ARTE.tvMediaZapowiedzi TV

Doniesienia o śmierci Navalnego – reportaż na stronie ARTE.tv (wideo)

W związku z pojawiąjącymi się doniesieniami o śmierci Aleksieja Nawalnego bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv przypomina jego sylwetkę w krótkim reportażu: ARTE Reportage – Rosja w cieniu Nawalnego – Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku.

 

Aleksiej Nawalny nie żyje. Lider antykremlowskiej opozycji zmarł w kolonii karnej, miał 47 lat.
Władze kolonii karnej wydały komunikat, w którym napisały, że “skazany Nawalny poczuł się źle po spacerze, niemal natychmiast tracąc przytomność. Pracownicy medyczni instytucji natychmiast przybyli na miejsce, wezwano zespół pogotowia ratunkowego”.

Kreml twierdzi, że nie ma informacji na temat przyczyn śmierci Nawalnego, a prawnik opozycjonisty, na prośbę rodziny zmarłego, nie komentuje sprawy. W środę Aleksiej miał wizytę prawnika. Wszystko było wtedy w porządku – stwierdził.

Aleksiej Nawalny organizował wielotysięczne demonstracje przeciw rosyjskim władzom, ujawniał korupcję i był zagorzałym przeciwnikiem Władimira Putina. Został aresztowany w styczniu 2021 r. po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Władze rosyjskie wytoczyły wobec niego kolejne sprawy karne, skutkujące wyrokami łącznie ponad 30 lat pozbawienia wolności, między innymi pod zarzutami “tworzenia organizacji ekstremistycznej”, “promowania terroryzmu” i “rehabilitacji nazizmu”.

Zobacz reportaż “Rosja w cieniu Nawalnego” także na YT:

 

ROSJA W CIENIU NAWALNEGO

Aleksiej Nawalny pozostaje uwięziony w jednym z najsurowszych więzień w Rosji, „kolonii karnej” 100 kilometrów na północny wschód od Moskwy. Tymczasem, opozycja wobec Putina próbuje się odbudować po fali aresztowań w ostatnich tygodniach. Wśród 10 000 zatrzymanych w całym kraju jest młoda Anastasia Pantchenko z Krasnodaru w południowej Rosji.

To milionowe miasto jest administracyjną stolicą regionu nad Morzem Czarnym. To tam podobno Władimir Putin zbudował sobie pałac, którego istnienie odkrył Nawalny. Nasi reporterzy towarzyszyli młodej liderce ruchu Nawalnego. „Nastya” jest zdeterminowana, by walczyć z korupcją w rządzie wraz z młodymi aktywistami, którzy dorastali pod rządami Putina. Więżąc głównego przeciwnika i tłumiąc demonstracje, Kreml zapewne przyczynił się do ośmielenia rosyjskiej opozycji.

Ten reportaż poświęcony jest młodym aktywistom takim jak ona, którzy dorastali pod rządami Putina, ale marzą o politycznej alternatywie dla Rosji.

Link do reportażu: ARTE Reportage – Rosja w cieniu Nawalnego – Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku

foto. ARTE.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *