Prasa - Ksiązka

„Gazeta Wyborcza” z listem Adama Michnika do posłów Parlamentu Europejskiego przed debatą o wolności mediów w Polsce

W związku z planowaną na jutro – 10 marca br. debatą plenarną w Parlamencie Europejskim redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik apeluje w specjalnym liście do europosłów o obronę niezależnych mediów w Polsce. Treść listu zostanie opublikowana na łamach środowego wydania dziennika, zaś debatę PE będzie można oglądać na żywo w serwisie Wyborcza.pl.

 

– W Polsce – ale też w niektórych innych krajach – obserwujemy pełzający zamach stanu. Państwo prawa przeobrażane jest w państwo partyjne. Trybunał Konstytucyjny, prokuratura, policja, służby specjalne stały się służbami jednej partii o kłamliwej nazwie Prawo i Sprawiedliwość. Media publiczne zostały przez nią w pełni zawłaszczone i zamienione w machinę bezwstydnej propagandy, porównywalnej z mediami putinowskimi czy w Turcji erdoganowskiej. Niezależne media są traktowane jako wróg i atakowane z nienawiścią, którą znamy z niektórych wystąpień byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Jesteśmy traktowani jak wróg, ponieważ jesteśmy niezależni i mamy odwagę pisać prawdępisze w liście do posłów Parlamentu Europejskiego Adam Michnik.

– Na szczęście po naszej stroną są czytelnicy, słuchacze niezależnych rozgłośni, widzowie niezależnych stacji telewizyjnych. Dlatego też obserwujemy przypadki inwigilowania dziennikarzy przez służby specjalne, a na antyrządowych demonstracjach policja, działając na polecenie politycznych zwierzchników, używa wobec relacjonujących dziennikarzy gazu łzawiącego i przemocywyjaśnia sytuację w Polsce redaktor naczelny dziennika w kolejnej części listu.

Adam Michnik apeluje w nim także o obronę wolności niezależnych mediów w kraju: Mamy przed sobą jeszcze wiele zmagań. Władza w Polsce ogranicza swobodę badań naukowych, chce zmieniać podręczniki szkolne, posługiwać się mową nienawiści, gdzie pełno ksenofobii i homofobii, ogranicza swobodę dostępu do informacji publicznej, utrudnia pracę organizacjom samorządowym. Broniąc wolności europejskiej w Polsce będziecie bronić UE, która jest wielką, wspólną szansą dla nas wszystkich.

Przyczynkiem napisania listu jest zaplanowana na jutro – środę, 10 marca br. debata plenarna w Parlamencie Europejskim, która poświęcona będzie próbom uciszenia niezależnych mediów przez polskie, węgierskie i słoweńskie władze. Wezmą w niej udział przedstawiciele Rady oraz Komisji Europejskiej. Debatę będzie można oglądać na żywo w serwisie Wyborcza.pl od godz. 15:00.

Cały list Adama Michnika do posłów PE będzie można przeczytać na łamach jutrzejszego wydania „Gazety Wyborczej” – w środę, 10 marca br.

„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce. To codzienny wybór czytelników, którzy szukają informacji, opinii, analiz i komentarzy, chcą poszerzać swoją wiedzę o świecie, a także poszukują atrakcyjnej rozrywki i praktycznych porad. Treści dziennika dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej – w serwisach internetowych Wyborcza.pl, w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. „Gazeta Wyborcza” jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec września 2020 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” przekroczyła 240 tys.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *