Internet & Gry - Reklama

Adam Michnik odbierze w piątek, 28 października Nagrodę Księżniczki Asturii – Wyborcza.pl zaprasza na specjalne relacje i transmisję

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” otrzymał Nagrodę Księżniczki Asturii w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych za rok 2022. Jest szóstym Polakiem, który został wyróżniony tą prestiżową hiszpańską nagrodą. Ceremonia wręczenia odbędzie się 28 października br. w Oviedo, a przewodzić jej będą członkowie rodziny królewskiej. Na Wyborcza.pl w tym tygodniu ukazują się materiały na temat nagrody i pobytu Michnika w Hiszpanii, w tym specjalne relacje Dominiki Wielowieyskiej, a w piątek redakcja zaprosi wszystkich na transmisję z uroczystej gali prowadzoną w serwisie i na facebookowym profilu „Wyborczej”.

 

Premio Princesa de Asturias – Nagroda Księżniczki Asturii przyznawana jest od 1981 r. w 8 kategoriach przez Fundację Księżniczki Asturii. Nazywana jest „hiszpańskim Noblem” ze względu na prestiż, jakim cieszy się w hiszpańskojęzycznym świecie. Jej laureatami było tej pory pięciu Polaków: Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman, Krzysztof Penderecki, Adam Zagajewski i Krzysztof Wielicki. W tym roku wyróżnienie w kategorii komunikacja i nauki humanistyczne zostało przyznane Adamowi Michnikowi.

Informując o swojej decyzji, kapituła Nagrody Księżniczki Asturii podkreśliła zaangażowanie Adama Michnika w tworzenie wysokiej jakości dziennikarstwa oraz jego wpływ na odbudowę i obronę demokracji w Polsce. „Walka o prawa człowieka i dialog zaprowadziła go do więzień PRL-u, ale nie zrezygnował ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec dyktatury czy dążenia do pojednania wśród współobywateli. Michnik, którego koncepcja Europy przyczyniła się do ustanowienia wartości demokratycznych w jego kraju, jest dziś także symbolem wolności słowa i humanizmu, a także etycznym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń” – napisano w protokole jury Nagrody Księżnej Asturii. Więcej informacji – na Wyborcza.pl.

Ceremonia rozdania nagród odbędzie się 28 października w Oviedo w Hiszpanii, a przewodzić będą jej członkowie hiszpańskiej rodziny królewskiej: Ich Królewskie Moście Król Felipe i Królowa Letizia, którym towarzyszyć będzie następczyni tronu Jej Królewska Wysokość Księżniczka Asturii Eleonora.

Uroczystą galę poprzedzą organizowane w tym tygodniu liczne spotkania z Adamem Michnikiem – m.in. rozmowy ze studentami dziennikarstwa i filozofii. Pierwsze wydarzenia zaplanowano już na wtorek, 25 października – tego dnia tuż po przylocie do Hiszpanii redaktor naczelny „Wyborczej” był gościem konferencji prasowej. Relacja z niej dostępna jest już na Wyborcza.pl  LINKPublikacje dotyczące Nagrody Księżniczki Asturii prosto z Oviedo przesyła wysłanniczka redakcji Dominika Wielowieyska. 

W piątek, 28 października Wyborcza.pl poświęci specjalną uwagę wręczeniu wyróżnienia Adamowi Michnikowi. W serwisie będzie można obejrzeć relację wideo z audiencji u rodziny królewskiej, a wieczorem transmisję na żywo z gali Nagrody Księżniczki Asturii. W trakcie wydarzenia zabierze głos król Felipe VI, a Adam Michnik jako jeden z laureatów tegorocznego wyróżnienia, wygłosi mowę. Poza nim przemawiać będą dramaturg Juan Mayorga, archeolog Eduardo Matos Moctezuma oraz żeglarka, zajmująca się klimatem i ekonomią cyrkularną Ellen MacArthur. Transmisja będzie dostępna także na profilach redakcji na Facebooku – „Gazety Wyborczej” i Wideo Wyborcza.pl.

Po wręczeniu nagrody czytelnicy i czytelniczki „Wyborczej” będą mogli zapoznać się ze spisaną przemową Adama Michnika, mogą też liczyć na podsumowanie wydarzeń i atmosfery rozmów o demokracji przygotowane przez Dominikę Wielowieyską.
Temat nagrody dla Adama Michnika będzie też obecny na profilach „Wyborczej” w mediach społecznościowych – na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Więcej informacji – na Wyborcza.pl pod tagiem “Nagroda Księżniczki Asturii dla Adama Michnika”.

Adam Michnik to redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” od chwili jej powstania i ikona polskiej opozycji demokratycznej. Za obronę praw człowieka i wolności słowa otrzymał wiele innych międzynarodowych nagród, m.in. tytuł Oficera Legii Honorowej we Francji, Nagrodę im. Francisco Cerecedo oraz nagrodę Gilel Storch Award przyznawaną tym, którzy przyczynili się do propagowania wartości demokratycznych, uniwersalnych i humanistycznych.

„Gazeta Wyborcza”  jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce i Europie Wschodniej, którego treści dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej.

Wyborcza.pl to serwis prezentujący treści przygotowywane przez redakcję „Gazety Wyborczej” – teksty, materiały wideo, podcasty, reportaże multimedialne. Są one także dostępne w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. Wyborcza.pl jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec czerwca 2022 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Wyborczej” liczyła niemal 296 tys.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *