Co jest super w „Supermiastach”? Gala plebiscytu „Gazety Wyborczej” już jutro online!

We wtorek, 16 czerwca br. o godz. 18.00 na  Wyborcza.pl rozpocznie się wyjątkowe, wirtualne spotkanie z prezydentami polskich miast. To gala „Supermiast” – plebiscytu zorganizowanego we wszystkich redakcjach lokalnych „Gazety Wyborczej” z okazji 30-lecia pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Czytelnicy i internauci oddali w nim ponad 39 tys. głosów, wskazując największe sukcesy swoich miast od 1990 r. Galę poprowadzą Maciej Stuhr oraz Paula Skalnicka-Kirpsza, redaktor naczelna „Gazety Wyborczej” w Poznaniu. Oprócz ogłoszenia laureatów nagród dodatkowych i emocjonujących dyskusji w planie wieczoru są też występy muzyczne Wojciecha Mazolewskiego, Adama Nowaka z Raz Dwa Trzy i Warszawskiego Combo Tanecznego.

 

 

Plebiscyt i akcja „Supermiasta” powstały z okazji 30. rocznicy pierwszych wyborów do rad gmin. Lokalne redakcje „Gazety Wyborczej” zapytały swoich czytelników, co się przez te trzy dekady w ich miastach najlepiej udało i z czego są najbardziej dumni. W głosowaniu wzięło udział ponad 39 tys. osób, które wskazywały na mosty i drogi, odrestaurowane centra miast, ścieżki rowerowe, zagospodarowanie nabrzeży nad rzekami, siedziby instytucji kultury – ale też wspólną walkę o ekologię, wspólne przeciwstawianie się łamaniu konstytucji. W ten sposób powstał unikatowy portret samorządowej Polski.

Pełne wyniki plebiscytu „Supermiasta” zostały opublikowane 8 maja br. w tygodnikach lokalnych „Gazety Wyborczej” i na stronach lokalnych  Wyborcza.pl.

Gala podsumowująca plebiscyt odbędzie się we wtorek, 16 czerwca; początek o godz. 18:00. 
Wydarzenie będzie można śledzić na żywo na Wyborcza.pl lub na profilu „Gazety Wyborczej” na Facebooku. Link do wydarzenia na Facebooku.
W programie m.in.:
  • wystąpienie Adama Michnika, redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.
  • znakomici goście – prezydenci miast. Prowadzący galę połączą się z Rybnikiem, Lublinem, Lubinem, Bydgoszczą, Kielcami, Gdańskiem, Wrocławiem, Opolem, Białymstokiem, Warszawą, Sopotem, Krakowem.
  • ciekawe dyskusje. Jak zmieniały się nasze miasta i ich mieszkańcy przez ostatnie trzy dekady? Przed jakimi wyzwaniami stanęły samorządy w czasie epidemii koronawirusa i w jaki sposób sobie z nimi poradziły? Jak samorządy współpracują z rządem, jaka jest ich przyszłość po wyborach prezydenckich? Rozmowy poprowadzą redaktorzy naczelni lokalnych wydań „Wyborczej”: Małgorzata Bujara (Warszawa), Dariusz Kortko (Katowice) i Paula Skalnicka-Kirpsza (Poznań).
  • dobra muzyka. Zagrają Adam Nowak z Raz Dwa Trzy, Wojtek Mazolewski oraz Warszawskie Combo Taneczne.
  • wielkie emocje. „Gazeta Wyborcza” ogłosi laureatów 3 nagród specjalnych dla: Miasta Solidarnego (wręczy ją wydawca „Wyborczej” Jerzy Wójcik), Miasta Niepokornego (zwycięzcę przedstawi zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej” Jarosław Kurski) i Miasta Przemiany (przekaże ją Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, szef redakcji lokalnych).
  • pasjonująca wycieczka po Polsce. Z czego najbardziej dumni są mieszkańcy Szczecina, a z czego mieszkańcy Rzeszowa? Co za największy sukces uważają w Białymstoku, a co w Zielonej Górze? Podczas spotkania online przedstawieni zostaną zwycięzcy plebiscytu „Supermiasta” w 31 miejscowościach.
Galę „Supermiast” poprowadzą Maciej Stuhr oraz Paula Skalnicka-Kirpsza, redaktor naczelna „Gazety Wyborczej” w Poznaniu.
Na spotkanie w formule online zapraszają redaktor naczelny Adam Michnik, wydawca Jerzy Wójcik i cała redakcja „Gazety Wyborczej”.
Ważną częścią akcji „Supermiasta” są też publikacje pod hasłem „Supermiasta”. Czytelnicy lokalnych wydań „Gazety Wyborczej” i serwisów lokalnych Wyborcza.pl  poznali już dzięki nim m.in. listę ok. 200 miejsc i inicjatyw, które są dumą poszczególnych miejscowości. Teksty na temat akcji na Wyborcza.pl.

Akcję „Supermiasta” wspiera autopromocja w wydaniach „Gazety Wyborczej”, na Wyborcza.pl i na profilach redakcji w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *