MediaTVPZapowiedzi TV

Eurowizja w TVP1 i TVP Polonia

Już dziś odbędzie pierwszy z dwóch półfinałów Konkursu Piosenki Eurowizji 2022. Zmagania półfinalistów pokaże – na żywo – TVP1 i TVP Polonia. Początek transmisji o godz. 21.00. Kolejny półfinał już w najbliższy czwartek. To właśnie w tym koncercie zobaczymy reprezentanta Polski, Krystiana Ochmana, który zawalczy o wejście do wielkiego finału zaplanowanego na sobotę 14 maja.

 

66. Konkurs Piosenki Eurowizji, dzięki zeszłorocznemu zwycięstwu reprezentującego Italię zespołu Maneskin odbędzie się we Włoszech. Miastem organizującym imprezę jest Turyn. Podobnie jak w poprzednich latach, i tym razem konkurs będzie podzielony na trzy koncerty – dwa półfinały oraz wielki finał. Odbędą się one w turyńskiej hali PalaOlimpico (Pala Alpitour) w następujących terminach:

10 maja 2022 – pierwszy półfinał

12 maja 2022 – drugi półfinał

14 maja 2022 – finał Eurowizji

Już dziś o godz. 21.00 widzowie TVP będą mieli okazję śledzić pierwszy półfinał. Obejrzą go na żywo w TVP1 i TVP Polonia oraz na platformie vod.tvp.pl . Powtórka 11 maja o 21.35 na antenie TVP Rozrywka. Wystąpi w nim 17 państw. Wprawdzie Polska zaprezentuje się dopiero w drugim – czwartkowym – półfinale, ale emocji z pewnością nie zabraknie na wszystkich etapach konkursu.

Drugi półfinał – tym razem z udziałem reprezentanta Polski, Krystiana Ochmana – rozpocznie się w czwartek 12 maja o godz. 21.00. Tego dnia na scenie zaprezentują się przedstawiciele osiemnastu krajów. Krystian wystąpi z numerem czternastym!

Dziesięcioro wykonawców z największą liczbą punktów zdobytych w głosowaniu jurorów i telewidzów awansuje do wielkiego finału, zaplanowanego na sobotę 14 maja. To właśnie wtedy dowiemy się, kto opuści Turyn z tytułem zwycięzcy Eurowizji 2022. Dla widzów TVP eurowizyjne koncerty komentować będą: Marek Sierocki i Aleksander Sikora.

Za kulisami konkursu

Transmisji koncertów na antenach TVP towarzyszyć będą liczne relacje i łączenia z Turynu. Już w najbliższy czwartek 12 maja przed drugim półfinałem widzowie TVP będą mieli okazję zajrzeć za kulisy imprezy w ramach wejść oprawowych zaplanowanych na 17.50, 20.05 i 20.25 w czwartek oraz 14.30, 17.25 i 20.05 w sobotę.

Gorące relacje z Turynu można także codziennie śledzić w „Pytaniu na śniadanie”. Natomiast w sobotę 14 maja, bezpośrednio przed wielkim finałem, TVP1 pokaże reportaż Mateusza Szymkowiaka prezentujący artystyczną drogę Krystiana Ochmana, która zaprowadziła go do Turynu. Kamery TVP towarzyszyły Krystianowi za kulisami konkursu, na słynnym turkusowym dywanie, podczas prób i w czasie wolnym. W reportażu nie zabraknie także unikalnych materiałów archiwalnych. A wszystko to pod tegorocznym hasłem Eurowizji: „The Sound of Beauty”.

Jak głosować?

Tegoroczny konkurs umożliwia widzom głosowanie za pomocą dedykowanej aplikacji „Eurovision”. Można pobrać ją za darmo na systemy Android oraz iOS. Poza możliwością oddania głosu na ulubionego piosenkarza, aplikacja może przypomnieć nam o momencie rozpoczęcia występu wybranego artysty. Głosowanie rozpocznie się po zakończeniu koncertów półfinałowych i finałowych. Koszt wiadomości SMS zawierającej nasz głos to 3,66 zł z VAT.

Możliwość głosowania podczas półfinałów Eurowizji 2022 mają tylko państwa biorące w nich udział oraz losowo wybrane kraje tzw. Wielkiej Piątki. Polacy będą więc mogli oddać swój głos podczas drugiego półfinału oraz koncertu finałowego. Jednak… nie na Krystiana Ochmana. Zgodnie z zasadami konkursu widzowie przebywający na terenie danego państwa nie mogą oddawać głosów na reprezentanta tego kraju.

Głos na kandydata Polski można jednak oddać z terenu innych państw, biorących udział w konkursie lub korzystając z numerów telefonicznych tych krajów. Podczas półfinału będą to: Finlandia, Izrael, Serbia, Azerbejdżan, Gruzja, Malta, San Marino, Australia, Cypr, Irlandia, Macedonia Północna, Estonia, Rumunia, Czarnogóra, Belgia, Szwecja, Czechy, Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania.

Linie telefoniczne do głosowania zostaną uruchomione każdorazowo po ostatnim występie konkursowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *