MediaTVN Discovery PolskaZapowiedzi TV

“Efekt Domina” – od gangstera do bohatera

„Efekt Domina” w drugim odcinku dotrze do khmerskich dzieci mieszkających w slumsach Phnom Penh, stolicy Kambodży, wykluczonych z powodu pochodzenia etnicznego, biedy i uzależnień. Przewodnikiem po tym mrocznym świecie będzie człowiek z trudną przeszłością – KK, który zdołał odmienić swój los. Dziś, poprzez naukę breakdance’a w założonej przez siebie organizacji Tiny Toones, pomaga młodym ludziom z zagrożonych środowisk odnaleźć pasję i nadzieję na lepszą przyszłość.

 

 

 

 

 

Ponad 30 proc. mieszkańców Kambodży to dzieci. Tamtejsze prawo zezwala na lekką pracę nieletnich powyżej 12. roku życia, jeśli nie koliduje to z ich edukacją. Niemal 20 proc. z nich ma więc stałe zatrudnienie, a prawie połowa z nich spędza w pracy ponad 48 godzin tygodniowo. Jednak często skrajne ubóstwo zmusza nieletnich do porzucenia szkoły, gdyż muszą wesprzeć finansowo rodzinę.

Dzieci ze slumsów Phnom Penh to często ofiary dyskryminacji ze względu na pochodzenie, inne nie są w stanie opłacić czesnego w szkołach. Aby przetrwać muszą żebrać, zbierać puszki i wykonywać niskopłatne prace w przemyśle odzieżowym. Tiny Toones to miejsce stworzone przez KK – urodzonego w obozie dla uchodźców w Tajlandii byłego członka gangu, rapera i tancerza breakdance. Do Kambodży został deportowany z USA. Postanowił wówczas wykorzystać zarówno swoje życiowe doświadczenie, jak i umiejętności, aby uczyć dzieci i dać im szansę na lepszą przyszłość. Tak w 2005 r. powstało jego centrum.

Dziś to prężnie działający ośrodek, do którego codziennie przychodzi setka dzieci. Dzięki tej organizacji nieletni mogą uczyć się angielskiego, khmerskiego i obsługi komputera, ale także rozwijać swoje pasje. W Tiny Toones mogą zapomnieć na chwilę o swoim ciężkim życiu poprzez kontakt z twórczością stanowiącą filary kultury hip-hopowej: rapowaniem, breakdance’m, czy graffiti.

PREMIERA DRUGIEGO ODCINKA: NIEDZIELA, 15 MARCA, GODZ. 11:30

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *