Brytyjski rząd wesprze Biełsat

Kancelaria brytyjskiej premier przed rozpoczęciem wizyty Theresy May w Warszawie zapowiedziała dofinansowanie polsko-brytyjskich projektów wymierzonych w rosyjską dezinformację kwotą 5 mln funtów. Jedynym wymienionym z nazwy projektem jest TV Biełsat.
 
W oświadczeniu podkreślono, że przekazane środki finansowe mają być przeznaczone na polsko-brytyjskie projekty z zakresu komunikacji strategicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, pozwalając na szybsze wykrywanie i zwalczanie rosyjskich operacji dezinformacyjnych. Polska ma w nich uczestniczyć na podobnym poziomie finansowym.
Brytyjski rząd zapowiedział udzielenie wsparcia Biełsatowi, finansowanej przez Polskę telewizji, który dostarcza „obiektywne, wolne i prawdziwe informacje Białorusinom”.
Zdaniem dyrektor Biełsatu Agnieszki Romaszewskiej-Guzy Wielka Brytania wybrała Biełsat, gdyż dokładnie obserwuje, to co się dzieje w Rosji i ma w tej dziedzinie doświadczenie byłego supermocarstwa. Jej zdaniem w Polsce spory: wewnątrzpolityczny i z UE przyćmiewa fakt, że Rosja nie zniknęła.
– Zamiast tego w przestrzeni publicznej pojawiają się np. poważne rozważania, że na terenie Polski rywalizują Chiny z Europą. A fakt jest taki, że cokolwiek się nie stanie za lat 10, to teraz i w nieodległej przeszłości Polska nie przestanie graniczyć z Rosją, a Putin nie zniknie.
Zdaniem Agnieszki Romaszewskiej nawet polscy decydenci sprawiają wrażenie, że jest inaczej:
– Sytuacja geopolityczna pozostała bez zmian. Rosja jest nadal nieprzyjaznym sąsiadem i Wielka Brytania ma tę świadomość. Tymczasem na scenie walki z rosyjską dezinformacją nie ma w Europie zbyt wielu graczy. Wolny świat jest bezradny i nie ma możliwości temu przeciwdziałać nawet na własnym terytorium, a co dopiero na terytorium umownego przeciwnika. 35 lat minęło od czasów solidarnościowego Posłania do Narodów Europy Wschodniej. Zapomniano o możliwości użycia broni ideowej. Biełsat jest tu wyjątkowym zjawiskiem. Nie jesteśmy bowiem jakąś operacją służb specjalnych, a inicjatywą prawdziwie obywatelską. I takie inicjatywy obywatelskie wsparte przez państwo mogą odgrywać ogromną rolę na terytorium b. ZSRR. O tym jednak zapomniano. Skupiając się na grze interesów i mocarstw, zapomniano o ważnym graczu, jakim jest społeczeństwo – podkreśla dyrektor Biełsatu.
W rozpoczynającej się dzisiaj wizycie w Warszawie Theresie May towarzyszyć będą ministrowie obrony, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i gospodarki.
Biełsat od tego roku rozpoczął współpracę z BBC – brytyjskim nadawcą publicznym, który udostępnił do emisji wyprodukowane przez siebie filmy, dokumenty oraz seriale. Brytyjczycy też dofinansują produkcję show kulinarnego Biełsatu.
– Z BBC rozpoczęliśmy współpracę od tego sezonu i otrzymujemy od nich szereg programów. Od następnego roku zaczniemy również współpracę w dziedzinie informacyjnej. Stacja dostarczy nam program poświęcony sprawom międzynarodowy. Będzie on częścią rosyjskojęzycznego programu „Wot Tak!” adresowanego nie tylko do Białorusinów, ale też do innych rosyjskojęzycznych mieszkańców byłego ZSRR.podkreśla szef programów informacyjnych Biełsatu Aleksy Dzikawicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *