MediaTVPZapowiedzi TV

Ekoweekend w TVP Kobieta

Z okazji Światowego Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia, TVP Kobieta przygotowała dla widzów wyjątkową ofertę programową poświęconą tematyce ochrony klimatu. Na antenie będzie można obejrzeć m.in. dokumenty „Ku zielonym miastom”, „Leśne rzeki”, „Przeżyć katastrofę – strategie przyrody”, „Niezwykłe ekosystemy”, „Lato pszczół”, a także specjalne odcinki ulubionych programów.

 

TVP Kobieta w dniach 19 – 22 kwietnia już po raz szósty zaprasza widzów na ekoweekend, prezentując na antenie programy , które wpisują się w ideę budowania świadomości ekologicznej. Od piątku do poniedziałku o godz. 19:30 widzowie będą mogli obejrzeć dokumenty, w których poznają niezwykły świat przyrody oraz dowiedzą się, jak powinni dbać o środowisko. . W dokumentalnym cyklu „Ku zielonym miastom” (19 kwietnia, godz. 19:30) widzowie będą mieli okazję zobaczyć miasta pełne roślinności i poznać ludzi, którzy wierzą w ekologiczny styl życia. Dzięki ich kreatywności w miastach powstają plantacje, gospodarstwa rolne i ogrody.

Jak ważne jest znaczenie lasów i rzek? Dlaczego warto dbać o ochronę tych miejsc? Odpowiedzi na te pytania, jak również te dotyczące fascynującego świata zwierząt i roślin w polskich lasach widzowie zobaczą w filmie dokumentalnym „Leśne rzeki” (20 kwietnia, sobota, godz.19:30).

W niedzielny wieczór TVP Kobieta zaprasza na film dokumentalny „Niezwykłe ekosystemy” (21 kwietnia, godz. 19:30), który ukazuje piękno przyrody: od wydm Namibii, przez tropikalny las Tasmanii, po chłodne wody Bałtyku. Wraz z twórcami filmu widzowie dowiedzą się, w jaki sposób działalność człowieka sprawiła, że wyginęły niektóre gatunki zwierząt i odkryją jak natura wypracowała nowe metody przetrwania przez miliony lat. Film przekazuje również ważny komunikat dotyczący wpływu działalności człowieka na ekosystemy, zachęcając nas do refleksji nad znaczeniem środowiska.

Zmiany klimatu i związane z nim kataklizmy dotykają nie tylko ludzkość ale również zwierzęta. Cyklony, pożary, trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów. Co dzieje się z fauną i florą w obliczu klęsk żywiołowych? Jak reagują na katastrofy? Naukowcy odkrywają ich sposoby przeżycia w filmie dokumentalnym „Przeżyć katastrofę – strategie przyrody” (22 kwietnia, godz. 19:30).

Kolejną propozycją anteny będzie film fabularny „Lato pszczół” (20 kwietnia, godz. 15:00 oraz 21 kwietnia, godz. 7:35). Pewnego upalnego lata, Eedi targana niepokojem o przyszłość Ziemi postanawia rzucić studia i zająć się pszczelarstwem. Z pomocą mamy zakłada hodowlę pszczół. Przeznacza na ten cel wszystkie swoje oszczędności i kredyt studencki. Szybko okaże się jednak, że bycie pszczelarzem nie jest takie proste.

TVP Kobieta pokazuje również, że warto dbać o środowisko za pomocą małych, ale istotnych gestów. W programie „Pięknie przyprawiONA” (22 kwietnia, godz. 14:50) dietetyczka Agnieszka Mielczarek pokaże jak tworzyć dania w nurcie flexitarianizmu (20 kwietnia, godz.12:35), a także podpowie jak wykorzystać w kuchni zakupione produkty, by nie tylko oszczędzać ale również zadbać o planetę i dobry smak na stole. Joanna Lewandowska, prowadząca program „Kwiaty na warsztat” pokaże jak stary mebel przekształcić w praktyczny zielnik (21 kwietnia, godz.12:35) oraz jak wykonać donicę pełną roślin pożytecznych dla owadów (22 kwietnia, godz. 12:35). Widzowie poznają także bohaterów, którzy chcą zamieszkać bliżej natury, z dala od zgiełku dużego miasta, by zacząć „Nowe życie na wsi” (22 kwietnia, godz. 17:30).

W 2023 roku TVP Kobieta za akcję Ekoweekend została nagrodzona wyróżnieniem w kategorii Działania CSR na XVIII Festiwalu o Nagrodę Tytanowego Oka PIKE.

foto. TVP Kobieta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *