Film „Wołyń” w TVP1. 75. rocznica krwawych wydarzeń (wideo)

W drugą niedzielę lipca tradycyjnie będziemy obchodzić rocznicę „krwawej niedzieli” 1943 roku. Wtedy, 11 lipca, doszło do apogeum ludobójstwa dokonywanego na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów pod przywództwem OUN-UPA.

 

 

8 lipca, w 75. rocznicę krwawych wydarzeń, o godzinie 20.10 telewizyjna Jedynka wyemituje film Wojciecha Smarzowskiego zatytułowany „Wołyń”. – To wielkie kino epickie, pokazujące tragedię Polaków – podkreśla prezes telewizji publicznej Jacek Kurski. TVP była jednym z koproducentów obrazu.

11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej, przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej.

Tego dnia, nazwanego później „krwawą niedzielą”, zaatakowano ludność z blisko 100 polskich miejscowości. Historycy oceniają, że podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA, za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

 

 

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach, do którego doszło w kwietniu 2017 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *