Prasa - Ksiązka

“Gazeta na urodziny Conrada” – specjalne wydanie “Magazynu Świątecznego” “Gazety Wyborczej”

3 grudnia 2017 r. minie 160 lat od chwili narodzin Josepha Conrada – najsłynniejszego na świecie powieściopisarza Polaka, choć piszącego po angielsku. Z tej okazji “Gazeta Wyborcza” przygotowuje wyjątkowe wydanie “Magazynu Świątecznego” poświęcone Conradowi, które ukaże się w sobotę, 2 grudnia br. Redakcja chce w ten sposób nie tylko przypomnieć niezwykłą biografię pisarza i jego najważniejsze powieści, ale też pokazać, że Conrad do dziś pozostaje twórcą ekscytującym, który jak żaden inny potrafi opowiedzieć współczesny świat.

 

– Nasi dziennikarze i współpracownicy zjechali pół świata – od Berdyczowa po Londyn, by sprawdzić skąd Conrad pochodził i dokąd może nas dziś poprowadzić. Najwybitniejsi pisarze opowiedzieli o swojej fascynacji Conradem, a czasem trudnej do niego miłości. Młodzi autorzy odkryli w Conradzie znakomitego przewodnika po zwariowanym świecie dzisiejszej popkultury. Artyści zinterpretowali na nowo Conrada w piśmie i na obrazkach – mówi o “Gazecie na urodziny Conrada” redaktor wydania Juliusz Kurkiewicz.

– Rzadko zdarza się, żeby wydanie gazety codziennej było poświęcone osobie i twórczości jednego pisarza – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które współpracuje z “Gazetą Wyborczą” przy wydaniu tego wyjątkowego „Magazynu Świątecznego”. – Nasza wyprawa śladami Conrada trwa od początku roku, ale kulminację zaplanowaliśmy właśnie na urodzinowy weekend. Oprócz specjalnego wydania gazety czeka nas premiera słuchowiska na motywach powieści “Serce ciemności”, odsłonięcie dedykowanego Conradowi muralu, konferencja naukowa „Conrad i Pop-teksty”, literackie spacery śladami pisarza i plenerowa wystawa nawiązująca do jego twórczości.

W “Gazecie na urodziny Conrada” czytelnicy znajdą m.in.: wstęp Adama Michnika i Olgi Tokarczuk o Conradzie, wywiad Katarzyny Bielas ze Zdzisławem Najderem, światowej sławy autorytetem w zakresie twórczości Josepha Conrada o tym, dlaczego przestał go kochać, a także artykuł Katarzyny Wężyk o Mayi Yasanoff, profesor Harvardu, która ruszyła śladem Conrada przez współczesny zglobalizowany świat. W wydaniu ukażą się też: komiks Marka Sieńczyka, biograficzne ciekawostki o Conradzie autorstwa Małgorzaty Niemczyńskiej, nowy kanon książek Conrada przygotowany przez prof. Ryszarda Koziołka oraz artykuł Marcina Wichy o gadżetach dla czytelników – czyli dlaczego Conrad trafił na skarpety.
W całym wydaniu weekendowej “Gazety Wyborczej” pojawią się również cytaty z książek Josepha Conrada dotyczące różnych sfer życia.

2017 został ustanowiony Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego dla uczczenia 160-lecia narodzin pisarza, autora takich powieści, jak m.in. “Jądro ciemności”, “Lord Jim”, “Smuga cienia” czy “Tajny agent”.

“Gazeta na urodziny Conrada” powstała we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, organizatorem m.in. Festiwalu Conrada.

Więcej informacji – http://www.biurofestiwalowe.pl/

Weekendowe wydanie “Gazety Wyborczej” wspiera autopromocja na łamach dziennika i w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *