„Wprost” na okładce Kamil Durczok
Kamil Durczok przegrał batalię sądową z „Wprost”. Sąd orzekł, że w artykułach, w których ujawniliśmy przypadki molestowania seksualnego, opisaliśmy prawdę.
W najnowszym „Wprost” Marcin Dzierżanowski i Olga Wasilewska opisują kulisy trwającego 3,5 roku sądowego boju. Ponadto w numerze m.in. plan Ryszarda Petru na wybory samorządowe i ranking najbardziej dynamicznie rozwijających się firm.
„To był długi, sądowy bój. W trakcie ciągnącego się przez trzy i pół roku procesu przesłuchano kilkudziesięciu świadków, w tym gwiazdy dziennikarstwa, m.in. Omenę Mensah, Tomasza Sekielskiego czy Katarzynę Kolendę-Zaleską. Przed sądem zeznawała też mec. Karolina Kędziora, współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, jedna z najwybitniejszych specjalistek od molestowania seksualnego w Polsce, a także członkowie komisji TVN, która badała przypadki mobbingu i molestowania w stacji” – o wygranym procesie z Kamilem Durczokiem piszą Marcin Dzierżanowski i Olga Wasilewska.
Fabryka płyt ze spalarnią, której nie będzie, działacze handlujący działkami i śledztwo CBA. Tak wygląda sytuacja wokół inwestycji firmy Egger w Biskupcu. „To miała być inwestycja, która zmieni region. Tymczasem jest postępowanie CBA, a w tle podejrzane działania lokalnych działaczy PSL, którzy mieli zarobić na handlu działkami. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez włodarzy Biskupca (woj. warmińsko-mazurskie). Śledczy badają, czy obecny burmistrz miasta nie przekroczył swoich uprawnień. Chodzi o warte dziesiątki milionów złotych transakcje skupu i sprzedaży działek pod fabrykę firmy Egger, dużego austriackiego producenta płyt wiórowych. W tle tej inwestycji przewija się polityczny układ wokół lokalnych działaczy PSL, którzy od lat dominują w Biskupcu” – pisze Karol Wasilewski.
Ponadto w numerze:
- Artykuły o Durczoku wywołały dyskusję o molestowaniu. Niestety, ofiary nadal nie idą do sądu – mówi mec. Karolina Kędziora.
- Siedmiu wspaniałych, czyli nowy plan Petru – kulisy politycznych planów byłego lidera Nowoczesnej opisuje Joanna Miziołek.
- Mecenas na celowniku – Ludzie Zbigniewa Ziobry ścigają człowieka Jarosława Gowina i prezydenta Andrzeja Dudy. Czy to walka z wyłudzeniami VAT, czy wojna w obozie władzy? – docieka Anna Gielewska.
- E-kompromitacja – Brak harmonogramów, umów, możliwości zarządzania, problemy komunikacyjne to stan prac nad elektronicznym dowodem. „Wprost” dotarł do wyników audytu ujawniającego nieprawidłowości.
- Matka Polka lęku pełna – Gdy wszystko dookoła podpowiada ci, jak być matką doskonałą, może warto spróbować być normalną mamą – pisze Agata Jankowska.
- Obywatelu, co zrobisz z kubkiem po jogurcie? – Segregacja odpadów to temat niby oczywisty, a jednak wciąż nierozpoznany.
- Ranking – Polskie Gepardy – zestawienie najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w kraju.
- Większościokracja – wywiad Jakuba Mielnika z Kennethem Rothem, szefem Human Rights Watch.
- Zmierzch irlandzkiego katolicyzmu – Piątkowe referendum w sprawie aborcji w Irlandii będzie testem popularności słabnącego Kościoła.
- Gdzie się leczyć? Przy nowotworach nie ma miejsca na pomyłki. Należy leczyć się u najlepszych. Przedstawiamy zwycięzców rankingu chirurgii onkologicznej i hematoonkologii.