PolecaneSport w TVTVP

Finał baraży o MŚ 2022: Polska – Szwecja w TVP1 i TVP Sport

To mecz, który bez względu na wynik przejdzie do historii polskiej piłki nożnej. Reprezentacja Polski po raz pierwszy zagra w barażach o udział w mistrzostwach świata. Rywalem biało-czerwonych będzie Szwecja.

 

Polska i Szwecja powalczą w finale ścieżki B baraży o udział w mistrzostwach świata 2022 w Katarze. Biało-czerwoni pewni gry w decydującym spotkaniu byli wcześniej. Ich półfinałowy rywal, Rosja, został wykluczony z eliminacji po tym, jak wojska tego kraju najechały na Ukrainę. Z kolei Szwedzi w czwartek po dogrywce pokonali w Solnej Czechów 1:0. Decydującą bramkę zdobył po pięknej akcji Robin Quaison.

Oba zespoły do baraży trafiły po tym, jak zajęły drugie miejsca w swoich grupach el. MŚ 2022. Polaków w grupie I wyprzedzili tylko Anglicy. Ekipa byłego już selekcjonera Paulo Sousy przegrała 1:2 na Wembley i zremisowała 1:1 w Warszawie. W sumie biało-czerwoni zdobyli 20 punktów.

Szwedzi w grupie B okazali się słabsi tylko od Hiszpanii. Mogą się jednak pochwalić pokonaniem drużyny z Półwyspu Iberyjskiego. Na własnym terenie wygrali 2:1. Była to pierwsza porażka Hiszpanów w el. MŚ od 1993 roku. W rewanżu gospodarze zwyciężyli Skandynawów 1:0 po bramce Alvaro Moraty.

W wyniku losowania gospodarzem finałowego meczu barażowego została Polska. Mecz odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie we wtorek 29 marca. Pierwszy gwizdek sędziego o godzinie 20:45.

Powiedzieć, że Szwedzi są dla Polaków niewygodnym rywalem, to nie powiedzieć nic. Z 27 spotkań biało-czerwoni wygrali osiem, z czego tylko jedno zwycięstwo odnieśli w meczu o punkty. W drugiej fazie grupowej MŚ 1974 w RFN zespół Kazimierza Górskiego pokonał Szwecję 1:0 po golu w 44. minucie Grzegorza Laty. Z kolei Jan Tomaszewski obronił rzut karny egzekwowany przez Stefana Tappera.

To jedyny pozytyw z rywalizacji z reprezentacją Trzech Koron w meczach o stawkę. Pozostałe siedem spotkań Polacy przegrali. Działo się tak w el. MŚ 1990 (1:2 i 0:2), el. ME 2000 (0:1, 0:2) i el. ME 2004 (0:3, 0:2), a także podczas niedawnego Euro 2020 (2:3). Oba gole w Petersburgu strzelił Robert Lewandowski Szwedzi trzykrotnie grali na Stadionie Śląskim i wygrali wszystkie spotkania z bilansem pięciu goli strzelonych i żadnego straconego.

Reprezentacja Polski ośmiokrotnie brała udział w mistrzostwach świata w piłce nożnej. Debiut zaliczyła w 1938 roku. Na mundial we Francji biało-czerwoni pojechali po pokonaniu w dwumeczu Jugosławii (4:0 w Warszawie i 0:1 w Belgradzie). Występ na MŚ zakończył się na jednym meczu, przegranym 5:6 heroicznym boju w 1/8 finału z Brazylią w Strasbourgu.

Na kolejny występ trzeba było czekać aż 36 lat. Awans po słynnym remisie 1:1 na Wembley z Anglią wywalczyła drużyna prowadzona przez Kazimierza Górskiego. W ten sposób rozpoczęła się wspaniała przygoda, zakończona trzecim miejscem na mundialu w RFN.

W 1977 roku Polacy po raz pierwszy, choć nie ostatni, cieszyli się z zapewnienia sobie gry na MŚ po meczu w Chorzowie. Tak jak cztery lata wcześniej, decydujący okazał się remis 1:1. Tym razem jednak przeciwnikiem byli Portugalczycy. Wspaniałego gola dla Polski strzelił bezpośrednio z rzutu rożnego Kazimierz Deyna. Mimo to został przez śląską publiczność wygwizdany.

Wielkie emocje towarzyszyły również walce o mundial w Hiszpanii (1982). Ekipa Antoniego Piechniczka zapewniła sobie awans po wygranej 3:2 w Lipsku nad reprezentacją NRD. Na samych MŚ Polacy znów zajęli trzecie miejsce. Z kolei na czempionat w Meksyku w 1986 biało-czerwoni zakwalifikowali się po bezbramkowym remisie z Belgią na Stadionie Śląskim.

To właśnie w Chorzowie odczarowana została 16-letnia klątwa. Dopiero po tak długiej przerwie Polacy zdołali zdobyć bilety na najważniejszy turniej piłkarski na świecie. Dokonała tego drużyna Jerzego Engela po pokonaniu Norwegii 3:0. W dużo spokojniejszej atmosferze z awansu na MŚ 2006 cieszył się Paweł Janas i jego piłkarze. Występ w Niemczech stał się jasny po porażce Czechów z Holandią. Oznaczało to, że dwa zespoły z “polskiej” grupy” wywalczą bilety na mundial. Oprócz biało-czerwonych dokonali tego Anglicy.

Ostatni jak dotąd występ Polski na MŚ miał miejsce w 2018 roku. Zespół Adama Nawałki zapewnił sobie awans po wygranej na Stadionie Narodowym 4:2 z Czarnogórą. Gole strzelali Krzysztof Mączyński, Kamil Grosicki, Robert Lewandowski, a także, samobójczego, Stefan Mugosa. W Rosji Polacy zaprezentowali się jednak bardzo słabo. Odpadli z gry po porażkach w fazie grupowej z Senegalem i Kolumbią. Nic nie zmieniła wygrana 1:0 z Japonią.

Szwedzi 12-krotnie uczestniczyli w piłkarskich mistrzostwach świata (1934, 1938, 1950, 1958, 1970, 1974, 1978, 1990, 1994, 2002, 2006, 2018). Najlepszy rezultat uzyskali w 1958 roku, gdy jako gospodarze turnieju zajęli drugie miejsce. W finale przegrali z Brazylią 2:5. Poza tym stawali na najniższym stopniu podium w 1950 oraz 1994 roku. Na ostatnim mundialu dotarli do ćwierćfinału, w którym lepsi okazali się Anglicy.

Baraże, finał. Polska – Anglia, mecz reprezentacji w el. MŚ 2022 29.03.2022. Szczegóły transmisji na żywo

Kiedy mecz: wtorek, 29 marca o godzinie 20:45

Transmisja: 18:30 TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna, Smart TV; od 20:30 także w TVP 1

Komentarz: Jacek Laskowski, Marcin Żewłakow

Prowadzący studio: Mateusz Borek

Goście/eksperci: Robert Podoliński, Jakub Wawrzyniak, Kazimierz Węgrzyn

Reporterzy: Jacek Kurowski, Patryk Ganiek, Mariusz Jankowski, Rafał Patyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *