Prasa - Ksiązka

“Gazeta Wyborcza” w geście solidarności z Białorusią zmienia logotyp na biało-czerwono-biały

„Gazeta Wyborcza” oraz Wyborcza.pl przez najbliższe dni w ramach gestu solidarności z Białorusią zastąpią swoje czerwone logotypy biało-czerwono-białą flagą – powszechnym symbolem protestów odbywających się po sfałszowanych wyborach prezydenckich.  Podobne działanie podjęła redakcja „Wysokich Obcasów”, zamieszczając flagę na stronie Wysokieobcasy.pl oraz oraz w swoich mediach społecznościowych.

 

W poniedziałek,17 sierpnia br. „Gazeta Wyborcza” oraz Wyborcza.pl, w ramach gestu solidarności z Białorusią, swój czerwony logotyp zastąpiły biało-czerwono-białą flagą. Flaga w tych barwach była używana przez Białorusinów na początku XX wieku, a także w latach 1991-1995. Następnie z inicjatywy prezydenta Aleksandra Łukaszenki została zmieniona na obecną, czerwoną-zieloną, przypominającą symbol Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Dziś biało-czerwono-biała flaga jest najbardziej powszechnym symbolem protestów odbywających się po ostatnich, sfałszowanych wyborach prezydenckich.

Dla redakcji „Gazety Wyborczej” protesty na Białorusi to priorytetowy temat. Codziennie na łamach dziennika i serwisie Wyborcza.pl publikowanych jest kilkanaście tekstów na ten temat: relacji, analiz, komentarzy i wywiadów. W zespole piszącym dla redakcji są dziennikarze i współpracownicy m.in. Wacław Radziwinowicz, Andrzej Poczobut, Wiktoria Bieliaszyn, Hanna Malashenia, Piotr Andrusieczko. Część z nich działa jako korespondenci, część pracuje z Polski. Wielokrotnie – na łamach „Gazety Wyborczej” i innych mediów – obecne wydarzenia na Białorusi komentował redaktor naczelny dziennika Adam Michnik.

Gest solidarności z Białorusią wykonała także redakcja „Wysokich Obcasów” – sobotniego magazynu „Gazety Wyborczej”, która również zmieniła swój logotyp w serwisie Wysokieobcasy.pl oraz w mediach społecznościowychPrócz tego w najbliższym wydaniu magazynu, które ukaże się 22 sierpnia br. wraz z weekendowym numerem dziennika, przedstawiony zostanie portret głównej kontrkandydatki Łukaszenki Swiatłany Cichanouskiej autorstwa Wiktorii Bieliaszyn. Oprócz tego w serwisie Wysokieobcasy.pl pojawi się również fotoreportaż oraz teksty, których bohaterkami są Białorusinki mieszkające w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *