DVB-TMedia

Emitel ze Stowarzyszeniem “SOKÓŁ” uruchomiły transmisję na żywo

Międzynarodowy Dzień Ptaków – Emitel wraz ze Stowarzyszeniem “SOKÓŁ” uruchomił transmisję na żywo z gniazda sokołów wędrownych w Dobrej koło Nowogardu.

 

 

 

 

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków, który przypada 1 kwietnia, Emitel zachęca do oglądania na żywo transmisji z gniazda sokołów wędrownych, umieszczonego na wieży w Dobrej koło Nowogardu (woj. zachodniopomorskie), należącej do spółki. Moment jest ciekawy, ponieważ para sokołów przygotowuje się do wychowu młodych. W chwili obecnej w gnieździe są trzy jaja, z których po około 4 tygodniach powinny wykluć się młode sokoły. Sokoły znajdują się pod opieką i obserwacją Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt “SOKÓŁ”, które w ramach dotacji unijnej założyło dla nich gniazdo na wieży w Dobrej. Docelowego gniazda na razie sokoły nie zaakceptowały, ale korzystają z tymczasowego, dodatkowo zamontowanego przez Stowarzyszenie. Podgląd na żywo jest udostępniony na stronie Stowarzyszenia, pod adresem http://peregrinus.pl/dobra.

Emitel udostępnił miejsce pod gniazdo dla pary sokołów na swoim obiekcie w Dobrej, sfinansował kamery i realizuje transmisję online. Chętnie współpracujemy ze Stowarzyszeniem “SOKÓŁ” i angażujemy się w takie akcje, ponieważ los zagrożonych gatunków ptaków nie jest nam obojętny powiedział Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.Rozpoczęliśmy rozmowy ze stowarzyszeniem pod kątem wykorzystania pozostałych naszych obiektów, rozlokowanych na terenie całego kraju, pod względem gniazdowania na nich tego chronionego gatunku ptaka dodał Andrzej Kozłowski.

Emitel wspiera również transmisję z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie sokoły gniazdują od 1998 roku. Tutaj także sokoły czekają na lęg, a samica złożyła 4 jaja. Podgląd z kamer jest dostępny pod linkiem http://peregrinus.pl/pl/warszawa-pkin-podglad-z-warszawy.

Międzynarodowy Dzień Ptaków to święto obchodzone corocznie od 1906 roku, ustanowione podczas ratyfikacji Konwencji o Ochronie Ptaków Pożytecznych dla Rolnictwa z 19 marca 1902 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, przed jakimi stoją ptaki, oraz zachęcenie ludzi do zaangażowania się w ich ochronę. Polska przystąpiła do konwencji w 1932 roku.

Sokół wędrowny to jeden z najrzadszych gatunków w Polsce. Sokoły wędrowne wyginęły w naszym kraju w latach 60. XX wieku w wyniku skażenia środowiska, a tym samym i ich pokarmu, stosowanymi w rolnictwie środkami ochrony roślin, głównie DDT. Od lat 90. pracujemy nad odbudową gatunku sokoła wędrownego. Obecnie jest w Polsce ponad 40 par lęgowych, liczymy na to, że będzie ich z każdym rokiem więcej. Dzięki miłośnikom sokołów i firmom nas wspierającym, takim jak Emitel, można obecnie podglądać na żywo kilkanaście par sokołów – powiedział Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt “SOKÓŁ”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *