Radio

"Raz dokoła!". Narodowe Czytanie "Wesela" w Dwójce

2 września arcydramat Stanisława Wyspiańskiego zabrzmi w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie. W Dwójce już teraz mogą Państwo poznać atrakcje Narodowego Czytania, a także posłuchać rozmów o “Weselu” i jego autorze, poezji Wyspiańskiego i lektury jego biografii.
 
Od poniedziałku do piątku (28.08-1.09) w pasmach “Poranek Dwójki” (między godz. 6.00 a 9.00) oraz “Wybieram Dwójkę” (między 16.00 a 19.00) zdajemy relacje z przygotowań do Narodowego Czytania w różnych miejscach Polski, a w cyklu “To się czyta latem” (w godz. 9.45-10.00) Andrzej Mastalerz prezentuje fragmenty biograficznej książki “Wyspiański. Dopóki starczy życia” Moniki Śliwińskiej, publikacji złożonej z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników (lekturę będziemy kontynuować od poniedziałku do piątku 4-8.09). Ponadto w “Wierszu na lato” (w godz. 11.10-11.15) słuchamy utworów poetyckich autora “Wesela”.
W poniedziałek (28.08) w “Kwadransie bez muzyki” Anna Lisiecka poruszyła z zaproszonymi gośćmi temat malarskiej twórczości Wyspiańskiego, a Jacek Wakar w audycji “O wszystkim z kulturą” zapytał znawców teatru o najsłynniejsze inscenizacje i adaptacje “Wesela”.
W środę (30.08) w “Kwadransie bez muzyki” Dawid Dziedziczak zabrał słuchaczy na wycieczkę do słynnej “Rydlówki” w Bronowicach. Po miejscu, w którym odbyło się będące pierwowzorem dramatu Wyspiańskiego wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, oprowadził nas prawnuk Pana Młodego prof. Jan Rydel. Tego samego dnia gościem Doroty Gacek w programie “O wszystkim z kulturą” była Monika Śliwińska, autorka wspomnianej wyżej biografii Wyspiańskiego.
W piątek (1.09) w przygotowanym przez Annę Lisiecką “Antykwariacie” (w godz. 18.00-18.30) zajmiemy się bogatą historią radiowych adaptacji “Wesela”.
W dniu Narodowego Czytania – w sobotę (2.09) – przez cały dzień będziemy relacjonować Państwu przebieg lektury dramatu Stanisława Wyspiańskiego w Ogrodzie Saskim w Warszawie. W “Poranku Dwójki” o godz. 7.50 i 9.00 opowiemy o ostatnich przygotowaniach do wydarzenia, zaś ok. godz. 12.00 (w paśmie “Dwójka na życzenie”), 14.00 (w programie “Duża czarna”) i 18.45 Michał Nowak spotka się z obecnymi na Narodowym Czytaniu gośćmi. O godz. 16.00 w audycji “Dwójka na miejscu”, w której zawitamy do Łodzi, sprawdzimy, jak to miasto czyta “Wesele” i czym może zainteresować miłośników Wyspiańskiego i Młodej Polski.
Ponadto na stronie oraz profilu facebookowym Dwójki pojawiać będą się filmy, w których ludzie kultury czytać będą fragmenty “Wesela”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *