Główna strona

Czerwiec na kanałach BBC Studios

Czerwcowe propozycje programowe kanałów BBC HD, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

Top of the Lake
(Top of the Lake)
Od środy 13 czerwca, godz. 22:00
Sezon 1 (6 odcinków)
Wspólne dzieło pisarki i reżyserki Jane Campion oraz producentów Oskarowego filmu „Jak zostać królem”. Top of the Lake to posępna, tajemnicza opowieść osadzona na nowozelandzkiej prowincji. W obsadzie występują m.in. Elisabeth Moss, David Wenham, Peter Mullan oraz Holly Hunter.
12-letnia dziewczynka chce popełnić samobójstwo w tajemniczym jeziorze. To Tui Mitcham, córka barona narkotykowego, Matta Mitchama, i jego trzeciej żony, tajlandzkiej barmanki. Okazuje się, że dziewczynka jest w piątym miesiącu ciąży i nie chce zdradzić, kto jest ojcem dziecka. Po przesłuchaniu nagle znika w tajemniczych okolicznościach. Do zbadania sprawy wezwana zostaje młoda detektyw Robin Griffin. Po krótkim czasie zaczyna sobie zdawać sprawę, że znalezienie zaginionej jest jej obsesją, staje się poszukiwaniem samej siebie sprzed wielu lat. W życiu Robin pojawiają się dwaj mężczyźni z przeszłości – jej były chłopak Johnno, syn Matta Mitchama; oraz Al Parker, kolega detektyw, jednocześnie mentor, który od dawna zna Robin i jej rodzinę. Z biegiem śledztwa główna bohaterka odkrywa tajemnice z przeszłości swojej oraz rodzinnego miasteczka.
Top of the Lake to wielokrotnie wyróżniana przez krytyków mroczna opowieść o szczęściu, którego poszukiwanie ma ciemną stronę.
Nasze zoo
(Our Zoo)
Od czwartku 21 czerwca, godz. 21:05
Sezon 1 (6 odcinków)
George Mottershead to były żołnierz próbujący odnaleźć się w powojennej rzeczywistości. Przypadkowy widok zamkniętej w klatce małpy przeradza się w jego życiową misję. George marzy
o stworzeniu pierwszego zoo bez klatek, w którym zwierzęta mogły zachowywać się swobodnie. Przyjmuje więc pod swój dach kolejne niechciane zwierzęta. Problem jest w tym, że nie mieszka sam, a z rodzicami Lucy i Albertem, żoną Lizzie oraz córkami Mew i June. Na szczęście może liczyć na ich wsparcie. Gdy dom zaczyna pękać w szwach, George znajduje miejsce idealne pod budowę zoo. Śledzimy jego dalsze perypetie: przepychanki z nieprzychylnymi mieszkańcami, próby transportu tuzina pingwinów, zmagania z niesubordynowanymi niedźwiedziami oraz cały szereg wzlotów i upadków walczącej o realizację marzeń rodziny Mottershead.
Ta ciepła i zabawna opowieść oparta jest na prawdziwej historii, która potwierdza tylko, że dzięki determinacji oraz odrobinie szczęścia wszystko jest możliwe.

Mała Brytania
(Little Britain)
Od piątku 15 czerwca, godz. 00:00
Sezon 1 (8 odcinków)
Wielokrotnie wyróżniania nagrodami BAFTA brytyjska komedia to popis zwariowanych i często kontrowersyjnych skeczy na temat ludzkich przywar. Podczas surrealistycznej podróży po Małej Brytanii, świecie alternatywnym do naszego, zaludnionego przez ekscentryków, szaleńców i towarzyskich nieudaczników poznajemy całą galerię dziwnych, przerysowanych typów ludzkich. Wśród nich są m.in. zbuntowana nastolatka Vicky Pollard, jedyny mężczyzna o odmiennej orientacji we wsi Daffyd Thomas, Lou i jego podopieczny Andy oraz zakochany w babci swojego przyjaciela Jason oraz wielu, wielu innych. Czy potrafimy śmiać się z samych siebie? Pełne absurdalnego humoru spotkanie z bohaterami „Małej Brytanii” na pewno pomoże odpowiedzieć na to pytanie.
Rosja kontra kobiety
(Stacey Dooley Investigates: Russia’s War on Women)
Poniedziałek 18 czerwca, godz. 00:00
Społeczeństwo rosyjskie skrywa mroczny sekret. Szacuje się, że co roku tysiące tamtejszych kobiet giną z rąk swoich mężów lub partnerów. Przemoc domowa jest w Rosji głęboko zakorzeniona, co potwierdza nawet jedno z kontrowersyjnych powiedzeń: „Jeśli cię bije, to znaczy, że cię kocha”. Mimo skali tego problemu w lutym 2017 deputowani Dumy zdecydowali, że przemoc domowa nie będzie uznawana za przestępstwo. Prezydent podpisał ustawę.
Dziennikarka Stacey Dooley wybiera się do Rosji, by poznać przyczyny tej decyzji i wpływu, jaki ma on na obecną sytuację kobiet. Spotyka się z ofiarami przemocy ukrywającymi się przed swoimi oprawcami, przeprowadza rozmowę z gwałcicielem. Odwiedza też ortodoksyjnych chrześcijan, którzy walczą o powrót Rosji do tradycyjnych wartości i rozmawia z młodymi feministkami, które mimo gróźb oraz zastraszania uparcie walczą o równość płci wobec prawa
Bardzo brytyjskie linie lotnicze
(A Very British Airline)
Od wtorku 19 czerwca, godz. 00:00
Sezon 1
British Airways to jedna z najlepiej rozpoznawalnych brytyjskich marek. Jednak w ostatniej dekadzie firma doświadczyła kryzysu finansowego w związku z rosnącą popularnością tanich linii lotniczych. Dziennikarze BBC uzyskali dostęp do centrum dowodzenia British Airways. Odwiedzamy więc z kamerami miejsca, w których zapadają najważniejsze decyzje i prowadzone są operacje na światową skalę.
Przyglądamy się, jak zarządzana jest firma, która utrzymuje się na powierzchni w trudnych finansowo czasach. Pytamy, jak sytuację na rynku zmieniło wprowadzenie nowej floty, szczególnie Airbus A380, największego samolotu pasażerskiego na świecie. Spróbujemy też dowiedzieć się, jak zapewniana jest płynność lotów i przyglądamy się szkoleniom nowych członków załogi.
Ross Kemp za kratami
(Ross Kemp Behind Bars)
Środa 20 czerwca, godz. 23:00
Ross Kemp, brytyjski aktor, twardziel prowadzący program „Ross Kemp w świecie zbrodni” tym razem uzyskuje dostęp do słynnego szkockiego więzienia Barlinnie w Glasgow. Miejsce to słynie z okrucieństwa, służy miastu już 130 lat. Ross ma dostęp do każdego sektora więzienia.
Poznaje więc codzienne życie osadzonych oraz strażników, którzy zmagają się z przemocą, narkotykami i samodzielnie konstruowaną przez więźniów bronią. Ross poznaje losy skazanych na dożywocie oraz szczęśliwców przygotowujących się do wyjścia na wolność. Odwiedza także sektor przestępców seksualnych – najszybciej rosnącej grupy osadzonych w całym systemie penitencjarnym.
Program dokumentuje trudne realia życia za kratami.
Top Gear: Wyprawa marzeń
(Top Gear: The Perfect Road Trip)
Od czwartku 21 czewca, godz. 23:00
Siedem dni, ponad 1600 kilometrów, 20 kultowych samochodów, dwie łodzie, motor, wymarzone krajobrazy i jeden wspólny cel – to składniki wyprawy marzeń Top Gear. Jeremy Clarkson i Richard Hammond wybierają się w ekscytujący rajd samochodowy po Włoszech i Francji.
Po drodze smakują oczywiście lokalnych specjałów kulinarnych. Najbardziej jednak interesuje ich motoryzacyjny aspekt wyprawy, podczas której prowadzą najlepsze auta świata. Nie mogą odmówić sobie przetestowania kilku z nich na torze Monza, wybierają się także do luksusowego Monako. Ich zamiłowanie do szybkich samochodów nie spotyka się ze zrozumiem francuskiej policji i kończy się największą wpadką w historii Top Gear!

Nadchodzą sexboty
(The Sexbots Are Coming)
Poniedziałek 4 czerwca, godz. 23:00
Ludzie od wieków dążyli do skonstruowania humanoidalnych robotów. Gdy perspektywa koegzystowania z nimi nie jest już zbyt odległa, niektórzy skupiają się na stworzeniu androidów do seksu. Niektórzy producenci pracują nad połączeniem sztucznej inteligencji, technologii sensorowych oraz intymności. Twórcy dokumentu poznają konstruktorów prototypowego sexbota Harmony. Przedstawiają także Jamesa, który posiada już cztery lalki erotyczne, a teraz z niecierpliwością czeka na swoją humanoidalną dziewczynę.
Robot wam doradzi
(The Robot Will See You Now)
Poniedziałek 11 czerwca, godz. 23:00
Poznaj Jess – robota, który potrafi rozwiązywać nasze codzienne problemy. Otyłość, niewierność, małżeństwo, pieniądze – mamy dużo zmartwień, ale czy ich rozwiązanie powierzylibyśmy maszynie? Eksperci ds. sztucznej inteligencji skonstruowali robota, by to sprawdzić. Jess otrzymuje bardzo dużo próśb o pomoc. Co jednak, gdy pewnej kobiecie ujawni, że niewierność męża jest prawdziwym powodem jej problemów z wagą? Jak zareaguje młoda para na wieść, że przyczyną ich kłótni jest jej islamskie wyznanie narzeczonej?
To show zmusza nas do zastanowienia nad rozwojem sztucznej inteligencji oraz naszymi przyszłymi towarzyszami codzienności, którymi za jakiś czas zapewne będą roboty.
Niezwykłe moce ludzkiego ciała
(The Extraordinary Powers of the Human Body)
Od wtorku 12 czerwca, godz. 23:00
Sezon 1 (6 odcinków)
Program, w którym za pomocą pomysłowych eksperymentów rozszyfrowujemy mechanizmy działania mózgu i ludzkiego ciała. Przedstawiamy też śmiałków, którzy za nic mają fizyczne oraz psychiczne ograniczenia organizmu i przesuwają kolejne granice wydajności.
Od naukowców dowiemy się m.in., że nasz szkielet regeneruje się co 10 lat; dlaczego używamy tylko 10 procent wydajności płuc; że zawroty głowy są powodowane przez czynniki psychologiczne oraz jak hormony dobrego samopoczucia wydzielane przez mózg mogą uratować nam życie.
Dzika Tajlandia
(Wild Thailand)
Od środy 13 czerwca, godz. 19:55
Sezon 1 (3 odcinki)
Poznaj prawdziwe oblicze Tajlandii. Z dala od obleganych plaż i poza turystycznymi szlakami kryje się magiczna kraina – istne królestwo dzikiej przyrody oraz oszałamiających cudów natury. Zapraszamy na wyprawę – przed nami połacie pól ryżowych, wysokie wapienne skały, ukryte świątynie, bujne lasy i tętniący życiem Bangkok. Podczas pełni księżyca na plażach wyspy Ko Pha-Ngan odbywa się pokaz ognia, którego będziemy świadkami. W Bangkoku podążamy śladem zwierząt, które wybrały to miejskie środowisko na swój dom.
Z kolei podróż na północ kraju jest jak cofanie się w czasie – starożytne plemiona praktykują prawdawne tradycje, a tygrysy wciąż polują w lasach. Warto poznać dzikie oblicze tego turystycznego raju.
Zaufaj robotowi
(Trust Me, I’m A Robot)
Poniedziałek 18 czerwca, godz. 23:00
Ludzi od lat cechuje lęk przed robotami. Ekscentryczny kanadyjski konstruktor David McGoran pragnie to zmienić. Postanowił więc skonstruować nowy typ tej maszyny – sympatycznego robota, który porusza się jak my i budzi nasze zaufanie. Korzystając z takich samych technik, jakie wykorzystują Disney i Pixar, David projektuje robota poruszającego się tak, że mamy złudzenie, iż jest prawdziwym stworzeniem.
Ponadto podczas rozmowy wydaje się, że nas rozumie i możemy mu zaufać. Prawdziwy sprawdzian dopiero ma nadejść. Na ulicach Bristolu David zostawia robota zaprogramowanego na wykonanie prostego zdania – lepiej poznać ludzi. Robot rejestruje swoje przygody, rozmowy z przechodniami, ich spontaniczne reakcje na ten zupełnie nowy sposób komunikacji.
Zaufaj weterynarzowi
(Trust Me I’m a Vet)
Od wtorku 19 czerwca, godz. 19:55
Sezon 1 (3 odcinki)
Jak dobrze dbać o zdrowie twojego czworonożnego przyjaciela? Co jest dla niego najlepsze? Popularny brytyjski weterynarz Steve Leonard zgromadził zespół fachowców, by w oparciu o wyniki najnowszych badań odpowiedzieć na te pytania. W pierwszym odcinku o pokarmach najlepszych dla zwierząt, instrukcja opatrywania zranionej łapy oraz pionierski zabieg, który może ratować setki kotów.
W kolejnym porady, jak dbać o linię pupila i pomóc mu schudnąć, odkodowanie języka świnek morskich i wskazówki dotyczące opieki nad królikami. Z ostatniego z kolei dowiemy się, jak odstresować kota i dlaczego psa należy trzymać z dala od śmietnika. Steve i jego zespół asystują przy operacji konia cierpiącego z powodu nerwobólu.

Paul Hollywood: życie piekarza
(Paul Hollywood: A Baker’s Life)
Od wtorku 12 czerwca godz. 17:55
Sezon 1 (4 odcinki)
Paul Hollywood to znany brytyjski piekarz, kucharz oraz ekspert kulinarny.
W programie autobiograficznym poznamy jego drogę od dzieciństwa spędzonego w Merseyside na północy Anglii, przez karierę kulinarną w restauracjach 5-gwiazdkowych hoteli, po rolę jurora popularnego show „Great British Bake Off”. Paul opowiada swoją historię oraz dzieli się swoimi sprawdzonymi przepisami na ulubione wypieki. Te spotkania uświadamiają, że za wizerunkiem gwiazdy z telewizji kryje się pełen pasji piekarz.
Klasyka Mary Berry
(Classic Mary Berry)
Od poniedziałku 11 czerwca, godz. 17:55
Sezon 1 (6 odcinków)
Sześć spotkań z genialną kucharką i świetną nauczycielką, Mary Berry, to kolejna porcja kulinarnych inspiracji.
W każdym odcinku Mary prezentuje dania w innym stylu, niektóre z nich dobrze już znane, inne – całkiem nowe. Wszystkie oczywiście przygotowane w niepowtarzalnym stylu Mary, czyli z wykorzystaniem podstawowych umiejętności i technik oraz kilku przystępnych składników. Mary zdradza przy okazji kilka swoich sprawdzonych patentów kulinarnych, dzięki którym dania są łatwe w przygotowaniu.
Przepisy Mary są dla każdego, bez względu na umiejętności kulinarne i zasobność portfela. Przyda się jedynie radość z gotowania. I jedzenia – oczywiście.
Wstydliwe choroby: waga 230 kilogramów
(Embarrassing Bodies: The 36 Stone Woman)
Piątek 15 czerwca, godz. 22:55
Otyłość to już epidemia, nad którą tracimy kontrolę. Kiedy w 2012 roku doktor Christian Jessen poznał 56-letnią Patience, miała ona przepuklinę wielkości piłki do koszykówki i 12-kilową narośl na nodze. Ponieważ ważyła wtedy prawie 230 kilogramów, żaden lekarz nie podjąłby się operacji – zagrażałaby jej życiu.
Co tydzień tysiąc osób umiera z powodu powikłań związanych z otyłością. W związku z tym ryzykiem interwencja w życiu Patience była konieczna. Przez ostatnie dwa lata musiała ona mocno kontrolować swoją wagę. Przy wsparciu syna Lakona oraz doktora Christiana przestrzegała bardzo restrykcyjnej diety. Śledzimy kolejne etapy jej walki o zdrowie.
Wstydliwe choroby: męskie sprawy
(Embarrassing Bodies: Penis Special)
Piątek 22 czerwca, godz. 22:55
Jeden na dziesięciu mężczyzn może spodziewać się problemów z przyrodzeniem, a prawie 20 % z nich wstydzi się zgłosić z tym problemem do lekarza. Nasi specjaliści doradzają, jak zapewnić zdrowie ważnemu członkowi męskiego ciała. Niezależnie, czy chodzi o poważne schorzenia, higienę, czy zdrowie seksualne – nasi lekarze są gotowi do działania na rzecz męskości.
Klinikę odwiedzają trzej dawni pacjenci ze skomplikowanymi problemami intymnymi. Specjaliści sprawdzą, czy zalecana terapia przyniosła oczekiwane rezultaty.
Kolacja dla dwojga
(Dinner Date)
Od poniedziałku 25 czerwca, godz. 18:55
Sezon 7 (25 odcinków)
Przez żołądek do serca? Ta stara zasada zyskuje potwierdzenie w programie BBC Lifestyle.
Zaproszony do udziału w nim singiel dostaje do wyboru pięć zaproszeń na kolację. Na każdą z nich składają się trzy dania, zaś menu ułożone zostało przez kogoś, kto chce te dania przygotować, i – rzecz jasna – zrobić na zaproszonym jak najlepsze wrażenie. Gość wybiera trzy spotkania, nie wiedząc nic o autorach jadłospisu.
W ciągu trzech wieczorów pozna wybranych przez siebie gospodarzy i spróbuje przyrządzonych przez nich potraw. Czy zdecyduje się na kolejne spotkanie
z którymś z nich?
Pogotowie remontowe: Wielka przebudowa
(DIY SOS: The Big Build)
Od poniedziałku 4 czerwca, godz. 15:50
Sezon 29 (7 odcinków)
Nick Knowles i jego ekipa ruszają do akcji. Przy wsparciu przyjaciół rodziny oraz lokalnych przedsiębiorców przebudowują domy brytyjskich rodzin, które są w trudnej sytuacji.
24-letni Ryan spędził w szpitalu ostatnie pięć lat. Przebywanie z dala od najbliższych nie wpływa na niego najlepiej. Dlatego Nick i jego zespół przebudują parter jego domu i zapewnią wszelkie niezbędne udogodnienia: pokój pielęgnacyjny, przestrzeń rodzinną i możliwość przemieszczania się między wszystkimi pomieszczeniami. W innym wypadku – Ryan musiałby pozostać w szpitalu.
W tej serii ekipa wraca także do Manchesteru, gdzie jakiś czas temu przy pomocy książąt Williama oraz Harry’ego zbudowane zostało osiedle domów dla weteranów. Tym razem zbudują ostatni dom – jego mieszkańcem będzie Simon Flores, samotny tata i były żołnierz, któremu amputowano nogę w wyniku obrażeń po wybuchu bomby podczas patrolu w Iraku.

Listonosz Pat – Przesyłki Specjalne
(Postman Pat: Special Delivery Service)
Od poniedziałku 11 czerwca, godz. 16:45
Sezon 3
Misja: dostarczyć! Każdą przesyłkę, pod każdy adres,
o każdej porze! Nowa seria przygód zaradnego oraz pomysłowego listonosza Pata – ulubieńca dzieci. Pat awansował. Kieruje teraz Biurem Przesyłek Specjalnych w miasteczku Pencaster. Ma jeszcze więcej pracy, ale bardzo ją lubi. Na co dzień towarzyszy mu wierny przyjaciel kot Jess.
Akcja kolejnej serii rozgrywa się w nowym miejscu, występuje w niej więcej bohaterów i jest też więcej pojazdów. Jednak to cały czas ten sam listonosz Pat.
Hej, Duggee!
(Hey Duggee)
Od poniedziałku 18 czerwca, godz. 18:25
Sezon 2
Duggee to wielki, uroczy, brązowy pies, który prowadzi Klub Małego Zucha — miejsce, w którym dzieci mogą brać udział w wielu różnych ciekawych zajęciach, przeżywać przygody i zdobywać odznaki za kolejne osiągnięcia.
Duggee’emu pomaga Tag, dobrotliwy, nieco niezdarny nosorożec o grubej skórze, który ciągle wpada na różne przedmioty. W klubie pojawia się także Betty, inteligentna ośmiornica obdarzona wielką wyobraźnią, Roly – nerwowy hipopotam, Happy – uśmiechnięty krokodyl i Norrie – rozchichotana, energiczna mysz.
Członkowie Klubu Małego Zucha świetnie się bawią, a Duggee uczy ich, na czym polegają odpowiedzialność, praca w grupie, podejmowanie rozsądnego ryzyka i, co najważniejsze, samodzielne myślenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *