Gangsterskie legendy w Stopklatce
Stopklatka zaprasza na wyjątkowy cykl Kina Gangsterskiego. Zaprezentowane zostaną filmy, które na zawsze zmieniły sposób opowiadania o świecie przestępczym. W cyklu znalazły się „American Gangster”, „Chłopcy z ferajny”, „Pulp Fiction” i „Nietykalni” – produkcje, które zachwycają do dziś, a każda z nich kryje w sobie fascynujące kulisy powstania i filmowe niuanse. Emisja filmów odbędzie się w każdy czwartek kwietnia.
Filmy gangsterskie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych gatunków w historii kina. Łączą dynamiczną akcję z wnikliwym portretem przestępczego świata. Opowieści o mafijnych rodzinach, bezwzględnych bossach i lojalnych współpracownikach często ukazują cienką granicę między lojalnością a zdradą, czy chciwością a honorem. Gatunek ten, rozwijający się od lat 30. XX wieku, nie tylko dostarcza mocnych wrażeń, ale też skłania do refleksji nad mechanizmami władzy i moralnymi dylematami bohaterów. Dzięki wyrazistym postaciom, napiętej atmosferze i niezapomnianym dialogom kino gangsterskie na stałe wpisało się w kanon światowej kinematografii. Co więcej, gatunek ten jest nieodłącznym elementem popkultury, a trend na tzw. „mob wife” („żona gangstera”) wraca w każdym modowym sezonie.
„American Gangster” (2007) – 3 kwietnia o godz. 22:00
Ridley Scott i Denzel Washington przenoszą nas do Nowego Jorku lat 70., gdzie prawdziwa historia Franka Lucasa, narkotykowego bossa, staje się kanwą dla jednego z najlepszych współczesnych filmów gangsterskich. Co ciekawe, Washington spotkał się z prawdziwym Lucasem, by lepiej oddać jego charakter, choć niektóre wątki filmu znacznie odbiegają od rzeczywistości. Twórcy zadbali o autentyczność, kręcąc sceny w ponad 180 nowojorskich lokalizacjach, w tym w Harlemie, gdzie wiele wnętrz zachowało swój oryginalny wygląd z tamtej epoki.
„Chłopcy z ferajny” (1990) – 10 kwietnia o godz. 23:20
Martin Scorsese nie tylko stworzył kultowy film, ale i na nowo zdefiniował kino gangsterskie. Produkcja oparta na prawdziwej historii Henry’ego Hilla wprowadziła ciekawy sposób narracji. W tym rozbijanie czwartej ściany i improwizowane dialogi (słynna scena „Funny how?” z Joe Pescim była całkowicie spontaniczna!). Ray Liotta, przygotowując się do roli Hilla, słuchał taśm FBI z nagraniami znanego gangstera, aby lepiej oddać jego sposób mówienia. Takie szczegóły przyczyniły się do ogromnego sukcesu filmu
„Pulp Fiction” (1994) – 17 kwietnia o godz. 23:10
Quentin Tarantino zburzył wszelkie zasady klasycznego kina gangsterskiego, tworząc prawdziwą mozaikę postmodernizmu. Dialogi pełne czarnego humoru, niechronologiczna narracja i kultowe postacie sprawiły, że film stał się ikoną popkultury. Mało kto wie, że sceny w samochodzie z Johnem Travoltą i Samuelem L. Jacksonem kręcono w… garażu, a nie na ulicy, aby uniknąć problemów z oświetleniem. Z kolei walizka, której zawartości nigdy nie ujawniono, do dziś pozostaje jedną z największych tajemnic kina.
„Nietykalni” (1987) – 24 kwietnia o godz. 21:45
Brian De Palma opowiedział historię Ala Capone i Eliota Nessa w stylu, który łączy brutalność z elegancją. Sean Connery, grający mentora młodego policjanta, tak bardzo wczuł się w rolę, że jego filmowa scena śmierci została uznana za jedną z najbardziej przejmujących w historii kina. Z kolei Robert De Niro, wcielając się w postać Capone, szczególnie zadbał o szczegóły garderoby mafiosa. Podczas przygotowań do roli, De Niro dowiedział się z dokumentu o Alu Caponie, że ten nosił bieliznę konkretnej marki. Okazało się, że firma ta nadal istnieje, więc aktor postanowił kupić dokładnie taką samą bieliznę, jaką nosił Capone. Choć nie była ona widoczna w filmie, De Niro nosił ją podczas każdej sceny, by jak najlepiej oddać charakter postaci.
To tylko część tajemnic, które kryją te kultowe filmy. Oglądaj cykl Kina Gangsterskiego na Stopklatce i odkryj je na nowo!
Szczegółowy harmonogram:
„American Gangster” (czwartek, 3 kwietnia o godz. 22:00)
„Chłopcy z ferajny” (czwartek, 10 kwietnia o godz. 23:20)
„Pulp Fiction”(czwartek, 17 kwietnia o godz. 23:10)
„Nietykalni” (czwartek, 24 kwietnia o godz. 21:45)
foto. Materiały dystrybutora
źródło. Stopklatka