Internet & Gry - Reklama

Pierwsze urodziny działu Klimat i Środowisko Wyborcza.pl

2 lutego 2021 r. ukazał się pierwszy tekst w dziale „Klimat i Środowisko” „Gazety Wyborczej”. Od tego czasu publikowane są w nim aktualności, opinie, analizy, wywiady czy całe debaty poświęcone ekologii oraz zmianom klimatycznym. Przez rok działalności, na jego łamach ukazało się ponad 800 artykułów, które przeczytano ponad 12 milionów razy. Z okazji pierwszych urodzin serwisu zespół dziennika zaprezentował efekty dotychczasowej pracy w formie multimedialnej prezentacji dostępnej na stronie: www.wyborcza.pl/ziemia. 

 

Kryzys klimatyczny i środowiskowy postępuje w błyskawicznym tempie na całym świecie i aby móc z nim walczyć, potrzebne są rzetelne informacje na jego temat –właśnie dlatego Wyborcza.pl dokładnie rok temu, 2 lutego 2021 r. – uruchomiła nowy dział „Klimat i Środowisko”. Redaktorem prowadzącym serwisu jest Aleksander Gurgul, który wraz z Anitą Dmitruczuk, Robertem Jurszo i Jakubem Chełmińskim codziennie dostarczają czytelnikom „Wyborczej” aktualnych informacji zarówno na temat lokalnych jak i globalnych działań na rzecz klimatu i ochrony środowiska. Regularnym współpracownikiem działu jest Adam Wajrak – ulubiony dziennikarz ekologiczny Polaków. Teksty na łamy „Klimatu i Środowiska” piszą także dziennikarze redakcji lokalnych „Wyborczej”. Promocyjnie dział wspierany jest przez Krzysztofa Romańskiego.

– Nasi czytelnicy i czytelniczki doceniają to, że codziennie na łamach Wyborcza.pl poruszamy zagadnienia ochrony środowiska i zmian klimatu. Świadczy o tym rosnące grono odwiedzających nasz serwis. Przez 12 miesięcy artykuły ukazujące się pod szyldem „Klimat i Środowisko” wygenerowały już ponad 12 milionów odsłon  – cieszy się redaktor prowadzący serwisu, Aleksander Gurgul.  

Każdego dnia w serwisie publikowane są m.in. teksty dotyczące kwestii katastrofy klimatycznej i przedstawiające przykłady działań proekologicznych z Polski i świata. Nie brakuje również reportaży i materiałów śledczych. Po jednym z nich dyrektor Lasów Państwowych w Krakowie został odwołany ze swojej funkcji. Dziennikarze działu angażują się też m.in. w walkę z wycinką drzew w miastach oraz w lasach. W ramach inicjatywy uruchomiona została specjalna oferta prenumeraty cyfrowej „Gazety Wyborczej”, z której cały przychód otrzymuje Fundacja Dzika Polska na realizację akcji „Pogotowie dla drzew”. Do końca 2021 r. zebrano już ponad 93 tys. zł.

– Hasło „Myśl globalnie, działaj lokalnie” to dobra strategia walki o klimat. „Działaj”, czyli likwiduj kopalnie, ale „działaj” to także „ostrzegaj”, „nagłaśniaj”, „domagaj się zmian”. To zadanie doskonale realizuje zespół działu „Klimat i Środowisko”, wspierany przez dziennikarzy naszych 34 redakcji lokalnych, rozsianych po całym kraju mówi Mikołaj Chrzan, szef redakcji lokalnych i wicenaczelny „Gazety Wyborczej”.

W październiku 2021 r. dział „Klimat i Środowisko” był liderem „Tygodnia z klimatem” „Wyborczej”. W ramach akcji opublikowano m.in. Deklarację klimatyczną oraz wyniki badań dotyczące świadomości klimatycznej Polaków przeprowadzone na zlecenie zespołu dziennika przez firmę Kantar. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są w formie multimedialnej prezentacji na www.wyborcza.pl/ziemia.

Teksty działu „Klimat i Środowisko” ukazują się codziennie na stronie: Wyborcza.pl/klimat.

„Gazeta Wyborcza”  jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce i Europie Wschodniej, którego treści dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej. Wyborcza.plto serwis prezentujący treści przygotowywane przez redakcję „Gazety Wyborczej” – teksty, materiały wideo, podcasty, reportaże multimedialne. Są one także dostępne w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. Wyborcza.pl jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec 2021 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” liczyła ponad 280 tys.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *