Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy 15 grudnia w Kino Polska

Muzyka łagodzi obyczaje, szczególnie w siermiężnej rzeczywistości Polski lat 50. Hitem tygodnia w Kino Polska będzie niezwykły film Janusza Majewskiego Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, w którym Maciej Stuhr i Natalia Rybicka wcielają się w postaci króla i królowej swingu w zniszczonym wojną kraju. Film otrzymał Złote Lwy za rolę drugoplanową Wojciecha Pszoniaka.

 

 

 

 

Atrakcjami tygodnia w Kino Polska będą ponadto komedia Wtorek z udziałem Pawła Kukiza i Jerzego Pilcha, sensacyjny debiut Władysława Pasikowskiego Kroll, komedia Podejrzani zakochani, w której występują Bartłomiej Kasprzykowski, Sonia Bohosiewicz i Weronika Książkiewicz oraz brutalna i kontrowersyjna Samowolka – jeden z najmocniejszych dramatów społecznych polskiego kina.

Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy

obyczajowy, Polska 2015
reż. Janusz Majewski
wyst.: Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka, Anna Dymna, Wojciech Pszoniak, Wiktor Zborowski

U schyłku lat pięćdziesiątych do Polski wraca z Anglii Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Wraz z grupą miejscowych dziwaków i muzyków amatorów zakłada swingowy big band. Już po pierwszym występie zainteresowanie zespołem przerasta wszelkie oczekiwania. Fabian poznaje intrygującą Modestę, która wkrótce zaśpiewa z jego orkiestrą. Zostają kochankami i prowadzą życie podziwianej pary. Od tej pory król i królowa swingu wyróżniają się na tle siermiężnej rzeczywistości tamtych lat. Któregoś dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim – o marzeniach i tęsknocie do kultury Zachodu.

15 grudnia / 20:00

Wtorek

komedia, Polska 2002
reż. Witold Adamek
wyst.: Bolec, Paweł Kukiz, Kinga Preis, Grzegorz Małecki, Jerzy Pilch, Małgorzata Kożuchowska

Maniek i Dawid, blokersi-egzekutorzy, zgarnęli w imieniu miejscowego gangstera spore pieniądze. Nie palą się jednak do przekazania ich właścicielowi; dochodzą do wniosku, że nadszedł czas inwestycji. Los stawia na ich drodze właściciela bankrutującej fabryki krasnali. Po libacji zamykającej działalność firmy Maniek przeżywa olśnienie – postanawia otworzyć w jej pomieszczeniach klub go-go.

14 grudnia / 20:00

Kroll

dramat, akcja, Polska 1991
reż. Władysław Pasikowski
wyst.: Bogusław Linda, Olaf Lubaszenko, Dariusz Kordek, Ewa Bukowska, Agnieszka Różańska, Maciej Kozłowski, Cezary Pazura, Tadeusz Szymków

Marcin Kroll odbywa służbę zasadniczą w wojsku. Gdy dowiaduje się, że jego żona i najlepszy kumpel mają romans, ucieka z jednostki. Pech chce, że zbiega się to w czasie z samobójstwem innego żołnierza. Dowódcy, nie chcąc, by brudne sprawy wyszły na jaw, postanawiają odnaleźć dezertera na własną rękę. Film otrzymał Złote Lwy w najważniejszych kategoriach (najlepszy debiut reżyserski, najlepsze zdjęcia, najlepsza kreacja aktorska, najlepsza drugoplanowa rola męska). Reżyser Władysław Pasikowski otrzymał za ten debiut Nagrodę Specjalnej Jury na FPFF w Gdyni.

16 grudnia / 20:00

Podejrzani zakochani

komedia, Polska 2013
reż. Sławomir Kryński
wyst.: Bartłomiej Kasprzykowski, Sonia Bohosiewicz, Weronika Książkiewicz, Rafał Królikowski, Rafał Rutkowski

Albert jest przystojny, inteligentny i bardzo nieśmiały. Choć pragnie prawdziwej miłości, brak mu sukcesów w kontaktach damsko-męskich. Tej jedynej szuka w Internecie. Konfrontacje z kolejnymi kandydatkami w realu kończą się nieodmiennie katastrofą. Barbara, zakompleksiona prawniczka, jest w podobnej sytuacji. Przypadek sprawia, że tych dwoje, jako Jacques i Simone, nawiązuje internetową znajomość. Oboje przypadają sobie do gustu, więc kolejnym logicznym krokiem jest spotkanie. Ale wtedy pojawiają się wątpliwości i oboje postanawiają wysłać na randkę… zastępców.

18 grudnia / 20:00

Samowolka

dramat, Polska 1993
reż. Feliks Falk
wyst.: Robert Gonera, Aleksander Gawek, Mariusz Jakus, Krzysztof Zaleski, Marcin Jędrzejewski, Robert Latusek

Początek lat 90. Do jednostki wojskowej przybywają poborowi. Szybko orientują się, że rządzą tu brutalne zasady, którym muszą się podporządkować. Starsi koledzy ostrzegają ich przede wszystkim przed Tygrysem, słynącym z bezwzględności i sadyzmu bandytą, który trzęsie kompanią. Już pierwsze dni służby to dla młodych żołnierzy ciężka próba. Na głównego przeciwnika rezerwistów wyrasta szeregowy Kowalski. Drogo zapłaci za brak pokory… (Copyright: Telewizja Polska).

20 grudnia / 20:00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *