MediaTVPZapowiedzi TV

Filmy TVP Polonia na XI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”

Podczas XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej” na Litwie w dniach 8 – 14 listopada, odbędą się pokazy specjalne dwóch filmów wyprodukowanych przez TVP Polonia: „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” w reż. Marty Pietrasiewicz i „Aktorka bez granic. Polski Teatr w Toronto” Marty Węgiel.

 

„Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej to najważniejszy festiwal teatralny prezentujący zespoły teatralne spoza Macierzy. W tym roku wystąpią artyści z: USA, Anglii, Szkocji, Ukrainy, Niemiec, Czech, Litwy i Polski. Przy okazji spotkań z teatrem, uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję obejrzeć dwa filmy produkcji TVP Polonia. Film „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” opowiada tragiczną historię rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów, która zapłaciła najwyższą cenę za pomoc Żydom. Produkcja ta była realizowana w: Polsce, Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Watykanie. Film „Aktorka bez granic. Polski Teatr w Toronto” Marty Węgiel przedstawia sylwetkę Marii Nowotarskiej, aktorki filmowej i teatralnej, związanej z wieloma kreacjami na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, która w 1990 r. wyjechała do Kanady, gdzie wraz z córką założyła Polski Teatr w Toronto.

Filmy będzie można zobaczyć w Ośrodku Kultury w Rudominie, Centrum Kultury w Zujunach, Domu Kultury w Mickunach, Domu Kultury w Rukojniach oraz w Wojdatach i Ciechanowiszkach.

W środę, 22 listopada o godz. 17:20 TVP Polonia zaprasza widzów na reportaż „Po pierwsze teatr” autorstwa Pauliny Drażby. Reporterka towarzyszyć będzie zespołom teatralnym biorącym udział w „Wileńskich Spotkaniach Sceny Polskiej” i porozmawia z uczestnikami Festiwalu. Reportaż pozwoli widzom zobaczyć wydarzenie oczami zarówno jego uczestników, jak i aktorów, którzy przyjeżdżają na Litwę z całego świata.

Fot. Kaja Korczuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *