Zapowiedzi TV

"Efekt Domina" i taniec trzcin w TVN

Czy w imię tradycji można skazywać kogokolwiek na gorszy los? Dominika Kulczyk nie godzi się na krzywdę kobiet i tym razem w Suazi poprowadzi akcję pomocową, która ma je wesprzeć. To niełatwe zadanie, bo w tym kraju zaszczytem jest być jedną z wielu żon tego samego mężczyzny.
 

 

Królestwo Suazi to mały kraj na południu Afryki, w którym co trzecia osoba jest nosicielem wirusa HIV. Jest też ostatnią monarchią absolutną na tym kontynencie. To, co powie król staje się święte i niepodważalne. Mimo takiego rygoru, wielu Suazyjczyków kocha rodzinę królewską. Mieszkańcy twierdzą, że dzięki niej ich królestwo ominęły problemy, które dotknęły sąsiednie kraje. Nigdy nie doświadczyli krwawych wojen jak Mozambik, nigdy nie przeżyli też brutalnych podziałów rasowych jak Republika Południowej Afryki w czasach apartheidu.

Ale Suazi to też miejsce, w którym w dalszym ciągu rządzi tradycja. Niestety stawia ona kobiety w dużo gorszej sytuacji niż mężczyzn. Po ślubie nie mogą bez zgody męża wyrobić paszportu czy podpisywać umów. Nie mają też prawa własności i z reguły po śmierci małżonka tracą wszystko na rzecz jego krewnych.

W Suazi mężczyźni mogą mieć wiele żon. Sam monarcha, Mswati III, ma ich kilkanaście. Jeszcze nie pobił rekordu swojego ojca Sobhozy II, który jak wierzą niektórzy, mógł mieć ich nawet sto. Według tradycji król może wypatrzyć sobie wybrankę podczas corocznych obchodów Tańca Trzcin. To święto, w którym biorą udział wszystkie suazyjskie panny na wydaniu. Dziesiątki tysięcy dziewcząt z całego kraju tańczy przed pałacem Królowej Matki. – Szanuję różne tradycje, ale ta czyni z kobiet przedmioty – podkreśla Dominika Kulczyk. – Dlatego chcemy pomóc wielu suazyjskim kobietom.

Kierowana przez nią Kulczyk Foundation wsparła w Suazi między innymi niesamowite przedsiębiorstwo społeczne Spice Girls, w którym kobiety produkują mi sos z ostrych papryczek. Taka aktywizacja kobiet pozwala im jakoś przetrwać w społeczności w której HIV przeplata się z przemocą domową.

Drugi odcinek programu „Efekt Domina” już w najbliższą niedzielę o godz. 11.00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *