ARTE.tvMediaZapowiedzi TV

Grudzień i styczeń w ARTE.TV

Bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv przygotowała dla swoich widzów na najbliższe tygodnie wiele interesujących propozycji. W grudniu polecamy szczególnie dokument o filmie E.T. z okazji 40. urodzin tej produkcji oraz serię „Smoki”, której narratorem jest John Howe, twórca słynnego smoka Smauga z trylogii „Hobbit” Petera Jacksona. Widzowie mogą także zobaczyć poruszający serial ukraiński „Mama”. Z kolei styczeń to filmy o Fellinim i Deppie oraz produkcja opowiadająca o granfluencerach, którzy w sieci zyskują coraz szersze grono followersów. Warto także zwrócić uwagę na polski akcent – dokument opowiadający o pierwszym polskim chórze LGBTQ+ Voces Gaudi.

 

GRUDZIEŃ 2022

Smoki
Dostępne od: 11/11/2022
Dostępne do: 02/01/2023
Kraj i rok produkcji: Francja 2018
Link do materiału: Smoki – Kultura | ARTE po polsku

Opis:

John Howe, twórca słynnego smoka Smauga z trylogii „Hobbit” Petera Jacksona, towarzyszy ARTE w smoczej przygodzie. W czteroczęściowym serialu dokumentalnym wyrusza w odkrywczą podróż, w której śledzi zarówno starożytne legendy, jak i współczesne awatary.

Jak E.T. podbił kina i serca
Dostępne od: 09/12/2022
Dostępne do: 15/01/2023
Kraj i rok produkcji: Francja 2022
Link do materiału: Jak E.T. podbił kina i serca – Obejrzyj cały dokument | ARTE

Opis:

1982 – Steven Spielberg rewolucjonizuje kino science fiction, wprowadza na ekrany jedną z najbardziej emblematycznych postaci popkultury i tworzy jeden z najbardziej udanych blockbusterów wszech czasów: “E.T.” to hit kasowy, a zarazem najbardziej osobiste dzieło Spielberga. To wzruszająca historia przyjaźni między kosmitą E.T. a dziesięcioletnim chłopcem Elliottem. W 2022 roku kultowy film science fiction skończy 40 lat – to okazja, by rzucić nowe światło na często niezrozumiałe dzieło i przyczyny jego sukcesu.

Mama
Dostępne od: 11/11/2022
Dostępne do: 03/04/2023
Kraj i rok produkcji: Ukraina 2021
Link do materiału: Mama – Seriale i filmy fabularne | ARTE po polsku

Opis:

Serial “Мama” opiera się na prawdziwej historii. Historia opowiada o Ninie Petrivnie, chirurżce z Żytomierza, która po zniknięciu syna w czasie wojny podróżuje do okupowanego Donbasu. Pomimo przeciwności losu, śmierci i zdrady jej matczyne serce pozostaje silne. Znajdując się w strasznych warunkach, jednak zawsze będąc matką, adoptuje dziecko wroga i poprzez adopcję światło przebija się przez mrok wojny.

Nowy Świat
Dostępne od: 15/11/2022
Dostępne do: 14/05/2023
Kraj i rok produkcji: Francja 2022
Link do materiału: Nowy świat – Polityka i społeczeństwo | ARTE po polsku

Opis:

Sytuacja klimatyczna na Ziemi jest coraz bardziej niepokojąca. Jak do tego doszło? Jak przygotować się na to, co nieuniknione? Podróżując przez piętnaście krajów, francuski dokumentalista Cyril Dion spotkał się z aktywistami, którzy pokazują nam sposoby, na które próbują ratować naszą Planetę. Kobiety i mężczyźni, którzy nieustannie mobilizują się w (żywotnym) celu regeneracji gleby, oceanów, projektowania szkół jutra i demokracji przyszłości. W tych trzech filmach dokumentalnych Cyril Dion proponuje nam nową narrację pełną nadziei, narrację o bardziej sprawiedliwej cywilizacji.

STYCZEŃ 2023

Voces Gaudii – pierwszy w Polsce chór LGBTQIA
Dostępne od: 15/11/2022
Dostępne do: 15/11/2023
Kraj i rok produkcji: Niemcy 2022
Link do materiału: Re: Voces Gaudii – pierwszy w Polsce chór LGBTQIA – Obejrzyj cały dokument | ARTE

Opis:

Polski chór „Voces Gaudii” to pierwszy w Polsce chór osób LGBTQIA i przyjaciół. Misją chóru jest służyć rozwojowi i socjalizacji osób LGBTQ, wspierać społeczność LGBTQ, pracować dla dobra całego społeczeństwa poprzez działania integracyjne i edukacyjne.

Teraz chór planuje koncert w jednym z najbardziej konserwatywnych regionów Polski. „To mnie przeraża” – przyznaje dyrygent chóru Misza Czerniak, który sam doświadczył wielu dyskryminacji i przemocy. Reportaż towarzyszy śpiewakom od trudnych poszukiwań sali koncertowej po momenty tremy przed publicznością. WERSJA Z LEKTOREM

Granfluencerzy
Dostępne od: 17/10/2022
Dostępne do: 17/10/2023
Kraj i rok produkcji: Niemcy 2022
Link do materiału: Re: Voces Gaudii – pierwszy w Polsce chór LGBTQIA – Obejrzyj cały dokument | ARTE

Opis:

Reklama coraz częściej jest skierowana do seniorów. Ci ostatni podbili nawet sieci społecznościowe, w których pracują jako „granfluencerzy”. Zapotrzebowanie agencji na „Best-Ager-Models” rośnie. Czy ten trend naprawdę zmienia obraz starzenia się, czy tylko karmi marzenie o wiecznej młodości?

Duchy Fellieniego
Dostępne od: 12/12/2022
Dostępne do: 18/01/2023
Kraj i rok produkcji: Włochy 2019
Link do materiału: Duchy Felliniego – Obejrzyj cały dokument | ARTE

Opis:

Federico Fellini kochał życie i ciągle poszukiwał sensu istnienia. Z okazji setnych urodzin Felliniego, które przypadają 20 stycznia, dokument ten zgłębia jego pasję do tego, co “tajemnicze”, jak sam to nazywał: był rzeczywiście zafascynowany ezoteryką i zjawiskami nadprzyrodzonymi. Do śmierci zajmował się duchowymi doświadczeniami umysłu i duszy.

Biedni mimo pracy – kryzys klasy średniej
Dostępne od: 10/01/2023
Dostępne do: 10/01/2024
Kraj i rok produkcji: Niemcy 2022

Opis:

Stres o przyszłość pomimo posiadania pracy? W Europie nie jest to już rzadkością. Około jedna trzecia wszystkich pracowników żyje w niepewności finansowej. Mimo że mają pracę, czasem nawet kilka jednocześnie, ledwo wiążą koniec z końcem. Inflacja i nieprzewidywalny kryzys energetyczny uderzają w nich teraz szczególnie mocno. Rosnący strach przed biedą prowadzi do poczucia wykluczenia społecznego, a także do wątpliwości dotyczących demokracji. Towarzyszymy mieszkańcom różnych krajów Europy w ich codziennym życiu w niepewnym społeczeństwie.

Johnny Depp
Dostępne od: 08/01/2023
Dostępne do: 16/03/2023
Kraj i rok produkcji: Francja 2021

Opis:

Były gitarzysta punkowego zespołu, utalentowany aktor i międzynarodowa gwiazda: to Johnny Depp. Kim jest jednak naprawdę ten ekspresyjny artysta, który w równym stopniu doświadczył sławy i infamii? Johnny Depp jest antybohaterem: “Edward Nożycoręki”, “Donnie Brasco”, Raoul Duke w “Las Vegas Parano”… no i oczywiście kapitan Jack Sparrow w “Piratach z Karaibów”. Jego poetyckie postaci outsiderów ujawniają krytyczne spojrzenie na amerykańskie społeczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *