Internet & Gry

Adam Michnik z hiszpańskim Noblem – Nagrodą Księżniczki Asturii

Wojna reżimu Putina z Ukrainą jest faktycznie wojną z całym światem demokracji – mówił Adam Michnik, odbierając w piątek, 28 października 2022 r. Nagrodę Księżniczki Asturii. Otrzymał ją w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych za rok 2022, jako szósty Polak wyróżniony tą prestiżową hiszpańską nagrodą. Ceremonia wręczenia odbyła się w Oviedo, a przewodzili jej członkowie rodziny królewskiej. Relację z gali i pobytu Michnika w Hiszpanii, w tym specjalne relacje Dominiki Wielowieyskiej, są dostępne na Wyborcza.pl.

 

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” odebrał w piątek, 28 października br. w Oviedo Nagrodę Księżniczki Asturii w kategorii komunikacja i działania na rzecz ludzkości.

Informując o swojej decyzji, kapituła Nagrody Księżniczki Asturii podkreśliła zaangażowanie Adama Michnika w tworzenie wysokiej jakości dziennikarstwa oraz jego wpływ na odbudowę i obronę demokracji w Polsce. Walka o prawa człowieka i dialog zaprowadziła go do więzień PRL-u, ale nie zrezygnował ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec dyktatury czy dążenia do pojednania wśród współobywateli. Michnik, którego koncepcja Europy przyczyniła się do ustanowienia wartości demokratycznych w jego kraju, jest dziś także symbolem wolności słowa i humanizmu, a także etycznym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń – napisano w protokole jury (więcej – na Wyborcza.pl).

Uroczystość wręczenia wyróżnienia poprzedził tydzień spotkań Michnika z m.in. dziennikarzami, intelektualistami i studentami (więcej informacji), a w piątek w południe odbyła się audiencja u rodziny królewskiej w zabytkowym hotelu Reconquista.

Wieczorną uroczystość wręczenia Nagrody Księżniczki Asturii w Teatrze Campoamor otworzył król Filip VI. Towarzyszyła mu królowa Letizia, księżniczka Asturii, następczyni tronu Eleonora i infantka Sofia.

W swoim przemówieniu Adam Michnik, po podziękowaniach dla jury i gratulacjach dla pozostałych laureatów, podkreślił, że Hiszpania była dla niego – i wielu innych Polaków – wzorem.

 Doświadczenie hiszpańskie uczyło nas, jak opierać się dyktaturze i jak szukać drogi do demokracji drogą dialogu i kompromisu. Szło o to, by siła argumentów zastąpiła argument siły. Ta niezwykła Nagroda Księżniczki Asturii jest przecież nagrodą nie dla mnie, lecz dla „Gazety Wyborczej”, dziennika, który narodził się wraz z polską demokracją w 1989 r. mówił Michnik. 

Podkreślił też, że „Wyborcza” broniła dwóch wartości bezcennych w świecie demokracji – wolności i prawdy.  Dziś te wartości znów są zagrożone przez bandycką agresję reżimu Putina na Ukrainę. Wojna reżimu Putina z Ukrainą jest faktycznie wojną z całym światem demokracji. Codziennie obserwujemy straszne obrazy rabunków, gwałtów i tortur, i mordów putinowskiego wojska w Ukrainie. Ale pamiętamy, że Putin to nie to samo co Rosja. Dlatego wciąż pamiętamy o tych Rosjanach, którzy sprzeciwiają się temu wojennemu barbarzyństwu i swój sprzeciw głośno wypowiadają  podkreślił laureat, a swoje przemówienie zakończył: Nagroda Księżniczki Asturii to znak, że warto zachować wolność i przyzwoitość. I prawo do błędu, gdy szuka się prawdy. 

Pełną treść przemówienia Adama Michnika można znaleźć na Wyborcza.pl.
Relacja z gali, autorstwa Dominiki Wielowieyskiej, również jest dostępna na Wyborcza.pl.

Transmisję z wydarzenia można było zobaczyć na Wyborcza.pl oraz na profilu Wideo Wyborcza.pl oraz „Gazety Wyborczej” na Facebooku.

Temat nagrody dla Adama Michnika był też obecny na profilach „Wyborczej” w mediach społecznościowych – na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Więcej informacji – na Wyborcza.pl pod tagiem “Nagroda Księżniczki Asturii dla Adama Michnika”.

Adam Michnik to redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” od chwili jej powstania i ikona polskiej opozycji demokratycznej. Za obronę praw człowieka i wolności słowa otrzymał wiele innych międzynarodowych nagród, m.in. tytuł Oficera Legii Honorowej we Francji, Nagrodę im. Francisco Cerecedo oraz nagrodę Gilel Storch Award przyznawaną tym, którzy przyczynili się do propagowania wartości demokratycznych, uniwersalnych i humanistycznych.

Premio Princesa de Asturias – Nagroda Księżniczki Asturiiprzyznawana jest od 1981 r. w 8 kategoriach przez Fundację Księżniczki Asturii. Nazywana jest „hiszpańskim Noblem” ze względu na prestiż, jakim cieszy się w hiszpańskojęzycznym świecie. Jej laureatami było tej pory pięciu Polaków: Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman, Krzysztof Penderecki, Adam Zagajewski i Krzysztof Wielicki. W tym roku wyróżnienie w kategorii komunikacja i nauki humanistyczne zostało przyznane Adamowi Michnikowi. Więcej o nagrodzie – na Wyborcza.pl.

„Gazeta Wyborcza”  jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce i Europie Wschodniej, którego treści dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej.

Wyborcza.pl to serwis prezentujący treści przygotowywane przez redakcję „Gazety Wyborczej” – teksty, materiały wideo, podcasty, reportaże multimedialne. Są one także dostępne w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. Wyborcza.pl jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec czerwca 2022 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Wyborczej” liczyła niemal 296 tys.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *