Kultura, muzyka, kino, moda

Jerzy Owsiak oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak laureatami Nagrody im. Ks. Tischnera

Jerzy Owsiak oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Ks. Józefa Tischnera, przyznawanej przez Wydawnictwo ZNAK oraz Towarzystwo Ubezpieczeniowego Hestia. Współzałożyciele Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otrzymali nagrodę w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”.

 

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w minioną sobotę w Krakowie. Głównym organizatorem imprezy był Uniwersytet Jagielloński. Galę współorganizowały gospodarz wydarzenia – Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, a także Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (wraz z Fundacją Kultury Chrześcijańskiej „Znak”) oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

Nagroda Znaku i Hestii im. Ks. Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku. Ideą nagrody jest docenienie nie tylko intelektualnych zasług laureatów, ale również ich charakteru i postawy wobec świata. Profesor Barbara Skarka, laureatka nagrody z 2003 roku, ujęta to krótko – Nagroda Tischnera jest wyróżnieniem dla człowieka jako takiego, a nie dla filozofa, teologa, publicysty czy społecznika.

Nagroda przyznawana jest w sumie w trzech kategoriach. W kategorii Pisarstwa religijnego lub filozoficznego stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego „myślenia wg wartości” nagrodzony został o. Ludwik Wiśniewski, za książkę „Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę”. W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wonności” nagrodzony został Łukasz Garbal, za książkę „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa”.

– Nigdy nie patrzyliśmy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w kategoriach inicjatyw duszpasterskich, choć oczywiście zdajemy sobie sprawę, że minionych 27 lat naszej działalności w stu procentach wpisuje się w szeroko pojętą ideę miłości bliźniego mówił Jerzy Owsiak, prezes zarządu WOŚP – Dzięki ogromnej ofiarności Polaków zainwestowaliśmy do tej pory niemal miliard złotych w polską medycynę, zmieniając standardy szpitalnej opieki i leczenia niemal wszystkich szpitali w Polsce. Ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie udało się w Polakach poruszyć tak masowo gotowości do pomocy potrzebującym. Nagroda im. ks Tischnera to piękne uhonorowanie budzenia przez Orkiestrę wrażliwości naszych Rodaków na krzywdę i potrzeby innych ludzi.

– Kiedy powstawała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, nikt nie zdawał sobie sprawy, jak wielkie to będzie przedsięwzięcie i jak mocno odciśnie swoje piętno na polskiej medycynie mówiła Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP – Przez te lata wsparliśmy przecież praktycznie wszystkie dziedziny medycyny dziecięcej, odmieniliśmy polską geriatrię, wprowadziliśmy powszechne nauczanie pierwszej pomocy w szkołach podstawowych oraz uruchomiliśmy 7 ogólnopolskich programów medycznych. W polskich szpitalach pracuje blisko 70 tysięcy urządzeń medycznych z serduszkiem WOŚP i w wielu miejsca jest to aparatura najnowocześniejsza, wyznaczająca standardy diagnostyki, leczenia i opieki.

Decyzję o wyłonieniu laureatów podejmuje Kapituła, w skład której wchodzą ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Witold Dudziński, Jacek Karnowski, abp Grzegorz Ryś, Władysław Stróżewski, Piotr M. Śliwicki, Łukasz Tischner (sekretarz), Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski.

Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.: s. Małgorzata Chmielewska, Janina Ochojska, Barbara Skarga, ks. Michał Heller, o. Wacław Hryniewicz, Wojciech Jagielski, Piotr Kłodkowski, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Szacki i Paweł Śpiewak. Laureatami Nagrody bywały też osoby, których działalność społeczna nie jest szeroko znana, jak siostry Maria i Teresa Sawickie czy ks. Jacek Ponikowski, a także młodzi uczeni, dopiero rozpoczynający naukową karierę, jak teologowie Piotr Sikora i ks. Robert J. Woźniak czy socjologowie Karolina Wigura i Michał Łuczewski.

Fundatorami Nagrody są Grupa ERGO Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. Do tej pory Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1 mld PLN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *