MediaPolsat BOXZapowiedzi TV

Filmy w Polsacie: Premiery w trzecim tygodniu stycznia

Pełen przekrój gatunków w kinowych hitach na antenie stacji. Od 17 do 22 stycznia w Polsacie pięć premier: dramat przygodowy „Robin Hood”, komedia romantyczna „Wpadka”, dramat „Dzień kobiet”, film animowany „Jak wytresować smoka 3” oraz komediodramat „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj”. O czym opowiadają te produkcje i kiedy je oglądać?

 

Robin Hood we wtorek 17 stycznia o godz. 21:05

Nakręcony w Anglii i Walii „Robin Hood” obejmuje lata od śmierci króla Ryszarda I w 1199 roku do podpisania Magna Carta w 1215 roku. Robin Hood (laureat Oscara Russell Crowe) jako łucznik służył w armii króla Ryszarda I w wojnie przeciwko Francuzom. Po śmierci władcy on i jego towarzysze broni wracają do ojczyzny. Robin – podszywając się pod zabitego w walce arystokratę – podróżuje dalej, do Nottingham, miasta na północy Anglii, cierpiącego przez korupcję despotycznego szeryfa i paraliżujące podatki. Na miejscu główny bohater poznaje równie piękną, co dzielną wdowę Lady Marion (zdobywczyni Oscara Cate Blanchett – „Aviator”, „Elizabeth”).

Kobieta zachowuje dystans wobec przybysza, który podaje się za jej męża, po dwóch dekadach powracającego do domu, on ma nadzieję zdobyć jej serce. Aby ocalić przed ruiną jej wioskę, gromadzi „gang”. Jego towarzysze to, podobnie jak on sam, najemnicy, którzy na niejednej wojnie doskonalili swoje umiejętności walki. Tymczasem Anglia, kraj osłabiony przez dekady wojny i nieefektywne rządy nowego króla, zmierza nieuchronnie do rebelii. Robin i jego ludzie odpowiadają na wezwanie do udziału w wielkiej przygodzie, aby uchronić swój kraj przed zsunięciem się do krwawej wojny domowej i przywrócić Anglii chwałę.

Crowe i Blanchett przewodzą obsadzie znakomitych wykonawców, wśród których są: zdobywca Nagrody Akademii William Hurt („Dzieci gorszego Boga”, „Historia przemocy”) jako sir William Marshal, Mark Strong („Sherlock Holmes”, „1917”) jako sir Godfrey, Mark Addy („Goło i wesoło”, „Obłędny rycerz”) jako Braciszek Tuck, nominowany do Emmy Oscar Isaac („Ex Machina”, „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”) jako książę Jan – późniejszy król Jan bez Ziemi, Danny Huston („X-Men Geneza: Wolverine”) jako król Ryszard Lwie Serce, Eileen Atkins („Gosford Park” „Wzgórze nadziei”) jako królowa Eleonora z Akwitanii, dwukrotnie nominowany do Oscara – Max von Sydow („Siódma pieczęć”, „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”) jako sir Walter Loxley, laureat Emmy – Matthew Macfadyen („Duma i uprzedzenie”, „Sukcesja”) jako Szeryf z Nottingham oraz Scott Grimes („Karmazynowy przypływ”, „Ostry dyżur”), Kevin Durand („Legion”, „Wikingowie”) i Alan Doyle jako Will Scarlet, Mały John i Allan A’Dayle, czyli wesoła kompania Robina. Film w reżyserii Ridley’a Scotta to porywająca, nowa interpretacja popularnego mitu, który inspiruje kolejne pokolenia poszukiwaczy przygód.

Wpadka w czwartek 19 stycznia o godz. 21:05

Dowcipna i chwytająca za serce podróż do rodzicielstwa, za którą stoi autor scenariusza, producent i reżyser filmu Judd Apatow, twórca hitu „40-letni prawiczek”. Katherine Heigl (gwiazda serialu telewizyjnego „Chirurdzy” i kinowego hitu „Brzydka prawda”) wciela się w postać Alison Scott, pięknej i ambitnej początkującej dziennikarki telewizyjnej, której pijacki romans z obibokiem Benem skutkuje niechcianą ciążą. Po kolejnej randce, na trzeźwo, dla nich obojga staje się boleśnie oczywiste, że nie są bratnimi duszami. Ona nie podoła samotnemu macierzyństwu, on nie jest materiałem na męża. Ben Stone (Seth Rogen, znany między innymi z filmu „To już jest koniec”) to dwudziestokilkulatek, który mieszka z czterema współlokatorami.

Wciąż studiuje, aby przedłużyć dorastanie. Wraz z kumplami: Jonah (Jonah Hill – „Supersamiec”), Jasonem (Jason Segel – „Jak poznałem waszą matkę”), Jay’em (Jay Baruchel – „To już jest koniec”) i Martinem (Martin Starr – „Freaks and Geeks”) wspierają się wzajemnie i mają wspólne plany zawodowe – tworzą półpornograficzną stronę internetową i wierzą, że dzięki temu kiedyś będą sławni i bogaci. Natomiast Alison ma starszą siostrę, Debbie (Leslie Mann – „Orange County”), która nie kryje dezaprobaty dla jej sposobu bycia, bo sama ma męża i dwoje dzieci. Fakt, że Pete (Paul Rudd – „Noc w muzeum”) nie grzeszy wiernością, pozostaje ich małżeńskim sekretem. Alison i Ben są tak różni, jak dwa przeciwne bieguny i to mógłby być koniec ich historii, ale ona dzwoni do niego raz jeszcze i informuje go, że jednak urodzi ich dziecko. Czy dla jego dobra przynajmniej spróbują być razem?

Dzień kobiet w czwartek 19 stycznia o godz. 0:00

Życie Haliny (Katarzyna Kwiatkowska), pracownicy sieci handlowej „Motylek”, samotnie wychowującej córkę, zmienia się wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko oznacza przywileje i większe wynagrodzenie, ale kobieta szybko przekona się, że cena, jaką przyjdzie jej za to zapłacić, jest bardzo wysoka. Kiedy korporacja przekroczy wszelkie granice, Halina rzuci jej wyzwanie, narażając się na brutalne konsekwencje. Właściciele sieci nie cofną się przed niczym, aby ukryć swoje brzydkie sekrety…

Pełnometrażowy debiut Marii Sadowskiej, który okazał się rewelacją renomowanego MFF w Cottbus (Grand Prix dla najlepszego filmu za „przedstawienie silnej kobiety w niesprawiedliwym i okrutnym świecie”), to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, porównywana przez krytykę do „Erin Brockovich” Stevena Soderbergha. Znana z błyskotliwych ról komediowych Katarzyna Kwiatkowska stworzyła jedną z najciekawszych i najbardziej wyrazistych kreacji w polskim kinie ostatnich lat, pokazując zupełnie nowe, zaskakujące oblicze w roli niezależnej kobiety, która rzuca wyzwanie korporacji.

W obsadzie, obok odtwórczyni głównej roli, doborowa ekipa aktorska, między innymi: Agata Kulesza („Sala samobójców”, Polska Nagroda Filmowa – Orzeł za rolę w „Róży”), Eryk Lubos (Najlepszy Aktor MFF Karlowe Wary – „Zabić bobra”), Ireneusz Czop („Pokłosie”). Scenariusz do filmu, który dosadnie, bez taryfy ulgowej, ale też z dużą dozą humoru, portretuje dzisiejszą Polskę, napisały Maria Sadowska i Katarzyna Terechowicz. Autorem zdjęć jest jeden z najzdolniejszych operatorów młodego pokolenia – Radosław Ładczuk („Sala samobójców”, „Jesteś Bogiem”). Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Jak wytresować smoka 3 w sobotę 21 stycznia o godz. 20:00 oraz w niedzielę 22 stycznia o godz. 13:30

Kolejna część przebojowej kinowej serii wytwórni DreamWorks Animation. Dorastającego Wikinga o imieniu Czkawka i smoka Szczerbatka połączyła przed laty przyjaźń, którą teraz czeka ciężka próba. Najmroczniejszy okres w dziejach wyspy Berk rozpoczyna się, gdy na horyzoncie niespodziewanie pojawia się smoczyca z gatunku Biała Furia. Aby ocalić osadę, Czkawka i Szczerbatek muszą wyruszyć na wyprawę do Ukrytego Świata, istniejącego wyłącznie w mitach. Smok i jego jeździec będą razem walczyć, by bronić wszystkiego, co dla nich najcenniejsze. Czkawka, wspierany przez przyjaciółkę Astrid, oraz jego smoczy przyjaciel, Szczerbatek stawią czoła największemu jak dotąd zagrożeniu i odnajdą swoje właściwe przeznaczenie, a nawet miłość…

Ten film to niezwykła opowieść o dojrzewaniu, szukaniu odwagi w obliczu nieznanego, a także o tym, jak trudno rozstać się z kimś bardzo bliskim. Epicka kulminacja trylogii „Jak wytresować smoka” powstała na podstawie powieści pod tym samym tytułem, autorstwa Cressidy Cowell – brytyjskiej pisarski, specjalizującej się w powieściach fantasy dla dzieci i młodzieży.

Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj w niedzielę 22 stycznia o godz. 22:00

Akcja filmu toczy się w malowniczej Brugii, najlepiej chronionym w średniowieczu mieście w Belgii, które teraz stało się atrakcją dla turystów z całego świata. Dla płatnych zabójców Raya (Colin Farrell) i Kena (Brendan Gleeson) może się jednak okazać ostatnim miejscem podróży. Po wykonaniu zlecenia, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, zostają wezwani przez londyńskiego szefa (w tej roli dwukrotnie nominowany do Oscara Ralph Fiennes), który rozkazuje im się ukryć i ochłonąć. Udając turystów, włóczą się wśród gotyckiej architektury Brugii. Ray ma dość tego miejsca. Natomiast Ken, obserwując porażająco zabawne poczynania kolegi, powoli ulega magii miasta. Im dłużej czekają na telefon od Harry’ego, tym dziwniejsze są ich przeżycia. Poznają amerykańskiego aktora-karła (Jordan Prentice), który kręci w tym miejscu europejski film artystyczny; duńską prostytutkę oraz Chloe (Clemence Poesy – „Wojna i pokój”, „Tunel”, „Tenet”) – miejscową piękność, która wpada w oko Ray’owi, a która sama skrywa niejeden mroczny sekret. Kiedy Harry w końcu dzwoni, wakacje Kena i Raya zamieniają się w walkę na śmierć i życie – pełną czarnego komizmu i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Film laureata Oscara Martina McDonagha wyróżniono m.in. nagrodą BAFTA i nominacją do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Oryginalny. Co ciekawe, „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” był pełnometrażowym debiutem reżyserskim tego znakomitego scenarzysty.

Foto: Telewizja Polsat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *