„Babel – Rzeczpospolita Multi-Kulti” – nowość w ofercie podcastowej TOK FM

19 lutego 2021 r. o godz. 18:00 nastąpi premiera pierwszego odcinka podcastu historycznego „Babel – Rzeczpospolita Multi-Kulti”. To nowa propozycja w ofercie podcastowej TOK FM, dostępna na tokfm.pl oraz w aplikacji TOK FM. Co piątek prowadzący  Paweł Sulik i Adam Balcer będą odkrywać przed słuchaczami fascynującą, wielokulturową historię Polski.

 

„Babel” to kontynuacja dobrze znanego słuchaczom TOK FM podcastu „Lechistan – orientalna historia Polski”. Autorzy audycji Paweł Sulik i Adam Balcer będą przedstawiać w niej niezwykłą wielokulturową historię naszego kraju. Pokażą, jaki wpływ na dzieje Polski miały inne narody i kultury, a także jakie historyczne powiązania łączą Polskę z Europą i z całym światem. W swoim programie, w ciekawy i unikalny sposób, z pewną dawką humoru i dystansu opowiedzą również o faktach, datach, wydarzeniach i zjawiskach kulturowych, które znacząco wpłynęły na Polskę, jaką znamy dziś.

Jak przypominają Paweł Sulik i Adam Balcer, od czasu zakończenia II wojny światowej Polska jest jednym z najbardziej jednolitych etnicznie państw w Europie. Wcześniej, przez 600 lat sytuacja była jednak zupełnie inna. W Polsce – w ówczesnych granicach nie-Polacy stanowili większość albo znaczną część mieszkańców. Te wielowiekowe polskie „spotkania z Innymi” sprzyjały nierzadko mieszaniu się kultur. Odwieczny stan wieloetniczności przełożył się na nasze historyczne doświadczenia zarówno konfrontacji, jak i koegzystencji z sąsiadami. Polacy wpływali na nich, ale również sami zostali fundamentalnie ukształtowani przez relacje z innymi nacjami. Szczególnie ten drugi wymiar jest w Polsce wciąż mało znany i niewystarczająco doceniony.

Autorzy podcastu podkreślają, że wśród wielu Polaków pokutuje też myślenie o Polsce jako wyspie („nasza chata z kraja”), której horyzont kończy się na sąsiadach, a maksymalnie na Europie. A przecież, ze względu na naszą mobilność, mieliśmy także istotny wpływ na historię bardzo odległych krajów i inspirowały nas kultury położone dalej niż za miedzą.

Podcast „Babel – Rzeczpospolita Multi-Kulti” będzie dostępny bez opłat, wyłącznie w internecie – na stronie tokfm.plwww.tokfm.pl/babel oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kolejne odcinki będą publikowane co tydzień, w piątek o godz. 18:00.

Oferta podcastów historycznych, dostępnych na platformie TOK FM, została w ostatnim czasie wzbogacona również o program „Nowa Europa Wschodnia”. Audycje tworzy redakcja serwisu internetowego www.new.org.pl, który prowadzi Fundacja Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Podcasty przygotowuje zespół pod kierownictwem Jarosława Kociszewskiego.  https://audycje.tokfm.pl/audycja/410,Goscinnie-w-TOK-FM-Nowa-Europa-Wschodnia

Radio TOK FM – Pierwsze Radio Informacyjne jest opiniotwórczym radiem „mówionym”, w którym słowo stanowi około 90% programu antenowego. Stacja intensywnie rozwija swoją ofertę premium, a liczba wykupionych dostępów Premium TOK FM dynamicznie rośnie – obecnie wynosi ponad 24 tys.

tokfm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *