrywali DJ-e, którzy szybko odeszli w cień – prawdziwymi gwiazdami stali się MCs. Tak właśnie narodził się rap.

W związku z tym radiowa Czwórka świętuje to wydarzenie – 18 grudnia. Nie zabraknie setów didżejskich, pokazu skreczowania, beatmakingu, a na naszych słuchaczy czekać będą płyty, które otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionych wytwórni i raperów. Będą materiały o firmach odzieżowych związanych z rapem, książkach, filmach, a take m.in. o graffiti. Powiemy o wpływie rapu na potoczną polszczyznę i zaprosimy na lekcję skretchu. Pojawią się “klasyczne dźwięki w rapie”, zaprosimy na spotkania z najlepszymi polskimi raperami, a po godz. 22 Włodi prezentuje utwory, które ukształtowały jego gust muzyczny.

Obchody 40 lat rapu w Czwórce. 18 grudnia od rana do nocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *