MediaTVPZapowiedzi TV

Filmy Jana Svěráka w TVP Kultura

Marzec w TVP Kultura będzie poświęcony jednemu z najważniejszych współczesnych czeskich reżyserów – Janowi Svěrákowi. W programie m.in. nagrodzony Oscarem film „Kola”.

 

W marcu TVP Kultura zaprasza na przegląd twórczości Jana Svěráka. Urodzony w 1965 roku czeski reżyser jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, m.in. Oscara, Złotego Globu i Grand Prix MFF w Tokio. W duecie z ojcem, słynnym aktorem i scenarzystą Zdenkiem Svěrákiem (autorem m.in. scenariusza nominowanego do Oscara filmu Jiríego Menzla „Wsi sielska, wsi anielska”), stworzył szereg filmów pełnych charakterystycznego dla czeskiego kina ciepłego humoru i zrozumienia dla ludzkich pasji, przywar i dylematów. W czwartkowe wieczory widzowie będą mogli poznać – lub sobie przypomnieć – „Szkołę podstawową” (1991), nagrodzonego Oscarem „Kolę” (1996), „Ciemnoniebieski świat” (2001) i premierowo na antenie TVP Kultura „Boso po ściernisku” (2017).

SZKOŁA PODSTAWOWA (1991 r.), 7 marca, godz. 20:20

Ciepła komedia o powojennym świecie widzianym oczami uczniów. Pierwszy wspólny obraz ojca (Zdeněk Svěrák jest autorem scenariusza i odtwórcą jednej z ról drugoplanowych) i syna okazał się międzynarodowym sukcesem – w 1991 roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej nominowała go do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

KOLA (1996 r.), 14 marca, godz. 20:20

Wyrzucony z filharmonii wiolonczelista i zatwardziały kawaler František (w tej roli ojciec reżysera) zawiera dla pieniędzy fikcyjne małżeństwo z młodą Rosjanką. Gdy jego nowa żona wyjeżdża do Niemiec, František niespodziewanie staje się opiekunem jej 5-letniego synka. Film zdobył Oscara i Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

CIEMNONIEBIESKI ŚWIAT (2001 r.), 21 marca, godz. 20:20

Nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej opowieść o odwadze, przyjaźni i miłości. Dwóch pilotów ucieka z okupowanych Czech, by służyć w RAF. Ich przyjaźń zostaje poddana próbie, gdy w Anglii zakochają się w tej samej kobiecie. Autorem scenariusza jest Zdeněk Svěrák.

BOSO PO ŚCIERNISKU (2017 r.), 28 marca, godz. 20:20 premiera

Nakręcony na podstawie wspomnień Zdenka Svěráka film o dzieciństwie w realiach II wojny światowej. Ośmioletni Eda zmuszony jest wyjechać z rodzicami na wieś. Szybko odnajduje się w nowym otoczeniu. Gdy przejdzie boso po ostrym ściernisku, zostaje przyjęty do bandy lokalnych urwisów, z którymi przeżywa moc – często niebezpiecznych – przygód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *