Dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski o F1 i Ekstraklasie

Telewizja Polska zaczęła mocno wspierać i budować polski sport, zainwestowaliśmy w Ekstraklasę, chcemy, żeby to był wspólny produkt i polski sport rósł razem z TVP, która będzie jego naturalnym partnerem. Mamy już wszystko to, co najważniejsze z perspektywy polskiego widza, a pracujemy jeszcze nad kolejnymi projektami – powiedział Marek Szkolnikowski w kolejnym wywiadzie z cyklu #zapytajszefatvpsport. Odniósł się także m.in. do ewentualnego pozyskania sublicencji do Formuły 1.

 

– Jak sytuacja z F1 w TVP? Czy planowany jest zakup sublicencji?

Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport: Prawa do F1 posiada Eleven, którego większościowym udziałowcem jest Polsat. Mogę zdradzić, że trwają rozmowy… Z tego, co wiem Polsat jednak jest raczej zainteresowany zakodowaniem tych praw, pozyskaniem pieniędzy z płatnych pakietów i wzmocnieniem stacji Eleven. Dla nich oglądalności nie mają żadnego znaczenia. Liczą się tylko dodatkowe płatne pakiety i cyferki. Tu nie ma miejsca na misję, czysty biznes. Widzieliśmy to już podczas dużych sportowych imprez, do których prawa posiadał Polsat. I nie widzę w tym nic złego, taki model biznesowy. Dla Polsatu to idealna sytuacja, żeby zdyskontować powrót Roberta Kubicy do Formuły 1. Najważniejsze są zyski i maksymalizacja przychodów. Więc po pierwsze: pytanie czy Polsat będzie chciał sprzedać te prawa? Po drugie: w jakim zakresie? Bo wiemy, że całe wyścigi są wykluczone, więc możliwe są rozmowy o ostatniej godzinie zawodów albo jakiejkolwiek formie retransmisji, co z kolei dla TVP nie ma sensu. Po trzecie: musi być odpowiednia cena, bo nie możemy dopuścić do sytuacji, w której Polsat za licencję do F1 płaci X, a od TVP chce 2X za bardzo ograniczone możliwości pokazywania tego produktu. 

– Czy jest możliwość, że Lotto Ekstraklasa będzie pokazywana w TVP jeszcze od tego sezonu?

– Tak jak wielokrotnie podkreślał prezes Jacek Kurski jest duża szansa, ale jest absolutnie związana z systemowym finansowaniem mediów publicznych. Jeżeli rekompensata zostanie przyjęta przez sejm i uda się w sposób systemowy rozprawić ze sposobem finansowania mediów publicznych, wtedy już na wiosnę zagości Lotto Ekstraklasa. Natomiast na pewno nie będzie to mecze Lech – Legia. Zobaczymy, w którym kierunku pójdziemy, ale robimy wszystko, by na wiosnę kilka meczów naszej ligi było można obejrzeć na naszych antenach. 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *