Prasa - Ksiązka

„Gazeta Wyborcza” rozpoczyna 5. edycję Konkursu im. Krzysztofa Millera

Od 8 września do 27 października br. profesjonaliści i amatorzy fotografii mogą zgłaszać swoje prace do Konkursu im. Krzysztofa Millera na najlepszy materiał fotograficzny 2022 r. Nagroda ustanowiona przez „Gazetę Wyborczą” już po raz piąty ma docenić odwagę patrzenia i promować zdjęcia o wyjątkowych wartościach dziennikarskich. Laureata lub laureatkę konkursu poznamy na przełomie listopada i grudnia, a prace wszystkich nagrodzonych opublikują Wyborcza.pl i „Gazeta Wyborcza”. 

 

W czwartek, 8 września br. rozpoczęła się 5. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera. Udział w nim mogą wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, członkowie jednej agencji fotograficznej. Uczestnicy mogą przesyłać materiały fotograficzne o dowolnej tematyce społecznej, politycznej, ekonomicznej bądź kulturowej w głównej kategorii oraz dodatkowo w ramach kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” – Nagroda Fundacji Gazety Wyborczej.

Konkursowe jury oceni zdjęcia zrobione w czasie od 1 września 2021 r. do 1 września 2022 r.

– Opowiadanie o tym, co dzieje się tuż obok nas, ale też w miejscach odległych, o których nie słyszeliśmy nigdy wcześniej; historie, którymi żyją ludzie dobrze nam znani, ale przede wszystkim ci, o których wiemy niewiele oraz odwaga w mówieniu o sprawach trudnych, niewygodnych oraz wzniosłych czy pięknych wpisane są w DNA „Gazety Wyborczej” od jej pierwszego numeru z 1989 r. Podobnie jest w przypadku Konkursu im. Krzysztofa Millera na najlepszy fotograficzny materiał roku, organizowanego już po raz 5. przez redakcję i Fundację Gazety Wyborczej mówi Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej” i przewodnicząca jury konkursu. – Nagradzamy odwagę patrzenia, a więc oryginalne, osobiste spojrzenie na sprawy współczesne. Doceniamy szczere i czułe opowieści zrealizowane tak blisko ludzi, jak tylko się da. Miniony rok był wyjątkowy, jeśli chodzi o wydarzenia. Większość z nas z niepokojem śledzi sytuację w Ukrainie, ale też kryzys ekonomiczny i zmiany klimatu. Interesują nas materiały na ten temat, choć jak wielu mogło się zorientować, od pierwszej edycji konkursu, wyróżniamy też historie, które nie trafiają na pierwsze strony gazet. Takim zdjęciom i autorom chcemy dać głos. Odważna fotografia inspiruje do działania, stoją za nią pytania o tu i teraz, o przyszłość, o to kim jesteśmy i co warto zmieniać. Na takie właśnie zdjęcia czekamy w 5. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera.

Zgłoszenia do Konkursu im. Krzysztofa Millera można nadsyłać do 27 października 2022 r. za pomocą formularza umieszczonego pod adresem www.wyborcza.pl/nagrodakrzysztofamillera.

W składzie jury 5. edycji konkursu, które na początku listopada br. wyłoni finalistów, zasiądą: producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC Ewa Ewartszef Redakcji Fotograficznej na Europę Środkową i Wschodnią oraz Globalnie Wydarzenia Sportowe w Reuters Pictures Paweł Kopczyńskifotograf prestiżowej amerykańskiej agencji VII, wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej, w tym World Press Photo, Pictures of the Year International, The Best of Photojournalism, autor książek fotograficznych,  stypendysta Nieman Fellowship na Uniwersytecie Harvarda Maciej Nabrdalik; fotografka, fotoedytorka współpracująca  z Bloomberg EMEA w Londynie Karolina Sekuła; fotoedytorka i projektantka książek i magazynów, związana z wydawnictwem BLOW UP PRESS, uznana za jedną z trzech Magazine Visual Editors of the Year w konkursie Pictures of the Year International (2018) (książki, które zaprojektowała zostały nagrodzone w prestiżowych konkursach, w tym Polish Graphic Design Awards, Maribor Photobook Awards, Tokyo International Foto Awards, International Photography Awards oraz nominowane m.in. do Rencontres d’Arles Book Award, PHotoESPAÑA i Prix Bob Calle du livre d’artiste) Aneta Kowalczyk; Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska Tomasz Kowalski; Prezeska Zarządu Fundacji Gazety Wyborczej Joanna Krawczyk oraz szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej” Beata Łyżwa–Sokół jako przewodnicząca jury Konkursu.

Na przełomie listopada i grudnia br. poznamy nazwisko laureata lub laureatki Nagrody im. Krzysztofa Millera za 2022 r. Zwycięzca nagrody głównej – za najlepszy materiał roku otrzyma 10 000 zł, a laureat w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” Nagroda Fundacji Gazety Wyborczej – 5 000 zł.

Więcej informacji na temat konkursu, w tym jego regulamin, można znaleźć na stronie: Wyborcza.pl/zdjecia. Serwis prezentuje też multimedia, galerie, materiały wideo i teksty archiwalne związane z konkursem i Krzysztofem Millerem.

Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Millera będzie promowany na łamach „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu” i na Wyborcza.pl. Partnerami konkursu są Deutsche Bank Polska S.A. oraz Fundacja Gazety Wyborczej.

Redakcja „Gazety Wyborczej” ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r.

Do 1. edycji konkursu fotograficznego na najlepszy materiał roku zgłoszono 300 prac, czyli blisko 5 tysięcy zdjęć. Jego zwyciężczynią została Anna Liminowicz nagrodzona za fotoreportaż „Między blokami” o związku dwóch kobiet. Opublikował go „Duży Format”, a później “The New York Times”.

Laureatem 2. edycji konkursu był Alessio Paduano, stale współpracujący z ‘Corriere della Sera’, ‘la Repubblica’, ‘The Guardian’, ‘Newsweek’ i ‘Time’. Pochodzący z Neapolu fotograf został nagrodzony za fotoreportaż „Współczesne niewolnictwo: zagubione córki Nigerii”.

W 3. edycji nagrodę główną zdobył Irańczyk Karim Mottaghi. Przez 48 dni fotografował, nagrywał filmy, ale też pomagał przygotowywać zmarłych do pochówku w sektorze 65., położonym na uboczu cmentarza Vadi-Rahmat w Tebrizie, największej nekropolii w północno-zachodnim Iranie. Laureatem Nagrody Fundacji Gazety Wyborczej w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” został Jędrzej Nowicki za fotoreportaż z Białorusi zrealizowany w sierpniu 2020 r., gdy tuż po wyborach prezydenckich, oficjalnie wygranych przez Aleksandra Łukaszenkę, w geście protestu tłumy Białorusinów i Białorusinek wyszły na ulice w całym kraju.

Zwycięzcą 4. edycji – po raz drugi w historii konkursu – był Alessio Paduano, który od kilku lat dokumentuje sytuację migrantów w Europie. Nagrodzony fotoreportaż z miasta Bihać w Bośni i Hercegowinie, gdzie niedaleko granicy z Chorwacją mieszka blisko 8000 migrantów, głównie z Afganistanu i Pakistanu, realizuje od 2018 r. W tej samej edycji konkursu laureatem Nagrody Fundacji Gazety Wyborczej został Maciej Grzybowski za fotoreportaż z antyrządowych protestów w Polsce po wydaniu 22 października 2020 r. przez Trybunał Konstytucyjny wyroku ograniczającego prawo do aborcji.

Konkurs upamiętnia wybitnego fotografa Krzysztofa Millera (1962-2016), legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. W ciągu ponad 25 lat fotografował on niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 roku był jurorem World Press Photo. Autor książek „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego” (Wydawnictwo Znak, 2013) oraz „Fotografie, które nie zmieniły świata” (Wydawnictwo Agora, 2017). Krzysztof Miller związany był z „Gazetą Wyborczą” od początku jej istnienia, został jednym z pierwszych pięciu fotoreporterów zatrudnionych w redakcji dziennika. Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *