Dni Hymnu Polskiego w TVP Polonia!

Przed nami wyjątkowy tydzień z TVP Polonia, podczas którego obchodzić będziemy trzy szczególnie ważne dla Polaków wydarzenia: 200. rocznicę śmierci Józefa Wybickiego, 225. rocznicę powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” oraz 95. rocznicę ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym RP.

 

Podczas uroczystych obchodów zaplanowaliśmy emisję ciekawych filmów dokumentalnych, reportaży oraz relacje z uroczystości otwarcia wystaw nawiązujących do historii powstania naszego narodowego hymnu. Dni Hymnu Polskiego w TVP Polonia rozpoczną się 11 i potrwają do 17 lipca.

Wraz z widzami TVP Polonia odwiedzimy miejsca związane z twórcą Mazurka Dąbrowskiego, Józefem Wybickim, m. in. jego rodzinne miasto Będomin. W Muzeum Hymnu Narodowego cofniemy się do lat dzieciństwa i młodości autora naszego hymnu. Zapoznamy się z jego działalnością publiczną i patriotycznymi zasługami. Natomiast odpowiedzi na pytania dotyczące dziejów Mazurka Dąbrowskiego i jego rękopisu szukać będziemy w Paryżu.

Na uroczyste otwarcie wystawy „Dzieje hymnu polskiego” zaprosimy widzów TVP Polonia do kościoła św. Wojciecha w Poznaniu – miejsca, gdzie pochowany został Józef Wybicki. Tam spoczęło również serce gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Państwa uwadze polecamy również reportaż z Reggio Nell’Emilia, który poprowadzi nas śladami Józefa Wybickiego i legionów polskich, stacjonujących w tym włoskim mieście. To właśnie tam Józef Wybicki wzruszony widokiem polskich mundurów, mając nadzieję na odzyskanie przez Polskę utraconej niepodległości, napisał w lipcu 1797 roku „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”. O znaczeniu tych wydarzeń dla lokalnej społeczności opowiedzą władze miasta oraz badacze miejscowej historii.

Podczas tych kilku dni na antenie TVP Polonia poznamy historię pieśni, która jednoczyła Polaków w najtrudniejszych okresach dla naszej Ojczyzny, dziś łączy Polaków na całym świecie.

Uroczyste obchody realizowane będą wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

„Dni Hymnu Polskiego” – emisja w dniach 11-17 lipca na antenie TVP Polonia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *