"Efekt Domina" – Eksodus

Cox’s Bazar był kiedyś atrakcją turystyczną Bangladeszu, która przyciągała najdłuższą na świecie plażą. Obecnie w tym dystrykcie znajduje się największy obóz uchodźców na świecie, w którym schronienie znalazło już około miliona ludzi. W szóstym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk odwiedzi lokalną organizację HOPE Foundation, która tworzy jeden z największych systemów pomocy medycznej dla uchodźców Rohindża.
 

 

Bangladesz to kraj, który pod koniec ubiegłego roku stanął przed wielkim wyzwaniem. Musiał przyjąć około miliona Rohindżów, których nazywa się najbardziej prześladowaną mniejszością etniczną świata. Opuścili stan Rakhine w Mjanmie (dawnej Birmie) rozpaczliwie szukając pomocy. W świetle birmańskiego prawa nie są uznawani za obywateli swojej ojczyzny i od wielu lat cierpią z powodu prześladowań.

Mjanma nie wpuszcza do Rakhine niezależnych obserwatorów, ale zdjęcia satelitarne potwierdzają, że spalono tam kilkaset wiosek. Rohindżowie opuszczali swoje domy w pośpiechu ratując siebie i swoich bliskich. Bangladesz otworzył dla bezbronnych granicę i właśnie w Cox’s Bazar zorganizował największy obecnie obóz dla uchodźców na świecie.

Na miejscu HOPE Foundation prowadzi, wspierany teraz przez Kulczyk Foundation, szpital polowy dla kobiet oraz liczne punkty medyczne i przez całą dobę realizuje transport medyczny. Spośród kilkuset lokalnych pracowników, większość specjalizuje się w opiece nad kobietami w ciąży i dziećmi. Lekarze to zarówno miejscowi wolontariusze, jak i specjaliści z całego świata.

PREMIERA SZÓSTEGO ODCINKA: 15 KWIECIEŃ, NIEDZIELA, GODZ. 11.00 W TVN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *