Internet & Gry - Reklama

Fujitsu, Lenovo i DBJ zakładają spółkę joint venture z branży PC

Fujitsu Limited („Fujitsu”) (TSE: 6702), Lenovo Group Limited („Lenovo”) (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) oraz Development Bank of Japan Inc. („DBJ”) poinformowały dziś o nawiązaniu strategicznej współpracy w formie spółki joint venture tych trzech firm. Spółka joint venture będzie się koncentrować na działaniach badawczo-rozwojowych, projektowaniu, produkcji i sprzedaży klienckich urządzeń komputerowych (Client Computing Devices, CCD) na światowym rynku PC.

Fujitsu sprzeda 51% udziałów w swojej całkowicie zależnej spółce Fujitsu Client Computing Limited („FCCL”) firmie Lenovo i 5% bankowi DBJ. Po transakcji FCCL stanie się spółką joint venture należącą do Fujitsu, Lenovo oraz DBJ i będzie nadal działać pod nazwą Fujitsu Client Computing Limited.

1. Omówienie strategicznej współpracy w segmencie PC

Finalizacja transakcji ma nastąpić w I kwartale roku finansowego 2018. Łączna kwota uzyskana przez Fujitsu wyniesie 28,0 mld JPY, na co składa się 25,5 mld JPY od Lenovo i 2,5 mld JPY od DBJ*. Po transakcji Kuniaki Saito, obecny dyrektor reprezentacyjny i prezes FCCL, obejmie to samo stanowisko w FCCL.

Struktura kapitałowa po transakcji

Po utworzeniu spółki joint venture produkty FCCL będą nadal dystrybuowane i sprzedawane pod marką Fujitsu. Fujitsu będzie nadal obsługiwać klientów biznesowych na całym świecie bezpośrednio lub pośrednio za pośrednictwem swojej cenionej sieci partnerskiej oraz zapewniać im powiązane usługi posprzedażne i pomoc techniczną. FCCL będzie obsługiwać rynek konsumencki w Japonii bezpośrednio lub za pośrednictwem masowych sprzedawców detalicznych oraz oferować pomoc techniczną i usługi.

Nowa struktura działalności w segmencie PC i tabletów

Fujitsu i Lenovo chcą dzięki tej współpracy zwiększać wzrost, skalę i konkurencyjność swoich działów PC w Japonii oraz na całym świecie. Spółka joint venture będzie wykorzystywać możliwości Fujitsu w zakresie sprzedaży globalnej, obsługi klienta, badań i rozwoju, a także wysoko zautomatyzowanej produkcji oraz integracji systemów, które spełniają oczekiwania klientów. Spółka będzie też korzystać z globalnej skali i obecności Lenovo.

W ramach inwestycji w spółkę joint venture DBJ będzie wspierać stabilny rozwój FCCL oraz oferować doświadczenie instytucji finansowej.

Fujitsu nadal będzie oferować wysokiej jakości, innowacyjne, bezpieczne i niezawodne urządzenia CCD marki Fujitsu klientom korporacyjnym na całym świecie. Fujitsu będzie przyczyniać się do cyfryzacji firm klientów i tworzenia miejsc pracy przyszłości, integrując ofertę komputerów z rozwiązaniami technologicznymi.

2. Omówienie aktualnej działalności Fujitsu Client Computing

(1) Nazwa Fujitsu Client Computing Limited
(2) Lokalizacja 4-1-1 Kamikodanaka, Nakahara-ku, Kawasaki, Kanagawa, Japonia
(3) Profil działalności Badania, rozwój, produkcja, sprzedaż i konserwacja komputerów PC oraz tabletów
(4) Przedstawiciel Kuniaki Saito, dyrektor reprezentacyjny i prezes
(5) Kapitał 400 mln JPY
(6) Data założenia 1 lutego 2016 r.
(7) Własność Fujitsu Limited (100%)
(8) Pracownicy 1128 (stan z 1 czerwca 2017 r.)

* Rzeczywista uzyskana kwota może zostać skorygowana na podstawie bilansu FCCL w dniu finalizacji transakcji. Początkowy wkład Lenovo wyniesie 17,85 mld JPY i zostanie skorygowany w górę w zależności od przyszłych wyników biznesowych FCCL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *