MediaZapowiedzi TV

Czerwiec na National Geographic i National Geographic Wild

Na przekór wakacyjnym zwyczajom wypoczynku w tłocznych, letnich kurortach, w czerwcu National Geographic zaprasza widzów na podróż do miejsc opuszczonych, zapomnianych i przede wszystkim nieodkrytych! Plan wycieczki po „Porzuconych konstrukcjach” i innych owianych tajemnicą punktów na mapie dopełni podwodna wyprawa pod powierzchnię Pacyfiku z okazji Światowego Dnia Oceanów na National Geographic Wild.

 

 

W premierowym, 4. sezonie „Porzuconych konstrukcji” na National Geographic przyjrzymy się z bliska najsłynniejszym „wielkim niepowodzeniom urbanistów”- budowlom, a czasami całym miastom, które niemal z dnia na dzień opustoszały. Odwiedzimy m.in. pałac Mussoliniego na Rodos czy dobrze znane, a wciąż tak samo pobudzające wyobraźnię miasto Prypeć, ewakuowane po katastrofie w Czarnobylu w 1986 r. Zanurzymy się też w ciemnościach egipskich grobowców – w nowej serii „Tajemnicze mumie z Sakkary” poznamy wyniki wyjątkowego odkrycia! Badaczom udało się bowiem odnaleźć cały nienaruszony kompleks grobowców. Niezniszczone i nierozkradzione mumie to unikat, pozwalający na zbadanie wszystkich umieszczonych w grobowcu przedmiotów z epoki faraonów.

Tymczasem na National Geographic Wild czerwiec to miesiąc świętowania Światowego Dnia Oceanów. Z tej okazji zobaczymy m.in. dwuodcinkowy dokument „Skarby oceanu”, w którym oddalimy się od wybrzeży i zejdziemy głęboko pod powierzchnię Pacyfiku. Przemierzając podwodną otchłań odkryjemy niemal równoległy podwodny świat, który kryje wysokie góry, pokryte rafami atole i dymiące wulkany. Zobaczymy też wodne potwory, którym niedaleko do wyglądu prehistorycznych gadów.

 

 

PORZUCONE KONSTRUKCJE
ABANDONED ENGINEERING 4
Premiery w czwartki od 25 czerwca o godz. 21:00 na National Geographic
(10×60)

Ta zaskakująca seria ukazuje najbardziej fascynujące i jednocześnie owiane wieloletnią tajemnicą przykłady porzuconych miast, budynków mieszkalnych i innych konstrukcji inżynieryjnych. Jaka kryje się za nimi historia? Jak i dlaczego zostały zbudowane? Z kamerą odwiedzimy m.in. legendarne miasto Prypeć na Ukrainie, które opustoszało w wyniku katastrofy, do której doszło w pobliskiej elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Zobaczymy też tajemnicze silosy pozostałe po wojennych konstrukcjach obronnych w Oranienburgu w Niemczech. Odwiedzimy także słynny pałac Benito Mussoliniego na wyspie Rodos, który bezskutecznie od lat chce sprzedać rząd Grecji. Na niektóre z opuszczonych konstrukcji czeka plan adaptacji na potrzeby współczesnych czasów, inne prawdopodobnie na zawsze pozostaną budzącym grozę, niszczejącym pomnikiem przeszłości.

TAJEMNICZE MUMIE Z SAKKARY
KINGDOM OF THE MUMMIES
Premiery w niedziele od 21 czerwca o godz. 15:00 na National Geographic
(4×60)

W egipskiej Sakkarze, w cieniu najstarszych piramid na świecie, zespół archeologów pod kierownictwem doktora Ramadana Husseina dokonał wyjątkowego odkrycia. Znaleziono tu nienaruszony kompleks grobowy mumii, pochowanej w osobnej komorze 2600 lat temu. Pełne jedynych w swoim rodzaju skarbów wykopalisko może skrywać niezwykłe sekrety, przechowane w zamknięciu od czasów faraonów. To również szansa na wzbogacenie naszej wiedzy o procesach mumifikacji.

Przy użyciu nowoczesnych technologii kryminalistycznych badacze chcą poznać sekrety pochowanego w ten sposób człowieka. Naukowcy zamierzają otworzyć wszystkie sarkofagi, by zbadać każdy znajdujący się w nich przedmiot. Ekipa musi jednak wcześniej usunąć niestabilne skały i kilkutonową pokrywę trumienną, ale ciężka praca w trudnych warunkach daje niezwykłe efekty.

POZOSTAŁE PREMIERY CZERWCA:

NISZCZYCIELSKIE ŻYWIOŁY
WEATHER GONE VIRAL 5
Premiery w środy od 3 czerwca o godz. 21:00 na National Geographic
(8×60)

Tornado ognia, tsunami lodu i chmury wyglądające jak latające spodki – oto niezwykłe zjawiska, zarejestrowane na amatorskich nagraniach. Seria ukazuje fascynujące, a zarazem przerażające zjawiska pogodowe uchwycone na kamerze przez świadków wydarzeń.

Zobaczymy między innymi, jak nagła powódź porywa grupę przyjaciół, a morska fala brutalnie przerywa scenę oświadczyn. Czy wszystkim bohaterom uda się wyjść z tego bez szwanku?

ZAGINIONE MIASTA
LOST CITIES WITH ALBERT LIN COMPILATIONS
Premiery w niedziele od 7 czerwca maja o godz. 15:00 na National Geographic
(2X60)

Albert Lin wykorzystuje najnowsze technologie, między innymi skanowanie 3D i radary laserowe, by odkryć sekrety dawnych cywilizacji. W dwuodcinkowym dokumencie podróżnik odwiedzi Kolumbię, przyjrzy się Petrze – miastu wykutemu w skale w Jordanii – oraz zgłębi tajemnice miasta Inków w Peru.

Przy pomocy nowoczesnych metod badawczych Albert Lin spróbuje też rozwiązać zagadkę templariuszy w wielkiej fortecy w Akkce. Jednym z obiektów analiz Alberta stanie się również angielski Stonehenge i wciąż niewyjaśniona zagadka powstania kamiennego kręgu.

CYKL NA GORĄCYM UCZYNKU od 6 czerwca co sobotę od godz. 21:00 na National Geographic

Poczynania przemytników oraz interwencje służby celnej na lotniskach ukazywane z perspektywy świadków i uczestników zdarzeń. W ramach cyklu co sobotę zobaczymy kolejne odcinki serii: „Złapać przemytnika”, „Alarm na lotnisku” oraz „Alarm na lotnisku Peru i Brazylia”.

ZŁAPAĆ PRZEMYTNIKA
TO CATCH A SMUGGLER
Emisja w soboty od 6 czerwca o godz. 21:00 na National Geographic
(4X60)

Co roku 124 miliony ludzi napływają do Stanów Zjednoczonych transportem lotniczym. Fala przybywających do kraju pasażerów nigdy się nie kończy, a wśród nich ukrywają się też przemytnicy i przestępcy. Granic strzegą jednak czujni i odważni pracownicy Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA.

Agenci muszą wykazać się niezwykłym sprytem, wnikliwą znajomością prawa i niezłomnością, by powstrzymać przemyt i zatrzymać na granicy tych, którzy mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców USA.

 

 

MIESIĄC OCEANÓW od 7 czerwca co niedzielę o godz. 14:00 na National Geographic Wild

Jak co roku, 8 czerwca świętować będziemy Światowy Dzień Oceanów. Z tej okazji National Geographic przygotował specjalny cykl programów, które przybliżą widzom zaskakujący i ważny dla wszystkich stworzeń na naszej planecie podwodny świat.

W końcu ze względu na ilość tlenu wytwarzaną przez Wielki Błękit, co drugi oddech zawdzięczamy właśnie oceanom. Dlatego tak ważna jest nasza zrównoważona i świadoma koegzystencja.

SKARBY OCEANU
WONDERS OF THE OCEAN
Premiera w niedzielę 7 czerwca o godz. 14:00 i 15:00 na National Geographic Wild
(2X60)

Ocean Spokojny to największy i najgłębszy akwen na Ziemi. W tej serii odkryjemy zadziwiające historie powstania malowniczych podwodnych atoli, dymiących wulkanów i pozostałości zaginionego kontynentu.

Zobaczymy też niesamowite stworzenia zamieszkujące wody Pacyfiku. Ich życiu nieustannie zagrażają głębinowe drapieżniki o wyglądzie… dinozaurów.

ORKI: PODWODNE DRAPIEŻNIKI
WORLD’S DEADLIEST WHALE
Premiera w niedzielę 14 czerwca o godz. 15:00 na National Geographic Wild
(1X45)

Orki to niesamowicie inteligentne drapieżniki, które dominują w wodach wszystkich oceanów. Te zabójcze ssaki wodne mają w swoim arsenale wiele groźnych strategii. Stanowią elitę łowców i potrafią osaczyć ofiary niczym stado wilków.

Poza niezwykłą umiejętnością planowania, orki charakteryzuje również śmiałość w działaniu i nieustraszoność. W ich jadłospisie pojawia się nawet śmiertelnie niebezpieczny rekin biały. W programie zobaczymy też, jak zmiany zachodzące na naszej planecie wpływają na zachowania i zwyczaje tych fascynujących ssaków.

MYŚLIWI Z MORSKICH GŁĘBIN
DEEP SEA KILLERS: INTO THE DARK
Premiera w niedzielę 21 czerwca o godz. 14:00 na National Geographic Wild
(1X45)

Istnieje wiele sposobów polowania w oceanie. Nawet kraby, meduzy i rozgwiazdy, choć są małe, potrafią zastosować imponującą technikę łowiecką.

W mrocznych głębinach oceanów czyhające na swoje ofiary drapieżniki muszą jednak wykazać się niebywałym sprytem. Otaczające ze wszystkich stron ciemności mogą być sprzymierzeńcem zarówno ofiary, jak i napastnika.

POTWORY Z GŁĘBIN
MONSTERS OF THE DEEP
Premiera w niedzielę 21 czerwca o godz. 15:00 na National Geographic Wild
(1X45)

Przyjrzymy się bliżej stworzeniom ukrywającym się w głębinach mórz i oceanów od setek milionów lat. Swoją budową nie przypominają żadnych innych zwierząt.

Głowonogi, które są bohaterami programu, mają bowiem niebieską krew, kilka serc, zdecentralizowany układ nerwowy oraz wiele kończyn. Na dodatek są bezzębne, nie mają kości ani pazurów. Posiadają za to niezwykłą zdolność – potrafią znikać, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

POLOWANIE NA WODNE POTWORY: REKINY
MONSTER FISH: EXTREME
Premiera w niedzielę 28 czerwca o godz. 14:00 na National Geographic Wild
(1X45)

Ekolog wodny, Zeb Hogan, podejmuje się najambitniejszego wyzwania w swojej karierze. Wkracza do królestwa najgroźniejszych podwodnych potworów – rekinów.

W trakcie swojej podróży przeżyje spotkanie pierwszego stopnia z budzącym grozę żarłaczem tępogłowym, dziwacznym głowomłotem oraz imponującym olbrzymem – rekinem wielorybim, który potrafi dorastać do 10 m długości!

Ta ekstremalna przygoda stanie się okazją do obalenia wielu mitów, jakie narosły wokół tych fascynujących zwierząt.

POZOSTAŁE PREMIERY CZERWCA:

CUDA AFRYKI
AFRICA’S HIDDEN WONDER
Premiery w niedziele od 21 czerwca o godz. 17:00 na National Geographic Wild
(3X45)

Afryka to kontynent pełen skrajności – od spowitej mgłami i porośniętej bujnymi lasami deszczowymi Rwandy, po spalone słońcem pustynie i wysokie, niedostępne szczyty górskie Etiopii. Te niesamowite krajobrazy kryją skarby dzikiej przyrody, których nie ma nigdzie indziej na Ziemi. Stanowią też dom dla wielu gatunków zwierząt, takich jak małpy, krokodyle, hipopotamy, lwy i nosorożce.

Wielobarwność natury w Afryce zachwyca i inspiruje, ale stanowi też wyzwanie dla rozwijającego się tu życia. W programie „Cuda Afryki” przekonamy się na własne oczy, jak natura zmienia się w zależności od panujących warunków i jak przystosowują się do nich dzikie zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *