MediaTVPZapowiedzi TV

79. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w TVP Polonia

W sobotę, 27 stycznia, przypada 79. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. W związku z obchodami TVP Polonia zaprasza na trzy wyjątkowe filmy dokumentalne, które są wzruszającą opowieścią o losach byłych więźniów Auschwitz-Birkenau: „Położna” w reż. Marii Stachurskiej, „Mój najszczęśliwszy dzień. Marian Turski” w reż. Michała Bukojemskiego oraz „Szrajberka z Auschwitz” w reż. Grzegorza Gajewskiego. TVP Polonia wyemituje także oparty na faktach dramat „Mistrz” w reż. Macieja Barczewskiego.

 

W czwartek, 25 stycznia o godz. 22:35 w cyklu „Tak było” w TVP Polonia dokument fabularyzowany „Położna” o Stanisławie Leszczyńskiej, która w lutym 1943 roku, za pomoc osadzonym w łódzkim getcie, została aresztowana przez gestapo i wraz z trójką dzieci zesłana do obozu Auschwitz-Birkenau. Tam, jako akuszerka, w nieludzkich warunkach i na skraju wyczerpania, odebrała 3000 porodów, nie tracąc ani jednego dziecka. Jej nazwisko, jako jednej z czterech najwybitniejszych Polek ostatniego tysiąclecia, zostało umieszczone na Kielichu Życia i Przemiany Narodu, złożonym przez kobiety polskie na Jasnej Górze.

W sobotę, 27 stycznia o godz. 18:15 TVP Polonia pokaże film dokumentalny „Mój najszczęśliwszy dzień. Marian Turski”. Marian Turski miał 13 lat, gdy rozpoczęła się II wojna światowa. Całą okupację spędził w łódzkim getcie. Dotrwał tam do momentu jego likwidacji w sierpniu 1944 i trafił do obozów zagłady, m.in. do Auschwitz. Podczas ewakuacji obozu przeżył „marsz śmierci” więźniów z Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego i transport do obozu Buchenwald. Po wyzwoleniu wrócił do Polski. Lewicowe poglądy, które utrwalił w sobie jeszcze w młodzieżowej organizacji w Litzmannstadt Ghetto, spowodowały, że włączył się w odbudowę Polski Ludowej. Od 1945 r. działał w młodzieżowej organizacji Polskiej Partii Robotniczej, a następnie pracował w Wydziale Prasy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1958 r. kierował działem historycznym tygodnika „Polityka”.

W niedzielę, 28 stycznia o godz. 21:20 w TVP Polonia zaprasza na oparty na faktach film fabularny „Mistrz” przedstawiający historię polskiego sportowca, pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który przebywając w niewoli, zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Urodzony w 1917 roku w Warszawie, wychowany w tradycyjnej polskiej rodzinie, w której patriotyzm i wartości katolickie odgrywały kluczową rolę, nieugięty w realizacji swoich sportowych marzeń i życiowych postanowień, stał się symbolem nadziei na zwycięstwo. Złapany w czasie nielegalnego przekraczania granicy, został deportowany w pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, gdzie 14 czerwca 1940 roku otrzymał numer 77. W marcu 1941 roku, jako pierwszy Polak, stoczył zwycięski pojedynek pięściarski z jednym z niemieckich kapo. Do 1943 roku stoczył w obozie kilkadziesiąt zwycięskich walk, stając się nieformalnym, jak sam to określił w wiadomości do matki, mistrzem wszechwag KL Auschwitz.

We wtorek, 30 stycznia o godz. 22:35 w cyklu TVP Polonia „Polacy – niezwykłe historie”, będzie można zobaczyć film dokumentalny „Szrajberka z Auschwitz”, który opowiada o życiu Zofii Posmysz, więźniarki Auschwitz i Ravensbruck, pisarki i poetki, autorki m.in. opowiadania „Pasażerka”, będącego kanwą scenariusza filmu Andrzeja Munka. Zofia Posmysz, pomimo 90 lat wciąż aktywnie działa na rzecz ofiar obozów zagłady uczestnicząc w warsztatach dla młodzieży niemieckiej i polskiej, gdzie opowiada o horrorze obozowego życia oraz o przebaczeniu i pojednaniu.

„Położna”czwartek, 25 stycznia o godz. 22:35 w TVP Polonia.

„Mój najszczęśliwszy dzień. Marian Turski”sobota, 27 stycznia o godz. 18:15 w TVP Polonia.

„Mistrz”niedziela, 28 stycznia o godz. 21:20 w TVP Polonia.

„Szrajberka z Auschwitz”wtorek, 30 stycznia o godz. 22:35 w TVP Polonia.

foto. TVP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *