Technologia - Promocje

Canon partnerem Visa pour l’image 2021 podczas Pro Week

Canon Europe już po raz 32. został partnerem jednego z najważniejszych na świecie festiwali fotoreportażu – Visa pour l’image w ramach Pro Week, odbywającego się w dniach 30 sierpnia – 4 września 2021 roku. Wieloletnia współpraca Canon i Visa pour l’image jest wyrazem trwałego zaangażowania marki w rozwój sztuki fotoreportażu oraz wsparcia fotografów dokumentujących najważniejsze wydarzenia w historii. Działania są skierowane zarówno do studentów zdobywających nowe umiejętności fotograficzne, jak również profesjonalistów i polegają na wsparciu talentów poprzez takie inicjatywy jak: Canon Female Photojournalist Grant, Canon Video Grant czy Canon Student Development Programme.

 

Canon Female Photojournalist Grant

W ramach grantu dla kobiecego fotoreportażu, Canon Female Photojournalist Grant, już po raz 21. Canon i Visa pour l’image przyznają nagrodę wybitnej fotografce w uznaniu za jej wkład w sztukę fotoreportażu. W tegorocznej edycji zdobywczyni nagrody, Acacia Johnson, otrzyma 8.000 EUR na realizację projektu na Alasce – To Know The Earth from Above: The Bush Pilots Connecting Rural Alaska (Ziemia poznawana z powietrza: The Bush Pilots – łącząc odległe rejony Alaski).

Obecnie, transportem drogowym można się dostać do zaledwie 20% powierzchni Alaski. Oznacza to, że do dziesiątek odległych obszarów, należących głównie do rdzennych wspólnot Alaski, możliwe jest dotarcie tylko samolotem. To jedyna opcja, by zapewnić mieszkańcom dostęp do niezbędnych zasobów, w tym żywności, opieki medycznej i transportu ratunkowego. Projekt podejmuje problematykę łączenia odległych, często odciętych rejonów Alaski. Grant umożliwi laureatce ukazanie rzeczywistości tych społeczności poprzez wielkoformatowe portrety pilotów oraz lotnicze fotografie ich samolotów lecących wśród krajobrazów Alaski. Zdjęcia powstaną między innymi w jej rodzimym mieście Anchorage.

Zarówno Acacia, jak i laureatka zeszłorocznej nagrody Female Photojournalist Grant, turecka fotografka Sabiha Çimen (Hafiz: Guardians of the Qur’an), zaprezentują swoje prace podczas festiwalu Visa pour l’image 2022.

Canon Video Grant

W uznaniu dla pracy kreatywnych dokumentalistów i wschodzących talentów, Canon oraz Visa pour l’image już po raz drugi przyznają Canon Video Grant – w tym roku przypadł on Camille’owi Millerandowi za krótkometrażowy film dokumentalny. Laureat otrzyma 8.000 EUR na realizację projektu pt.: The Invisibles (Niewidzialni), poświęconego nielegalnym pracownikom i ich istotnemu udziałowi we francuskiej działalności gospodarczej. Na potrzeby realizacji tego projektu, twórcy zostanie również wypożyczony profesjonalny sprzęt marki Canon.

Dokument będzie wyświetlony podczas festiwalu w 2022 roku wraz z pracą zwycięzcy Canon Video Grant z 2020 roku – francusko-szwajcarskiego fotografa i autora filmów Michaëla Zumsteina. Jego dokument, Bangui la coquette, poświęcony został organizacji konkursu Miss Central African Republic.

Inspiracja dla przyszłych fotoreporterów

W 2021 roku przeprowadzona zostanie piąta już edycja programu studenckiego Canon Student Development Programme – skierowanego do osób zainteresowanych rozwojem kariery fotograficznej. Wydarzenie odbędzie się w ramach Pro Week w dniach od 1 do 4 września, już po raz drugi w formule online. W inicjatywie będzie uczestniczyć ponad 200 studentów z całej Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, którym firma Canon umożliwiła uczestnictwo w intensywnym programie rozwojowym. Wydarzenie ma na celu podnoszenie kompetencji i wspieranie karier studentów poprzez możliwość kontaktu z najlepszymi ekspertami w branży, uczestnictwo w wykładach i przegląd portfolio. W inicjatywie weźmie udział 21 profesjonalnych fotografów, w tym Ambasadorzy Canon – Jérôme Sessini, Marco Longari, Muhammed Muheisen, Aïda Muluneh i Magnus Wennman – oraz uznani specjaliści, którzy będą przeglądać portfolio studentów. Wśród uczestników znajdą się między innymi fotoedytorzy i kuratorzy: Fiona Shields (The Guardian), Chiara Bardelli Nonino (Vogue Italia), Whitney Richardson (The New York Times), Jay Davis (Getty), Mohamed Somji (Gulf Photo Plus) i Lars Lindemann (GEO).

Od 1 września dla wszystkich, którzy zarejestrują się na stronie Canon, dostępne będą inspirujące, edukacyjne wykłady w wersji online prowadzone przez uznanych światowych specjalistów. W tym roku podczas festiwalu wystąpią goście z: Magnum, Politiken i Reuters, którzy podzielą się z odbiorcami spostrzeżeniami na temat etyki i moralnych obowiązków fotografa, a także siły oddziaływania multimediów i podejścia stawiającego na pierwszym miejscu aspekty społeczne.

Wystawy Ambasadorów Canon

W ramach festiwalu w Perpignan we Francji odbędzie się również seria wystaw. Jérôme Gence – zdobywca Pierre and Alexandra Boulat Award 2020 i Ambasador Canon – zaprezentuje projekt pt. Telework z 2019 roku. Wystawa opowiada o życiu młodych ludzi na Bali, którzy zrezygnowali z miejskiego gwaru i pracują zdalnie, żyjąc niskobudżetowo w promieniach słońca wśród plam. Z kolei Ambasador Canon, Gabriele Galimberti, zaprezentuje swój projekt pt. The Ameriguns. W celu stworzenia tej kolekcji fotografii, twórca podróżował po Stanach Zjednoczonych i spotykał się z posiadaczami broni palnej, fotografując ich razem z bronią, w zaciszach ich domów.

Szczegóły programu studenckiego Canon Student Development Programme znajdują się na stronie:
https://www.canon.pl/student-development-programme/

Dostęp do Canon Digital Lounge, dla akredytowanych uczestników, możliwy jest za pośrednictwem strony Visa pour l’image: www.visapourlimage.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *