"Gazeta Wyborcza" współpracuje z niemieckim nadawcą rbb

„Gazeta Wyborcza” rozpoczęła współpracę z Rundfunk Berlin-Brandenburg (rbb), w ramach której współtworzy program telewizyjny „Kowalski & Schmidt”. Można go oglądać co dwa tygodnie w telewizji rbb i wkrótce na Wyborcza.pl. Program wspólnie z dotychczasowym gospodarzem Danielem Fingerem poprowadzi dziennikarka „Gazety Wyborczej” Adriana Rozwadowska.
 

„Kowalski & Schmidt“ jest emitowany co dwa tygodnie w sobotę o godzinie 17:25 w telewizji rbb. Od dwóch dekad program pokazuje Polskę i Niemcy z perspektywy zwykłych obywateli, oferując widzom nowe i zaskakujące spojrzenia na każdy z sąsiadujących ze sobą krajów.

Pierwszy odcinek „Kowalski & Schmidt“ z Adrianą Rozwadowską w roli współprowadzącej można było obejrzeć 9 września br., jest dostępny online tutaj.

– Nie tylko chcemy informować o Polsce, ale też czujemy się zobowiązani do prowadzenia dialogu między Polakami a Niemcami. Ponieważ nasz wieloletni partner TVP wycofał się z powodów finansowych, szukaliśmy kompetentnego partnera do współpracy i znaleźliśmy go w „Gazecie Wyborczej“ – powiedział Christoph Singelnstein, redaktor naczelny telewizji rbb.

Rundfunk Berlin-Brandenburg i „Gazeta Wybocza“ pragną wspierać polsko-niemieckie porozumienie poprzez obiektywne informowanie o politycznych, społecznych i kulturalnych tematach z obydwu krajów, dlatego oprócz współtworzenia programu „Kowalski & Schmidt“ w serwisie Wyborcza.pl będą publikowane felietony dotyczące sąsiedztwa polsko-niemieckiego.

– Bardzo się cieszę ze współpracy „Gazety Wyborczej” z niemiecką rbb. Pojednanie polsko-niemieckie zapoczątkowane przez polskich biskupów listem „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, a potwierdzone uściskiem w Krzyżowej dwóch mężów stanu – kanclerza Kohla i premiera Mazowieckiego, to wartość, której nie można zmarnować. Tylko wzajemne poznanie i bliskość obu społeczeństw może uchronić je przed polityką opartą na stereotypach i resentymentach – powiedział o współpracy redaktor naczelny „Gazety Wyborczej“ Adam Michnik.

Adriana Rozwadowska jest dziennikarką działu gospodarczego „Gazety Wyborczej“, gdzie pisze przede wszystkim o rynku pracy i sprawach społecznych oraz o Niemczech. Urodziła się w Poznaniu. W 2011 roku trafiła do pierwszej redakcji – lokalnej poznańskiej gazety codziennej – i w trakcie kilku dni zmieniła plany na życie. Ze starych znajomości została jej znajomość języka niemieckiego. W 2015 roku przeprowadziła się do Warszawy i rozpoczęła pracę w „Gazecie Wyborczej“.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *