MediaZapowiedzi TV

Czerwiec na kanale SundanceTV

W czerwcu SundanceTV zaprasza do oglądania poruszających brytyjskich dramatów. W ramach „Sezonu dramatów brytyjskich” zobaczymy filmy ukazujące wielowymiarową rzeczywistość życia we współczesnych miastach. Każda z wyselekcjonowanych produkcji przedstawia surowy i złożony portret bohaterów walczących o przetrwanie w trudnych i bezlitosnych realiach wśród ponurych miejskich krajobrazów.

 

W czwartki o 22:00 na ekranie pojawią się: „Niekochane” – debiut reżyserski aktorki Samanthy Morton przedstawiający zmagania jedenastoletniej Lucy trafiającej do domu dziecka; „Second Coming” – film ukazujący rok z życia tej blisko związanej ze sobą rodziny opowiadający o tym, jak radzą sobie z funkcjonowaniem w następstwie niewyjaśnionej ciąży jednej z bohaterek; „Brick Lane” – opowieść o 17-letniej Nazneen i jej aranżowanym małżeństwie ze starszym mężczyzną oraz „Chłopiec zwany tatą” – historia Robbiego – 14-letniego chłopca, który właśnie został ojcem. Na „Sezon brytyjskich dramatów” zapraszamy w czwartki od 6 czerwca o 22:00.

 

6 czerwca

NIEKOCHANE (2009)*

Reżyseria: Samantha Morton

Lucy ma 11 lat. Mieszka z ojcem. Pewnego dnia, zresztą nie po raz pierwszy, ojciec ją bije. Po tym zdarzeniu Lucy leży u podnóża schodów, mijają dni i noce. Wspomina wtedy otrzymanie złotej książeczki do Komunii Świętej.

Gdy po jakimś czasie wraca do szkoły, prosi o pomoc swoją opiekunkę społeczną, Jackie. Sytuacja Lucy jest jej znana, a dziewczynka była już wcześniej umieszczana w rodzinie zastępczej. Niestety, tym razem żaden z jej byłych opiekunów nie ma aktualnie wolnych miejsc, by ją przyjąć. Jackie
decyduje się oddać Lucy do domu dziecka Crop Row. Dziewczynka nie ma żadnych swoich rzeczy prócz szkolnego mundurka. Trafia do pokoju 16- letniej Lauren, która, niezadowolona z konieczności dzielenia się, początkowo jest wrogo nastawiona do młodszej koleżanki. Jednak między dziewczynami wkrótce zaczyna rodzić się przyjaźń.

13 czerwca

SECOND COMING (1999)*

Reżyseria: Debbie Tucker Green

Współczesny Londyn. Jackie jest w ciąży i wie, że ojcem z pewnością nie jest jej mąż Mark. Twierdzi jednak, że nie spała z nikim innym. Mark i ich syn JJ nie wiedzą, jak na to zareagować.

Film ukazuje rok z życia tej blisko związanej ze sobą rodziny i opowiada, jak radzą sobie z funkcjonowaniem w następstwie niewyjaśnionej ciąży.

20 czerwca

BRICK LANE (2007)*

Reżyseria: Sarah Gavron

Życie 17-letniej Nazneen wywraca się do góry nogami. W wyniku zawarcia zaaranżowanego małżeństwa ze starszym mężczyzną, dziewczyna musi zmienić otoczenie. Przenosi się ze swojego wiejskiego domu w Bangladeszu do ponurego bloku mieszkalnego na londyńskim East Endzie.

W tym nowym świecie, tęskniąc za domem i siostrą, stara się nadać sens swojej egzystencji – i spełnić swój obowiązek wobec męża. Mężczyzna o wybujałych wyobrażeniach (i wymagającym żołądku) wystawia jej posłuszeństwo na ciężką próbę.

27 czerwca

CHŁOPIEC ZWANY TATĄ (2007)

Reżyseria: Brian Percival

Film opowiada historię Robbiego – 14-letniego chłopca, który właśnie został ojcem. Robbie, porzucony przez własnego tatę Joego, porywa swojego synka i ucieka.

Gdy mężczyzna dołącza do poszukiwań młodocianego rodzica, obaj zostają zmuszeni zmierzyć się z przeszłością i tym, co naprawdę oznacza bycie ojcem.

4 czerwca o 22:00

MOJA ŁÓDŹ PODWODNA (2010)

Tytuł: Moja łódź podwodna (Submarine)

Reżyseria: Richard Ayoade

Pewien młody chłopak musi ocalić matkę przed zalotami mistyka, a jednocześnie zwabić do sypialni swoją cierpiącą na egzemę dziewczynę. Jest uzbrojony jedynie w szeroki zasób słów i niemal pełną wiarę we własne możliwości. Nazywa się Oliver Tate.

9 czerwca o 22:00

DROGA (2009)

Tytuł: Droga (The Road)

Reżyseria: John Hillcoat

Minęło ponad 10 lat, odkąd świat został zniszczony – jednak nikt nie wie, z jakiego powodu. Mógł to być atak nuklearny lub zderzenie Ziemi z innym kosmicznym obiektem. Mogło też dojść do implozji Słońca i zniszczenia naszej planety w jego płomieniach. Pewnego dnia nastąpił wielki błysk, a potem – pustka.

Rezultatem tego kataklizmu jest brak prądu, bieżącej wody, a nawet żywności, zwierząt i roślin. Miliony ludzi zginęło w wyniku pożarów i powodzi lub zmarło z głodu i rozpaczy w powolnej śmierci cywilizacji. W tym niebezpiecznym postapokaliptycznym świecie schorowany ojciec podróżuje ze swoim synem w stronę morza.

12 czerwca o 22:00

CZARNY KOŃ (2015)

Tytuł: Czarny koń (Dark Horse)

Reżyseria: Louise Osmond

„Czarny koń” to rozgrywająca się w dawnej górniczej wiosce w Walii prawdziwa historia grupy przyjaciół z męskiego klubu robotniczego. Bohaterowie postanawiają zmierzyć się z elitarnym „sportem królów” i wyhodować konia wyścigowego. Ich młody źrebak, wychowany na pobliskich nieużytkach, wyrasta na niezwykle utalentowanego rumaka i pokonuje w zawodach konkurencję z całego kraju.

Niestety wkrótce ulega bardzo poważnemu wypadkowi. Pielęgnowany z miłością przez swoich właścicieli – dla których stał się źródłem inspiracji i nadziei – wraca do zdrowia, a wkrótce w oszałamiającym wręcz stylu, na tor wyścigowy.

21 czerwca o 22:00

CITY OF TINY LIGHTS (2016)

Reżyseria: Pete Travis

Poznaj Tommy’ego Akhtara, fana krykieta, oddanego syna chorego ojca i nieudolnego prywatnego detektywa. Tommy ma biuro nad podmiejską firmą taksówkarską i precyzyjnie dostrojony kompas moralny, który ukrywa za surowym cynizmem.

Poza tym lubi palić papierosy i pić burbon. Kiedy pewnego ranka Tommy wchodzi do swojego biura i zastaje luksusową prostytutkę Melody szukającą jego pomocy, pozornie prosta sprawa zaginięcia wprowadza go w niebezpieczny świat fanatyzmu religijnego i intryg politycznych.

15 czerwca o 22:00

MOJA STARUSZKA (2014)

Tytuł: Moja staruszka (My Old Lady)

Reżyseria: Israel Horovitz

Pozbawiony grosza nowojorczyk Mathias udaje się do Paryża, by sprzedać ogromny apartament, który odziedziczył po ojcu. Jest oszołomiony, gdy zastaje tam elegancką staruszkę, Mathilde, mieszkającą ze swoją bardzo opiekuńczą córką. Wkrótce dowiaduje się, że zgodnie ze starym francuskim prawem nie wejdzie w posiadanie mieszkania, dopóki Mathilde nie umrze.

Wyjątkowa mieszanka komedii, dramatu i ostatecznie romansu, a także debiut reżyserski znanego na całym świecie dramaturga i scenarzysty Israela Horovitza.

24 czerwca o 22:00

BEFORE YOU KNOW IT (2019)

Reżyseria: Hannah Pearl Utt

Pracująca w rodzinnym teatrze w Nowym Jorku Rachel Gurner jest jedynym ogniwem spajającym rodzinę: siostrę aktorkę Jackie, ekscentrycznego ojca dramaturga Mela oraz beznamiętną, dojrzewającą siostrzenicę Dodge. Bez Rachel zapanowałby chaos.

Po nagłej rodzinnej tragedii Rachel i Jackie dowiadują się, że ich matka (w tej roli Judith Light), którą uważały za zmarłą, nie dość, że żyje, to jeszcze świetnie prosperuje jako gwiazda opery mydlanej.

30 czerwca o 22:00

SZKOŁA ŻYCIA (2016)

Tytuł: Szkoła życia (School Life)

Reżyseria: Neasa Ní Chianáin, David Rane

Rok z życia dwójki charyzmatycznych i pełnych pasji nauczycieli w jedynej szkole podstawowej z internatem w Irlandii. Szkoła Headfort, mieszcząca się w XVIII-wiecznej posiadłości przypominającej Hogwart, łączy w sobie tradycję i nowoczesność – i takie właśnie jest życie Johna i Amandy Leyden. Dla Johna muzyka rockowa jest tak samo ważnym przedmiotem jak matematyka, religia czy łacina, nauczanym w angażujący i często pełen humoru sposób.

Dla Amandy kluczem do nawiązania kontaktu z dziećmi jest literatura i wykorzystuje ona wszelkie środki, aby zarazić swoich młodych podopiecznych pasją do słowa pisanego. Przez prawie pół wieku ta dwójka kształtowała tysiące umysłów, a teraz musi zacząć przygotowania do przejścia na emeryturę. Czy ich intymna i troskliwa opieka nad przyszłymi pokoleniami przetrwa próbę czasu, czy też zostanie całkowicie zapomniana?

foto, źródło. SundanceTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *