Cztery nowe kanały od TVP?

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, TVP ma w planach – oprócz zapowiadanego już wcześniej kanału TVP Dokument i TVP 4K – stworzenie jeszcze dwóch propozycji dla widzów: TVP Muzyka i TVP Nauka.

 

 

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami media publiczne mają obowiązek ustalać z przewodniczącym KRRiT Kartę Powinności określającą projekty, które będą realizowane w ramach misji publicznej oraz plan ich finansowania na kolejne 5 lat. Telewizja Polska przekazała już swoją Kartę Powinności radzie nadzorczej na drodze uchwały zarządu i przede wszystkim przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Karta Powinności określa sposób realizowania misji publicznej przez TVP oraz szczegółowy zakres powinności wynikających z tej misji wraz ze wskazaniem sposobu finansowania w latach 2020-2024. Dotyczy ona m.in. tego, jakie programy realizuje Telewizja Polska, jakie ma cele do 2024 roku oraz w jaki sposób je sfinansuje (zarówno ze środków publicznych, jak i działalności komercyjnej).

To efekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz o opłatach abonamentowych w 2018 roku. Przepisy zmieniły m.in. definicję misji publicznej oraz wprowadziły karty powinności oraz zasadę, że środki publiczne mogą pokrywać tylko koszty netto tej misji.

Z dokumentu przekazanego KRRiT z którym się zapoznaliśmy wynika, że publiczna telewizja ma w planach stworzenie czterech nowych kanałów: TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Muzyka oraz TVP 4K.

Publiczny nadawca już w 2015 roku zapowiadał uruchomienie nowego kanału pod nazwą TVP Dokument. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję w tej sprawie w 2013 roku, z zastrzeżeniem, że musi on zostać uruchomiony 18 miesięcy od daty przyznania koncesji. Stacja miała wystartować w sierpniu 2014 roku, ale ówczesny prezes Juliusz Braun miał zdecydować się na przesunięcie tej kwestii na czas, kiedy będzie wiadomo, jak zostanie zagospodarowany multipleks ósmy. Wtedy wiadomo było, ze w kanale miałyby się znaleźć dokumenty i seriale o tematyce społecznej, reportaże, telenowele dokumentalne oraz programy edukacyjne i poradnikowe. Kanał miałby być stworzony tylko wtedy kiedy – jak podał nadawca – „pozwolą na to dodatkowe środki ze źródeł”.

Oprócz tego w planach jest stworzenie TVP 4K – kanału, który miałby mieć profil sportowo-filmowo-rozrywkowy. Program zawierałby audycje w standardzie 4K, do kluczowych należałyby transmisje i relacje sportowe, filmy fabularne i formaty rozrywkowe. Telewizja Polska nadawała już w 4K podczas ostatniego, piłkarskiego Mundialu.

Nowością w ofercie programowej miałby być również kanał TVP Muzyka o charakterze muzyczno-rozrywkowym. Miałby prezentować różnorodne gatunki muzyczne, teledyski, koncerty oraz filmy dokumentalne i fabularne obejmujące tematyką muzykę artystów i kompozytorów oraz transmisje z koncertów. Oprócz programów muzycznych miałyby się w nim pojawiać również filmy dokumentalne.

Kolejną propozycją – jeśli „znalazłyby się dodatkowe środki” – miałaby być TVP Nauka o charakterze edukacyjnym. Oprócz takich programów miałyby się w nim pojawiać formaty publicystyczne, filmy dokumentalne, treści o tematyce medycznej, technologicznej, biologicznej czy badawczo-kulturowej. Program miałby się też skupiać na „promowaniu polskiej myśli technicznej oraz dorobku i potencjału polskiej nauki”.

źródło: Wirtualnemedia.pl

Jedna myśl na temat “Cztery nowe kanały od TVP?

  • 25 maja 2020 o 08:54
    Permalink

    Kolejne kanały widmo ! Na TVP Dokument historia TVPiS, na TVP Muzyka Zenek i jego biografia , TVP Nauka jak przedziurawić butelkę przed kamerą no i TVP 4K wspmnienia Szpakowskiego itp!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *