Grudzień na kanałach z portfolio BBC Studios

Grudzień 2019 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

 

 

 

Prasa
(Press)
Od poniedziałku 9 grudnia, godz. 22:30
Seria 1 (6 odcinków)

Codzienne życie członków redakcji dwóch konkurencyjnych gazet, którzy próbują połączyć stresujące obowiązki zawodowe z życiem prywatnym. Podporządkowani nieustannej presji 24-godzinnego życia newsów, pełni pasji dziennikarze bezustannie rywalizują o sensacyjne materiały na pierwsze strony gazet. W tle ich pełne wyzwań i obłudy życie osobiste.

Seria ukazuje pogrążony w kryzysie, świat dziennikarstwa, pełen etycznych dylematów oraz trudnych wyborów.. Twórcą serialu jest uznany pisarz Mike Bartlett (m.in. „Doktor Foster”), a w obsadzie m.in. David Suchet znany z roli detektywa Poirot.

Śmierć pod palmami
(Death in Paradise)
Od poniedziałku 23 grudnia, godz. 21:30
Seria 8 (8 odcinków)

Ósma seria pełnego słońca i dobrego humoru serialu o perypetiach zespołu śledczego rozwiązującego sprawy zagadkowych morderstw popełnionych na rajskiej karaibskiej wyspie Saint Marie.

Detektyw Jack Mooney (Ardal O’Hanlon) przybywa na wyspę. Zaznajamia się z okolicą i lokalną społecznością. Nie ma jednak wiele czasu na zwiedzanie, ponieważ na rozwiązanie czekają kolejne zagadki kryminalne, m.in. sprawa śmierci zamordowanego podczas audycji radiowej oraz zatrucie dozorcy w zoo. Jack i jego zespół mają ręce pełne roboty. Niekonwencjonalne metody stosowane przez nowego inspektora muszą okazać się skuteczne.

Nędznicy
(Les Misérables)
Od wtorku 17 grudnia, godz. 22:30
Seria 1 (6 odcinków)

Serialowa adaptacja słynnej powieści autorstwa Victora Hugo. Do udziału w sześcioodcinkowej produkcji BBC zaproszono plejadę gwiazd. W obsadzie m.in.: Dominic West, David Oyelowo, Lily Collins oraz laureatka Oscara Olivia Colman. „Nędznicy” to ponadczasowa opowieść o miłości, niesprawiedliwości, odkupieniu i nadziei osadzona we Francji początku XIX wieku.

Były galernik Jean Valjean po 19 latach wychodzi z niewoli. Choć więzienna przeszłość wciąż go prześladuje, Valjean próbuje na nowo odnaleźć się w społeczeństwie. Pod wpływem spotkania z mądrym biskupem Digne (Derek Jacobi) postanawia odmienić swoje życie.

Śledzimy także losy ubogiej krawcowej Fantine, ukrywającej swoje nieślubne dziecko (Lily Collins), która po odrzuceniu zalotów brygadzisty, traci pracę
i staje przed dramatycznym wyborem.

 

 

Pielgrzymka do Santiago
(Pilgrimage: The Road to Santiago)
Od czwartku19 grudnia, godz. 20:55
Sezon 1 (3 odcinki)

Czy pielgrzymowanie do miejsc świętych zachowało w obecnych czasach swój głębszy wymiar? Grupa Brytyjczyków reprezentująca różne wyznania i przekonania postanawia to sprawdzić na własnej skórze. Każdy z nich ma inny bagaż życiowych doświadczeń i własny powód do pielgrzymowania. Wyposażeni w plecaki oraz buty trekkingowe wyruszają w 15-dniową wędrówkę po północnej Hiszpanii. Do osiągnięcia celu mają 780 kilometrów.

Istniejący od ponad tysiąca lat szlak pielgrzymkowy zwany Drogą św. Jakuba prowadzi do katedry
w Santiago de Compostella, gdzie według wierzeń pochowany został apostoł Jakub Większy. Na początku trasy przed uczestnikami najbardziej wyczerpująca część pielgrzymki – 26-kilometrowa wędrówka po przełęczy górskiej na wysokości 1400 m n.p.m.

Pociągiem dookoła świata
(Around the World by Train with Tony Robinson)
Od środy 4 grudnia, godz. 23:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Tony Robinson, popularny brytyjski aktor („Czarna żmija”) i prezenter telewizyjny wyrusza pociągiem w podróż dookoła świata. Swoją przygodę rozpoczyna we Francji, później udaje się do Niemiec, Węgier oraz Turcji. W Paryżu poznaje tajniki francuskiej etykiety, w Budapeszcie z kolei przekonuje się, jak wielką przemianę od czasów komunistycznych przeszło to miasto. Stambuł zaskakuje go aromatami korzennych przypraw oraz starożytnymi ruinami odkrytymi
w miejscu obecnego dworca kolejowego. Tony kontynuuje swoją podróż przez Indie i Birmę. Wykorzystuje okazję, by przejść się na najstarszy targ w Dehli oraz przejechać himalajską koleją górską.

Zabójcza pogoda
(The World’s Deadliest Weather)
Od niedzieli 29 grudnia, godz. 16:00
Sezon 3 (13 odcinków)

Zjawiska pogodowe to piękna i przerażająco destrukcyjna siła. Każdego roku żywioły powodują śmierć tysięcy ludzi. W programie przedstawione są historie osób, które zetknęły się z najgroźniejszymi wybrykami pogody i sfilmowały je.

W każdym odcinku prezentowane są mrożące krew w żyłach materiały filmowe świadków, którzy przeżyli pożary, powodzie, tsunami, huragany, lawiny, burze śnieżne i katastrofy morskie. W programie także relacje z akcji ratunkowych.

Dlaczego wciąż tyję?
(Why Do I Put on Weight?)
Wtorek 10 grudnia, godz. 23:00

Przez dziesięciolecia eksperci sądzili, że mają odpowiedź na pytanie, dlaczego niektórzy z nas przybierają na wadze, podczas gdy inni nie – za dużo kalorii i za mało ruchu. Jednak najnowsze badania naukowe stawiają te założenia na głowie.

Okazuje się, że nie ma uniwersalnej zasady, a kluczową rolę odgrywają geny, hormony oraz uwarunkowania psychologiczne każdego z nas.

Pięcioro zmagających się z nadwagą ochotników bierze udział w eksperymencie. Każdy z nich po przejściu badań przechodzi na dietę dostosowaną specjalnie do uwarunkowań własnego ciała oraz umysłu. Czy połączenie najnowszych osiągnięć nauki oraz indywidualnego podejścia może zmienić nasze dotychczasowe myślenie o diecie?

Szpiedzy w śniegu
(Spy in the Snow)
Niedziela 29 grudnia, godz. 11:00

Pingwiny, papugi, niedźwiedzie polarne i wydry – niektóre zwierzęta traktują śnieg jako najlepsze środowisko do życia i zabawy. Mimo niskich temperatur wybierają one zaśnieżone regiony świata
i surowe warunki atmosferyczne, by tam poszukiwać partnera, zbudować dom i założyć rodzinę.
W produkcji „Szpiedzy w śniegu” wykorzystano roboty-repliki różnych gatunków zwierząt, w których zamieszczono kamery.

Dzięki temu zabiegowi możemy z bardzo bliska podglądać codzienne, swobodne życie dzikich zwierząt: hałaśliwe papugi szalejące na stokach narciarskich Nowej Zelandii, sprzeczające się na Biegunie Południowym pingwiny białookie oraz małą wydrę morską podczas nauki pływania w lodowatych wodach Alaski.

Ten pasjonujący, niezwykle ciepły i pełen zaskakujących ujęć program dokumentalny przybliża sylwetki kilku najbardziej wytrzymałych gatunków zwierząt na Ziemi.

 

 

Brytyjski Top Gun: piloci myśliwców
(Fighter Pilot: The Real Top Gun)
Poniedziałek 16 grudnia, godz. 22:30

F35 Lightning to najnowsze i najbardziej zaawansowane myśliwce bojowe na świecie. Dambusters, czyli piloci ze słynnej eskadry Królewskich Sił Powietrznych, przechodzą właśnie szkolenia, by zasiąść za ich sterami. Krytykowany ze względu na ogromne koszty projekt ich zakupu o wartości 9 miliardów funtów został zrealizowany mimo wielu przeszkód. Teraz myśliwce stanowią część brytyjskiej armii. Nowe pokolenie pilotów elitarnej jednostki przygotowuje się do walki na froncie i uczy obsługiwać nową maszynę. Tymczasemw brytyjskiej szkole Top Gun kandydaci na pilotów myśliwców walczą o miejsce w prestiżowej eskadrze Dambusters.

Narodziny nazizmu
(Rise of the Nazis)
Czwartek 9 grudnia, godz. 22:30

Dlaczego Niemcy oddali swoje państwo w ręce faszystów? Oto przedstawiona trzech odcinkach historia dojścia Hitlera do władzy opowiedziana przez osoby z jego najbliższego kręgu – tych, którzy torowali mu drogę na szczyt, oraz tych, którzy chcieli go powstrzymać. Przekręty polityczne jak w „House of cards” i demontaż demokracji umożliwiły Hitlerowi objęcie roli wszechmocnego Führera. Czy można było tego uniknąć? Twórcy dokumentu wyliczają przegapione znaki ostrzegawcze, niewłaściwe decyzje, utracone szanse oraz błędne osądy. Gdyby nie one, bieg historii XX wieku mógłby być zupełnie inny.

Guy Martin: najszybszy człowiek na czterech kołach
(Guy Martin: Fastest Man on Two Wheels)
Wtorek 17 grudnia, godz. 22:30

Żądny adrenaliny kierowca rajdowy Guy Martin podejmuje naśmielsze wyzwanie w swojej dotychczasowej karierze – planuje pobić rekord świata prędkości dla pojazdu dwukołowego. Oznacza to, że musi pojechać szybciej niż 606 km/h. Posłuży mu do tego skonstruowany specjalnie na tę okazję Triumph Rocket Streamliner wyposażony w dwa turbodoładowane silniki o łącznej mocy przekraczającej 1000 KM. Pojazd sterowany jest z pozycji leżącej przy pomocy dwóch joysticków, a rolę hamulców pełnią spadochrony.

W programie obserwujemy wszystkie etapy przygotowań Guy’a, który przybywa na słynne solnisko Bonneville Salt w stanie Utah, gdzie uczy się prowadzić pojazd przy pomocy treningowych stabilizatorów kół. Przy współpracy z doświadczonymi kierowcami wyścigowymi oraz kierowcami hot-roddów z USA Guy rozpoczyna trening równowagi, czasu reakcji oraz osiągania zawrotnych prędkości.

Guy Martin: ostatni lot Vulcana
(Guy Martin: Last Flight of the Vulcan Bomber)
Wtorek 24 grudnia, godz. 22:30

Maszyny z serii Vulcan były pierwszymi brytyjskimi bombowcami przenoszącymi broń nuklearną w ramach sił odstraszania strategicznego. Wyjątkowo długo służyły w armii. Guy Martin towarzyszy zespołowi inżynierów, którzy przygotowują ostatni zdolny do lotu Avro Vulcan XH558 do pożegnalnej trasy po Wielkiej Brytanii. Wysłuchuje wspomnień pilotów, którzy obsługiwali te maszyny podczas zimnej wojny oraz Wojny o Falklandy. Guy przedstawia też bogatą i pasjonującą historię V-bombowców oraz dostępuje zaszczytu lotu w kokpicie.

Louis Theroux: tajemnica tamtej nocy
(Louis Theroux: The Night In Question)
Środa 11 grudnia, godz. 22:30

Nagradzany dokumentalista Louis Theroux udaje się na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, aby zbadać przyczyny wzrostu zgłoszeń nadużyć na tle seksualnym w kampusach uniwersyteckich. Reporter rozmawia m.in. z Saifem Khanem, neurobiologiem posądzanym o zgwałcenie koleżanki ze studiów. Uniwersytet bada jego sprawę na własną rękę, mimo że w sądzie Saif został uznany za niewinnego.

Im bardziej Louis poznaje złożony świat oskarżeń, tym bardziej przekonuje się, że oddzielenie faktów od fikcji jest wyjątkowo trudne, a argumenty każdej ze stron zasadne. Louis rozmawia także z pokrzywdzonymi studentkami, których donosy o napaść seksualną dotychczas były lekceważone. Według jednej z nich, Mollie Johnson, nowe podejście do rozpatrywania zarzutów dotyczących przestępstw na tle seksualnym jest niezbędne, choć wdrożone za późno.

 

 

Kreatywni mistrzowie czekolady
(Extreme Chocolate Makers)
Od piątku 20 grudnia, godz. 19:55
Sezon 1 (11 odcinków)

Wymyślanie oraz tworzenie fantazyjnych czekoladowych słodkości to codzienna praca mistrzów cukiernictwa. W programie przedstawiamy pracę sierdmiorga mistrzów czekolady z Wielkiej Brytanii. Pochodząca z Yorkshire Ashley McCarthy tworzy obracający się czekoladowy gramofon oraz kulę z tancerkami, która ma zostać sprzedana na aukcji charytatywnej.

Tymczasem Laura Miller powołuje do życia piękną syrenę z czekolady o wysokości ponad 60 centymetrów. Sarah Hardy z kolei otrzymuje zamówienie na czekoladową wersję żuka gnojowego, a Aggy Dadan tworzy niespodziankę urodzinową dla prezentera telewizyjnego i projektanta Laurence’a Llewelyn-Bowena.

Tajemnice dobrego snu
(The Secrets of Sleep)
Od poniedziałku 30 grudnia, godz. 21:55
Sezon 1 (3 odcinki)

Fascynująca seria dokumentalna, w której śledzimy losy osób cierpiących z powodu wyniszczających zaburzeń snu. Dzięki wsparciu lekarzy i ekspertów stopniowo pokonują oni widmo bezsennych nocy i walczą o poprawę jakości swojego życia. Poznajemy m.in. Michaela walczącego z nocnymi koszmarami oraz Phila, który traci przytomność za każdym razem, gdy towarzyszą mu większe emocje.

Nancy z kolei każdej nocy lunatykuje, co kilka razy naraziło ją na poważne niebezpieczeństwo. Spotykamy także 36-latkę, która w wyniku traumatycznego wypadku od dziesięciu lat nie zaznała zdrowego snu, a obecnie próbuje przezwyciężyć zaburzenia. Czy specjaliści zajmujący się badaniem snu będą w stanie im pomóc?

Królowa świata
(Queen of the World)
Od piątku 20 grudnia, godz. 20:55
Sezon 1 (2 odcinki)

Powołana w 1931 roku Wspólnota Narodów, zrzeszająca niepodległe kraje niegdyś w większości stanowiące brytyjskie imperium kolonialne, od zawsze była oczkiem w głowie Jej Wysokości. Obecnie zamieszkiwana przez 2,4 miliarda obywateli, czyli niemal jedną trzecią światowej populacji, Wspólnota składa się z 53 krajów. Część z nich uznaje brytyjską monarchinię za głowę swojego państwa.

Podczas gdy Elżbieta II stopniowo przekazuje swoje obowiązki młodszym członkom rodziny królewskiej, twórcy dokumentu podkreślają, jak dużą rolę odgrywała ona dotychczas na międzynarodowej arenie. Towarzyszymy członkom rodziny królewskiej podczas przyjęcia w Pałacu Buckingham. Tego dnia królowa zaprosiła młodych przywódców Wspólnoty Narodów na prywatne rozmowy. W pałacu odbywa się także wieczór o tematyce hinduskiej, podczas którego do szefa królewskiej kuchni dołączają kucharze z najstarszej indyjskiej restauracji w Londynie. Książę Karol tymczasem wyrusza w pełną przygód podróż po Indiach. Program dokumentalny zrealizowany dzięki bezprecedensowej możliwości bezpośredniego dostępu do królowej Elżbiety II oraz członków rodziny królewskiej.

Szwedzka kuchnia Rachel Khoo
(Rachel Khoo: My Swedish Kitchen)
Od niedzieli 5 stycznia, godz. 18:55
Sezon 1 (8 odcinków)

Rachel Khoo, popularna autorka książek kulinarnych oraz programów telewizyjnych, od kilku lat mieszka w tradycyjnym drewnianym domu na szwedzkiej wsi. Właśnie tutaj powstał jej nowy program, w którym dzieli się swoimi wariacjami na temat smakowitych lokalnych dań. Rachel zapoznaje widzów z charakterystycznymi dla szwedzkiej kuchni daniami, przyprawami oraz składnikami.

Odkrywa też, że Szwedzi w kuchni są bardzo zaradni i wyjątkowo chętnie korzystają z darów natury. Kucharka zabiera widzów do Göteborga i Malmö, przygotowuje m.in.: ciasto cytrynowe i deser kokosowo-czekoladowy, serwuje grillowanego homara z kapustą oraz sałatką kminkową oraz wegańskie, bezglutenowe ciasto czekoladowe.

 

 

Hej, Duggee!
(Hey Duggee)
Od poniedziałku 16 grudnia, godz. 08:50
Sezon 3 (11 odcinków)

Kolejna seria popularnej animacji, w której na członków Klubu Małego Zucha czeka wiele nowych przygód. Wielki i uroczy pies Duggee wita swoich mniejszych przyjaciół gotowych na dzień pełen nauki oraz wspólnych zabaw.

Pod koniec dnia Duggee nagradza ich odznaką za dobre uczynki, np. wyjaśnienie nowemu przyjacielowi znaczenia mycia zębów lub uratowanie zagubionego kaczątka.

Odlotowcy – Go Jetters!
(Go Jetters)
Od poniedziałku 30 grudnia, godz. 14:40
Sezon 3 (9 odcinków)

Zabawne sytuacje, praca zespołowa, trzymająca w napięciu akcja oraz porcja informacji o ciekawych miejscach. Bohaterami tej barwnej animacji są Xuli, Kyan, Lars i Foz, podróżujący po całym świecie
w towarzystwie swojego nauczyciela, opiekuna oraz przyjaciela – niesamowitego jednorożca o imieniu Ubercorn.

Bohaterowie mieszkają wysoko nad Ziemią, uczą się w Go Jet Academy i właśnie rozpoczęli ostatni etap szkolenia z geografii – zajęcia w terenie. Podróżują po świecie, by poznawać najcenniejsze zabytki i wyjątkowe cuda natury. Za każdym razem wyposażeni są w porcję ciekawostek na temat odwiedzanego miejsca. Niestety, na skutek działań pewnego wyrzuconego z akademii studenta ich wyprawa zamienia się w misję ratowania tych niezwykłych obiektów i przywracania ich dawnej świetności. Odlotowcy odwiedzą między innymi Saharę, Piramidy Egipskie, Stonehenge, Wielki Mur Chiński, Wielki Kanion i gmach opery w Sydney.

Każdy odcinek to zachęta do zdobywania wiedzy o świecie i wstęp do nauki geografii dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Gwiazdka z CBeebies
Od soboty 15 grudnia, godz. 09:15

Spędzajcie Święta razem z CBeebies. Na ten magiczny czas przygotowaliśmy specjalne zestawienie odcinków naszych programów.

Widzowie „Pirackich potyczek” przekonają się, że Lina utknął w beczce i nie może się wydostać. Czy ktoś mu pomoże?

Z kolei Andy udaje się w podróż 65 milionów lat wstecz, do czasów, w których żył Tyranosaurus Rex. Andy chciałby nagrać ryk dinozaura, ale wtedy musiałby się zbliżyć do groźnego olbrzyma. Czy mu się to uda? Więcej w odcinku „Andy i dinozaury”.

„Sara i kaczorek” otrzymali gwiazdkowe prezenty, jednak nie wiedzą, kto je im podarował. Postanawiają się dowiedzieć.

W świątecznym odcinku „Hej, Duggee” maluchy chcą zasłużyć na specjalną odznakę – dekorują więc choinkę oraz cały Klub Małego Zucha. Tymczasem Duggee zajęty jest pakowaniem prezentów.

„Go Jetters” z kolei wybierają się na Biegun Północny. Jest wigilia, a Glinch postanowił „pożyczyć” sobie sanie świętego Mikołaja. Odlotowcy muszą zainterweniować!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *