Prasa - Ksiązka

Forbes z Rankingiem Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie

Zbigniew Boniek po raz drugi zwyciężył w rankingu 50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie, opracowanym przez redakcję „Forbesa” i firmę badawczą Pentagon Research. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej wyprzedził Adama Małysza i Roberta Lewandowskiego.

 

Ranking 50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie powstaje w oparciu o badanie rozpoznawalności, wizerunku i medialności osób związanych z polskim sportem, a także na bazie ocen kapituły rankingowej, którą tworzy 16 ekspertów od rynku sportowego (m.in. akademicy, specjaliści ds. marketingu sportowego i byli sportowcy). W zestawieniu oceniani są zarówno sportowcy, byli sportowcy i trenerzy, jak również działacze sportowi, właściciele klubów sportowych, organizatorzy wydarzeń sportowych czy dziennikarze. Słowem: wszyscy ludzie, którzy decydują o kondycji polskiego rynku sportowego.

– Nie jest to ranking popularności ani sympatii, tylko realnego wpływu. Szukamy ludzi, którzy powodują, że miliony dzieci decydują się uprawiać daną dyscyplinę, którzy sprawiają, że kluby i związki sportowe sportowe są sprawnie zarządzane, i którzy inwestują prywatne pieniądze w sport – mówi Krzysztof Domaradzki, dziennikarz „Forbesa” i współtwórca rankingu.

Drugi rok z rzędu najpotężniejszą osobą w polskim sporcie okazał się Zbigniew Boniek. Prezes PZPN jest jednym z symboli odrodzenia polskiego futbolu. Zarządza federacją, której budżet w 2018 roku wyniesie rekordowe 205 mln złotych. Triumf w rankingu zawdzięcza jednak przede wszystkim swojej charyzmie. Dzięki niej jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w polskim sporcie (na podstawie zdjęcia rozpoznaje go ponad 65 proc. Polaków). Szef piłkarskiej federacji uzyskał najwięcej punktów od ekspertów spośród wszystkich kandydatów branych pod uwagę przy tworzeniu rankingu.

Drugie miejsce w zestawieniu zajął Adam Małysz, który przesunął się o pięć pozycji względem ubiegłego roku. Tak znaczący awans zawdzięcza zarówno swojej olbrzymiej rozpoznawalności (na podstawie zdjęcia rozpoznało go aż 88,7 proc. respondentów), jak również powrotowi do skoków narciarskich – już nie w charakterze sportowca, lecz jako dyrektor-koordynator Polskiego Związku Narciarskiego. Wraz z „Orłem z Wisły” do polskich skoków wróciły sukcesy – w 2017 roku Polacy zwyciężyli w Turnieju Czterech Skoczni, zdobyli pierwsze drużynowe mistrzostwo świata i triumfowali w Pucharze Narodów.

Trzecie miejsce w rankingu zajął Robert Lewandowski (triumfator sprzed dwóch lat). W 2017 roku kapitan reprezentacji Polski i napastnik Bayernu Monachium zostałem królem strzelców eliminacji do piłkarskich mistrzostw świata oraz drugim najskuteczniejszym snajperem w Bundeslidze. Wielką siłą Lewandowskiego jest jego medialność. Publikacje z jego udziałem w największych polskich serwisach internetowych (łącznie prawie 30 tys.) wygenerowały ekwiwalent reklamowy o wartości 142,4 mln złotych.

W tegorocznym rankingu najpotężniejszych ludzi w polskim sporcie znaleźli się także ludzie biznesu, tacy jak właściciel Cyfrowego Polsatu Zygmunt Solorz (10. miejsce), współwłaściciel i prezes Legii Warszawa Dariusz Mioduski (21.) czy twórcy Konfrontacji Sztuk Walki (KSW), czyli Maciej Kawulski i Martin Lewandowski (42.).

Ranking 50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie oraz szczegółowe informacje znajdą Państwo w najnowszym wydaniu Forbesa, który od dziś jest dostępny na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *