MediaPlatforma Canal+Zapowiedzi TV

7 rzeczy, których nie wiedziałeś o YELLOWJACKETS

YELLOWJACKETS to jeden z najpopularniejszych seriali ostatnich lat. Pierwszy sezon opowieści o dziewczynach z licealnej drużyny piłki nożnej, które po katastrofie lotniczej musiały przetrwać ponad rok w kanadyjskiej dziczy, a następnie połączyć się po 25 latach — stał się fenomenem na skalę światową. Premiera drugiego sezonu to dobra okazja, by dowiedzieć się więcej o tytule i jego bohaterkach.

 

1) Zacznijmy od twórców tej historii. Para, która wymyśliła fabułę — Ashley Lyle i Bart Nickelson to… małżeństwo. Wcześniej pracowali przy popularnym serialu o wampirach “The Originals” oraz dwóch odsłonach słynnej serialowej opowieści o narkotykowych bossach: “Narcos” i “Narcos: Meksyk”. Wspólnie zdobyli trzy nominacje do nagrody Emmy za pracę nad pierwszym sezonem serialu.

2) À propos nagród. Pierwszy sezon “YELLOWJACKETS” otrzymał łącznie siedem nominacji do Emmy — najważniejszych nagród telewizyjnych na rynku amerykańskim. Łączna liczba nominacji, które niekiedy zamieniały się również w statuetki, zbliża się już do setki1. Z nagród otrzymanych przez serial warto wymienić Critics’ Choice Awards w kategorii “Najlepszy serial — horror” oraz nagrodę za najlepszy casting przyznaną przez Casting Society of America.

3) Zostańmy jeszcze na chwilę przy nagrodach. Za pierwszy sezon nominacje do Emmy otrzymały Melanie Lynskey (otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w serialu) oraz Christina Ricci. Ta druga już wcześniej walczyła o tę statuetkę (w 2006 roku za występ w serialu “Chirurdzy”). Lauren Ambrose, która dołącza do obsady w drugim sezonie jako dorosła Van, otrzymała swoje dwie nominacje do Emmy za serial “Six Feet Under” w 2002 i 2003 roku, czyli również za rolę wchodzącej w dorosłość Claire Fisher.

4) Co ciekawe, twórcy początkowo planowali umiejscowić wypadek właśnie w latach 70., a “dorosłą” część serii w latach 90. Dopiero z czasem zmienili koncepcję, by walczyć również o młodszą widownię.

5) YELLOWJACKETS jest często chwalony za świetny dobór aktorek (w wersji dla dorosłych i nastolatek). Czasami wymagało to dodatkowej pracy. Sophie Nelisse, grająca młodą Shaunę, musiała dopasować się do Melanie Lynskey, która gra dorosłą wersję. Na co dzień Sophie ma blond włosy i niebieskie oczy. Na potrzeby zdjęć musiała założyć brązowe soczewki kontaktowe i przejść metamorfozę.

6) Dla Christiny Ricci nie jest to pierwsza przygoda z graniem duetów (młodszej i starszej wersji tej samej postaci). Tutaj, w YELLOWJACKETS, wciela się w dorosłą Misty, podczas gdy jej nastoletnią wersję gra Samantha Hanratty. W roku, w którym urodziła się Samantha (1995), Ricci zagrała w filmie “Koniec niewinności” – historii wieloletniej przyjaźni czterech dziewcząt. Wcieliła się tam w nastoletnią Robertę, podczas gdy dorosłą wersję zagrała Rosie O’Donnell.

7) Początek drugiego sezonu przynosi spore zaskoczenie, gdy okazuje się, że we współczesnej, dorosłej historii pojawia się więcej postaci znanych wcześniej tylko z części o nastolatkach. Oznacza to, że nie raz fabuła może nas zaskoczyć i wcale nie jest oczywiste, kto przetrwał miesiące w lesie. Serial cieszy się dużą popularnością i został przedłużony na trzeci sezon.

Emisja finałowego odcinka 2. sezonu już jutro o godz. 21:00 na CANAL+ PREMIUM oraz już od rana w serwisie CANAL+ online. Cały sezon pierwszy jest dostępny w serwisie CANAL+ online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *