Technologia - Promocje

Ogłoszono zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards 2018

W Londynie odbyło się uroczyste ogłoszenie zwycięzców prestiżowego, organizowanego przez World Photography Organisation konkursu Sony World Photography Awards 2018.
 

© Alys Tomlinson, 2018 Sony World Photography Awards

● Brytyjska artystka Alys Tomlinson uhonorowana tytułem Fotografa Roku
● Ogłoszono zwycięzców i finalistów 10 kategorii profesjonalnych
● Ogłoszono zwycięzców konkursu otwartego, młodzieżowego i studenckiego

Główną nagrodę — tytuł Fotografa Roku i 25 000 dolarów — przyznano brytyjskiej artystce Alys Tomlinson za cykl Ex-Voto (Wotum)Jury podkreślało piękno realizacji, doskonałość techniczną i wrażliwość przedstawienia pielgrzymki jako odkrywczej podróży i ofiary składanej wyższej potędze.
Alys Tomlinson została wybrana spośród 10 zwycięzców kategorii konkursu profesjonalnego, których ogłoszono wraz ze zdobywcami drugich i trzecich miejsc. Jury podało również nazwiska zwycięzców pozostałych konkursów: otwartego (na najlepsze pojedyncze zdjęcie), młodzieżowego oraz studenckiego.
Wszyscy zwycięzcy otrzymali w nagrodę zaproszenie do udziału w ceremonii wręczenia nagród, bilety lotnicze do Londynu oraz najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony, a ich prace opublikowano w księdze laureatów konkursu i zaprezentowano na wystawie Sony World Photography Awards 2018 w londyńskim Somerset House.
W ceremonii wręczenia nagród uczestniczyła też Candida Höfer, laureatka nagrody za wybitny wkład w fotografię.
Organizowany przez World Photography Organisation konkurs fotograficzny Sony World Photography Awards jest najbardziej różnorodną imprezą tego rodzaju na świecie. Na 11. edycję fotografowie z ponad 200 krajów i terytoriów zgłosili przeszło 320 000 prac, wśród których nie brakuje najwybitniejszych światowych fotografii z ubiegłego roku. Coroczna pokonkursowa wystawa w Londynie gromadzi największe uznane i rozkwitające talenty z całego świata, dzięki czemu zwycięzcy i finaliści konkursu mogą zaprezentować swoje prace na forum międzynarodowym.
Fotograf Roku: Alys Tomlinson, Wielka Brytania
Ex-Voto (Wotum) to osobisty projekt autorstwa londyńskiej fotografik Alys Tomlinson (43 l.). Na zwycięski cykl składają się formalne portrety, rozległe krajobrazy i małe, szczegółowe obrazy przedstawiające wota z miejsc pielgrzymek: Lourdes (Francja), Ballyvourney (Irlandia) i Grabarki (Polska).
W ostatnim czasie Tomlinson obroniła (z wyróżnieniem) pracę magisterską z antropologii podróży, turystyki i pielgrzymowania. Wielokrotnie zdobywała nagrody za swoje zdjęcia, których dominującymi tematami są środowisko, przynależność i tożsamość.
Fotograf Roku w konkursie otwartym: Veselin Atanasov, Bułgaria
Zdjęcie Atanasova Early Autumn (Wczesna jesień) zostało wybrane spośród 10 prac, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach konkursu otwartego. Jego autor, z zawodu informatyk, jest fotografem‑samoukiem, a robieniem zdjęć zajmuje się od 2014 r. Za najlepsze pojedyncze zdjęcie na świecie, przedstawiające jesień w Parku Narodowym Bałkanów Środkowych, otrzymał nagrodę w wysokości 5000 dolarów.
Zwycięzcy i laureaci w kategoriach profesjonalnych
Najlepsze na świecie cykle zdjęć wybrane przez jury mają szeroki zakres tematyczny: od obrazów wnikliwie dokumentujących globalne wydarzenia kulturalne i polityczne po fotografie świata przyrody.
● Architektura: Gianmaria Gava (Włochy) za cykl BuildingsII miejsce: Edgar Martins (Portugalia) / III miejsce: Corentin Fohlen (Francja)
● Współczesność: Fredrik Lerneryd (Szwecja) za cykl Slum BalletII miejsce: Margaret Mitchell (Wielka Brytania) / III miejsce: Alfio Tommasini (Szwajcaria)
● Kreatywność: Florian Ruiz (Francja) za cykl The White ContaminationII miejsce: Patricia Kühfuss (Niemcy) / III miejsce: Eduardo Castaldo (Włochy)
● Wydarzenia bieżące i wiadomości: Mohd Samsul Mohd Said (Malezja) za cykl Life Inside the Refugee CampII miejsce: Luis Henry Agudelo Cano (Kolumbia) / III miejsce: Rasmus Flindt Pedersen (Dania)
● Odkrycie: Alys Tomlinson (Wielka Brytania) za cykl Ex-VotoII miejsce: Antonio Gibotta (Włochy) / III miejsce: Maria Petrenko (Ukraina)
● Krajobraz: Luca Locatelli (Włochy) za cykl White GoldII miejsce: Rohan Reilly (Irlandia) / III miejsce: Tomasz Padło (Polska)
● Świat natury i dzika przyroda: Roselena Ramistella (Włochy) za cykl Deep LandII miejsce: Mitch Dobrowner (USA) / III miejsce: Wiebke Haas (Niemcy)
● Portret: Tom Oldham (Wielka Brytania) za cykl The Last of The CroonersII miejsce: Anush Babajanyan (Armenia) / III miejsce: Andrew Quilty (Australia)
● Sport: Balazs Gardi (Węgry) za cykl BuzkashiII miejsce: Behnam Sahvi (Iran) / III miejsce: Matteo Armellini (Włochy)
● Martwa natura: Edgar Martins (Portugalia) za cykl Siloquies and Soliloquies on Death, Life and Other InterludesII miejsce: Tristan Spinski (USA) / III miejsce: Werner Anderson (Norwegia)
Fotograf Roku w kategorii młodzieżowej: Megan Johnson, USA, 16 l.
Johnson wygrała konkurs przeznaczony dla fotografów w wielu 12–19 lat. Jej czarno-białe zdjęcie Still, wykonane na klifie w pobliżu rodzinnego domu w Connecticut, ukazuje złożoną samotność, jakiej na co dzień doświadcza fotograf.
Fotograf Roku w konkursie studenckim: Samuel Bolduc, Kanada, 20 l.
Spośród prac zgłoszonych przez studentów z całego świata jury wybrało cykl Bolduca zatytułowany The Burden. Znakomicie ukazuje on fizyczny ciężar plastikowych śmieci w środowisku naturalnym i pilną potrzebę postawienia tamy zanieczyszczeniom z tworzyw sztucznych. Bolduc reprezentował College de Matane z Quebecu. Nagrodą dla jego uczelni jest sprzęt fotograficzny Sony o wartości 30 000 euro.
Nagroda za wybitny wkład w fotografię: Candida Höfer
Niemiecka artystka Candida Höfer należy do światowej czołówki współczesnych fotografików. Znana jest z precyzyjnej metodologii i techniki, a jej przejmujące obrazy przedstawiające wielkie, puste wnętrza znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Przyznana nagroda stanowi wyraz uznania za jej wkład w rozwój fotografii.
Końcowa informacja o zwycięzcach całej tegorocznej edycji konkursu stanowi uzupełnienie marcowego komunikatu z nazwiskami 10 zwycięzców kategorii otwartych oraz 63 zdobywców nagród National Award. Wszystkie zwycięskie, finałowe i wyróżnione zdjęcia można oglądać od 20 kwietnia do 6 maja w londyńskim Somerset House na wystawie Sony World Photography Awards 2018 www.worldphoto.org/2018exhibition.
Sony World Photography Awards
Celem konkursu Sony World Photography Awards jest stworzenie platformy stymulującej stały rozwój kultury fotograficznej. Służy temu wyróżnianie wielkich osiągnięć w rozwoju fotografii nagrodą za wybitny wkład w fotografię oraz wyszukiwanie i promowanie nowych talentów — wśród zawodowców, amatorów, młodzieży i studentów. Firma Sony z zaangażowaniem wspiera fotografię na całym świecie. Przejawem tego jest nie tylko sam konkurs, lecz także program grantów, w ramach którego wybrani zwycięzcy konkursu studenckiego otrzymują 3500 dolarów, a konkursu profesjonalnego 7000 dolarów na realizację własnych projektów.
Przyjmowanie zgłoszeń na konkurs Sony World Photography Awards 2019 rozpocznie się 1 czerwca 2018 r. Prace można bezpłatnie zgłaszać na stronie www.worldphoto.org
Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, fotograficznego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2017, wyniósł w przybliżeniu 76 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *