Luty w National Geographic i National Geographic Wild
W lutym widzowie National Geographic mogą liczyć na kilka bardzo obiecujących premier. Po dłuższej przerwie na antenę wraca seria „Geniusz”, która tym razem przybliży sylwetki działaczy wolnościowych: Martina Luthera Kinga Jr. oraz Malcolma X. Nie mniej fascynująco zapowiada się serial „Alex Honnold: Misja na Grenlandii”, w którym zobaczymy, jak jedna z największych gwiazd światowej wspinaczki uda się w misję z pogranicza sportu i nauki. Zimowe wieczory umilą nowe sezony sprawdzonych produkcji: „Katastrof w przestworzach” czy „Niszczycielskich żywiołów”. To jednak nie koniec lutowych atrakcji.
Jedną z kluczowych premier tej zimy w National Geographic będzie „Geniusz: Martin Luther King Jr. i Malcolm X” (premiery w soboty od 3 lutego od godz. 21:00 w National Geographic), czyli serialowa biografia liderów ruchu praw obywatelskich w USA, ukazująca ich burzliwą walkę z dyskryminacją: od dzieciństwa po przedwczesną śmierć. O systemowym rasizmie w lutym opowie inna pozycja, a jest nią film dokumentalny „Wyścig do gwiazd” (premiera w sobotę 17 lutego o godz. 23:00 w National Geographic). To historia pierwszych czarnych astronautów NASA, którzy zapragnęli wyrwać się z okowów niesprawiedliwości społecznej i sięgnąć gwiazd
Przenieśmy się do Arktyki. W środowisku alpinistów oraz fanów wspinaczki nie trzeba go przedstawiać — Alex Honnold to słynny amerykański wspinacz, który zyskał sławę dzięki wejściom na wielkie ściany górskie. Tym razem widzowie zobaczą, jak główny bohater wspina się na niezdobytą dotąd ścianę, przy okazji dokonując pomiarów potrzebnych do badań nad zmianami klimatu. Efektem tej misji jest program „Alex Honnold: Misja na Grenlandii” (premiery w niedziele od 11 lutego o godz. 21:00 w National Geographic).
Kto z nas nie tęskni za dzieciństwem? W programie „Szalone lata 90.” (premiery w niedziele od 25 lutego o godz. 12:00 w National Geographic) cofniemy się do czasów „Matrixa” i prime time’u Madonny. Przewińmy kasetę i wróćmy do okresu, którego nie da się zapomnieć!
W lutym nie zabraknie seriali, które odsłonią nieznane dotąd fakty. Wśród nich są: „Państwa Osi: droga ku porażce” (premiery w piątki od 9 lutego o godz. 21:00 w National Geographic) o spektakularnej klęsce koalicji niemiecko-włosko-japońskiej w trakcie II Wojny Światowej, „Katastrofy w przestworzach” (premiery w poniedziałki od 19 lutego o godz. 21:00 w National Geographic) ukazujące najsłynniejsze wypadki lotnicze czy „Niszczycielskie żywioły” (premiery w środy od 14 lutego od godz. 21:00 w National Geographic) na temat skrajnych zdarzeń pogodowych. Nie zapomnijmy o serii „Alaska: następne pokolenia” (premiery w środy od 14 lutego o godz. 21:00 w National Geographic), która ukazuje kulisy trudnego życia w jednym z najbardziej odosobnionych miejsc.
Jak co miesiąc również na widzów National Geographic Wild czeka kilka godnych uwagi nowości. „W świecie szympansów” (premiery w soboty od 17 lutego o godz. 12:00 w National Geographic Wild) to „małpia mydlana opera”, która ukazuje perypetie tych lubianych zwierząt. W tym miesiącu nie zabraknie także nowych przygód „Niezwykłego dr Pola” (premiery w niedziele od 11 lutego o godz. 16:00 w National Geographic Wild) oraz szalenie ciekawego cyklu programowego „Miesiąc z wielkimi kotami” (premiery w niedziele od 4 lutego od godz. 14:00 w National Geographic Wild)
GENIUSZ: MARTIN LUTHER KING JR. I MALCOLM X / GENIUS MLK/X
Premiery w soboty od 3 lutego od godz. 21:00 w National Geographic (dwa premierowe odcinki tygodniowo)
(8×60)
W najnowszej serii ukazane zostały sylwetki dwóch czołowych działaczy ruchu praw obywatelskich — Martina Luthera Kinga i Malcolma X. Program zabiera nas w podróż przez życia legend, począwszy od burzliwego dzieciństwa aż po tragiczną śmierć. Pomimo wielu podobieństw, które łączyły bohaterów, ich życia były skrajnie różne. Podczas gdy wielu czuło powinność wyboru między Malcolmem a Martinem, rzeczywistość weryfikowała, że obie strony z taką samą zaciekłością walczyły o wolność, której konsekwentnie im odmawiano. Program ukazuje zdumiewający geniusz, który napędzał ich nawzajem w swoich dążeniach do tego samego celu — odzyskania człowieczeństwa przez obywateli Stanów Zjednoczonych.
ALEX HONNOLD: MISJA NA GRENLANDII / ARCTIC ASCENT WITH ALEX HONNOLD
Premiery w niedziele od 11 lutego o godz. 21:00 w National Geographic
(3×60)
Alex Honnold wraz ze swoją ekipą podjął się niemożliwego. Wyruszył w sześciotygodniową wyprawę do wschodniej Grenlandii, gdzie dokonał pierwszego wejścia na jedną z najwyższych dotąd niezdobytych ścian skalnych. Jednak ta wyprawa to zdecydowanie więcej niż wspinaczka. Z pomocą geolożki Heidi Sevestre, Alex wraz z zespołem bada wpływ zmian klimatycznych w odległej części Arktyki. Czy uda mu się dokonać pomiarów, które będą miały realny wpływ na przewidywanie, z jaką prędkością tracimy lodowce? To jednak nie wszystko, czego będzie można dowiedzieć się z nowej serii „Alex Honnold: Misja na Grenlandii”.
PAŃSTWA OSI: DROGA KU PORAŻCE / HOW TO LOSE A WAR
Premiery w piątki od 9 lutego o godz. 21:00 w National Geographic
(5×60)
W połowie II wojny światowej mocarstwa Osi Niemiec, Włoch i Japonii były bliskie podboju całego świata, kampania bowiem rozpoczęła się dla nich od serii niezwykle szybkich i zdecydowanych zwycięstw. Pod koniec 1941 roku Adolf Hitler rządził imperium, które obejmowało kraje Europy, dużą część Rosji, Afryki Północnej oraz Morza Śródziemnego, co dawało Niemcom powierzchnię oraz populację większą niż całe Stany Zjednoczone. Wszystko wskazywało na zdecydowaną wygraną w wojnie, jednak los przyniósł zupełnie inny scenariusz. Jak doszło do tej porażki, skoro plan wyglądał na idealny? W pięciu odcinkach tematycznych obserwujemy liczne błędy, które doprowadziły do pokrzyżowania planów oraz miażdżącej porażki.
NISZCZYCIELSKIE ŻYWIOŁY / WEATHER GONE VIRAL 8
Premiery w środy od 7 lutego o godz. 21:00 w National Geographic
(8×60)
Koszmarne tornado, zabójczy cyklon czy skrajny mróź to tylko niektóre z żywiołów występujących na naszej planecie. Choć nauka rozwija się w imponującym tempie, to w styczności z naturą człowiek pozostaje bez szans. W kolejnym sezonie programu odkryjemy z bliska, jak 16-letni kierowca poddaje się próbie jazdy podczas tornada. W Monachium ogromne zniszczenia sieje potężna burza gradowa, natomiast na południu Indii zabójczy cyklon przynosi niezwykle intensywne deszcze. Jak człowiek może się zachować w obliczu nadchodzącej tragedii? O czym wtedy myśli? Czy w takiej sytuacji naturalne instynkty są dla nas pomocne, czy może zgubne? Na te i jeszcze inne pytania odpowiedzi można znaleźć w „Niszczycielskich żywiołach”.
ALASKA: NASTĘPNE POKOLENIE / LIFE BELOW ZERO: NEXT GENERATION 6
Premiery w środy od 14 lutego o godz. 21:00 w National Geographic
(18×60)
Alaska kojarzy się z mroźną pogodą, niezwykłymi krajobrazami i pustkowiami. Ale jak żyją tamtejsi mieszkańcy? O tym przekonają się widzowie serialu „Alaska: Następnej pokolenie”. Bohaterowie produkcji muszą przystosować się do śmiertelnie niebezpiecznych warunków, której panują w czasie zimy. Pomimo niesprzyjającej pogody, społeczność lokalna musi nauczyć się bronić siebie oraz swojego dorobku. A na ogromnym terenie Alaski niebezpieczeństw czeka wiele. Mieszkańcy raz po raz napotykają na świeże ślady wilków i niedźwiedzi. Kolejnym elementem życia w czasie srogiej zimy jest próba wykorzystania zasobów ziemi. Mieszkańcy wiedzą, jak zbierać i gromadzić zapasy. To jednak nie wszystkie trudności, które na nich czekają…
WYŚCIG DO GWIAZD / THE SPACE RACE
Premiera w sobotę 17 lutego o godz. 23:00 w National Geographic
(1×60)
„Wyścig do gwiazd” to opowieść o czarnych astronautach, którzy próbują przełamać więzy społecznej niesprawiedliwości i odkryć kosmiczne przestworza. Historia opowiada o zmaganiach Guiona Bluforda, Eda Dwighta oraz Charlesa Boldena i ukazuje systemową dyskryminację na przestrzeni lat. Od 1963 roku, kiedy zamach na Johna F. Kennedy’ego uniemożliwił kapitanowi Edowi Dwightowi dotarcie na Księżyc, aż po 2020 rok, gdy echa niepokojów społecznych wywołanych zabójstwem George’a Floyd dotarły do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To historia Afroamerykanów w NASA, których marzenia są nieskończone.
SZALONE LATA 90. / REWIND THE 90S.
Premiery w niedziele od 25 lutego o godz. 12:00 w National Geographic
(10×60)
Lata 90. to dla nowego pokolenia czasy zamierzchłe. Jednak powracająca moda na makijaż, muzykę czy sposób ubioru z tych lat przynajmniej w sferze wizualnej przybliża nas do czasów pełnych szaleństwa i wyzwolenia. Program „Szalone lata 90.” to pełna podróż przez zjawiska dekady, która poprzedziła nowe milenium. Madonna, „Matrix”, skandale, rozwijający się show-biznes i wiele innych. Warto pamiętać, że „90s” to również czasy coraz większego rozwoju technologii oraz otwierających się możliwości. Spróbujmy raz jeszcze, w nostalgicznym porywie, powspominać ten szalenie kolorowy okres!
KATASTROFA W PRZESTWORZACH / AIR CRASH INVESTIGATION 23
Premiery w poniedziałki od 19 lutego o godz. 21:00 w National Geographic
(10×60)
Często musi minąć wiele lat od wypadku lotniczego, by poznać jego prawdziwą przyczynę. Program „Katastrofa w przestworzach” to opowieść o tragicznych incydentach lotniczych, gdzie w każdym odcinku analizowane są trzy wybrane przypadki, które miały pozornie podobną przyczynę. Efekty śledztw bywają jednak bardzo zaskakujące. Eksplozja, zniknięcie z radaru, rozbicie… Jakie jeszcze przyczyny wpływają na feralne zdarzenia z udziałem wielkich latających maszyn? Odpowiedzi można szukać w serii „Katastrofa w przestworzach” od 19 lutego w National Geographic.
W ŚWIECIE SZYMPANSÓW / MEET THE CHIMPS
Premiery w soboty od 17 lutego o godz. 12:00 w National Geographic Wild (6×60)
Wciągająca „małpia mydlana opera” otwiera przed nami swoje wrota… Poznajmy szympansy! „W świecie szympansów” to opowieść o niezwykłych zwierzętach oraz ich opiekunach w Chimp Haven — największym sanktuarium dla małp. Miejsce to na co dzień zamknięte jest dla publiki i turystów, ale otworzyło się specjalnie dla kamer National Geographic Wild i widzów kanału. Sprawdź jakie tajemnice kryją się w tym niezwykle pasjonującym świecie.
NIEZWYKŁY DOKTOR POL / THE INCREDIBLE DR. POL S23
Premiery w niedziele od 11 lutego o godz. 16:00 w National Geographic Wild
Po raz kolejny słynny weterynarz oraz jego rodzina i pracownicy pomagają wszelkiego rodzaju zwierzętom na terenie stanu Michigan. Jakie przygody czekają ich tym razem? Widzowie zobaczą między innymi: świętowanie urodzin zwierzaków, dla których przygotowano tort, wspólny udział w czworonożnej paradzie. To jednak tylko przedsmak tego, co czeka na widzów w kolejnym sezonie uwielbianego serialu „Niezwykłego Doktora Pol”.
CYKL SPECJALNY: MIESIĄC Z WIELKIMI KOTAMI / BIG CAT MONTH
Premiery w niedziele od 4 lutego od godz. 14:00 w National Geographic Wild
Jak co miesiąc na kanale National Geographic Wild widzowie mogą zobaczyć specjalnie dobrany cykl programowy. Tym razem uwaga zostanie skierowana w stronę największych kotów – okazuje się, że te groźne zwierzęta niekiedy potrzebują naszej troski.
W ramach cyklu zobaczymy premiery odcinków:
URATOWAĆ PUMY / PATH OF THE PANTER
Premiera w niedzielę od 4 lutego od godz. 14:00 w National Geographic Wild
Co może łączyć fotografa, weterynarza, ranczerzy i rdzennych mieszkańców? Wspólna misja ratowania tych, którzy tego potrzebują. Mieszkańcy Florydy łączą swoje siły by ratować zagrożone wyginięciem pumy. Ta historia pokazuje nie tylko kruchość świata przyrody, ale też wspaniałą kooperację ludzi, gdy łączy ich wspólny cel.
KRÓLESTWO TYGRYSÓW / AMUR TIGER: SECRET KINGDOM
Premiera w niedzielę 25 lutego o godz. 14:00 na kanale National Geographic Wild
Odległe królestwo tygrysów odsłania długo przechowywane tajemnice o tych nieśmiałych i nieuchwytnych drapieżnikach. W programie przedstawiono to, jak tygrysy funkcjonują i żyją w swoich sekretnych korytarzach, w jaki sposób wysy
foto. National Geographic